Novosti

Kultura

‘Beton mahala’ u Zagrebu

Kazališna predstava Branislava Trifunovića i Rifata Rifatović, koja je u matičnom Novom Pazaru zabranjena od strane političkih elita, 28. studenog bit će izvedena u zagrebačkom kazalištu Vidra

Gip228cb388uw7raay4xp25uof2

(foto Samir Delić)

‘Beton mahalu’ su režirali Branislav Trifunović i Rifat Rifatović, a po tekstu i u izvođenju mladih novopazarskih glumaca. Ova predstava je u matičnom Novom Pazaru zabranjena od strane političkih moćnika, a u Zagrebu će biti izvedena 28. studenoga u 20 sati, u kazalištu Vidra.

Kako se navodi u pozivu na predstavu, kreativni tim mladih umjetnika bio je izložen napadima i pritiscima različitih političkih opcija koje nisu bile zadovoljne objektivnim predstavljanjem situacije u gradu, jer su predstavu doživjele kao direktnu kritiku svog rada.

- Reakcije publike uglavnom su iste, u kom god gradu da smo gostovali. Ovo je priča koja se tiče svih nas, a ne samo ‘njih’ koji dolaze iz Novog Pazara, jer se bavi tipičnom problematikom sa kojom se susreću sve zemlje u region – kazao je Branislav Trifunović povodom predstojećeg izvođenja u Zagrebu.

Predstava ‘Beton mahala’ ne pripada ni lijevoj ni desno politički orijentiranoj strani; ona je nešto treće. To treće za temu ima život, a ne suživot. Kazalište mora biti angažiranije i hrabrije jer ni jedna tribina, ni jedno predavanje, pa čak ni jedan tekst, ne mogu imati takav utjecaj na mlade ljude, kakav o ovoj tematici može imati živi kontakt sa njihovom generacijom koja govori svoje osobne priče na veoma uzbudljiv i specifičan način, navodi se u priopćenju. Brojni umjetnici s područja Balkana osjetili su potrebu da izraze svoje mišljenje o Beton Mahali.

- Cela Srbija je ‘Beton mahala’. Ovde se ne govori samo o životu u Novom Pazaru, ona je rađena od ljudi koji žive u Novom Pazaru. Taj problem sa kojim se oni susreću, a koji je između ostalog i nacionalni, jedan je od problema koji je duboko ukorenjen i rasprostranjen svuda. Svi mi se hranimo tim nekim ultrašovinizmom, kao da će nam ta neka etnička čistost doneti sreću. Sad kad bi u Srbiji živeli samo Srbi i u Hrvatskoj samo Hrvati, i Srbi i Hrvati imali bi podjednaki broj problema koje imaju sada, tako da, da li se neko preziva na ić ili nosi neko drugo prezime – apsolutno je nebitno. Nažalost, mi moramo da se sudaramo sa time kao da živimo u srednjem veku, ali dok god budemo imali takve mozgove, mi ćemo i živeti u srednjem veku – izjavio je glumac Sergej Trifunović nakon prvog izvođenja.

Predstava je do sada izvedena u Novom Pazaru, Beogradu, Sarajevu, Novom Sadu, Kotoru, Somboru, Kragujevcu, Užicu, Kolašinu, Kočanima, Požegi, Dimitrovgradu, Aleksincu, Rumi, Inđiji i Bačkoj Topoli. Proglašena je za najbolju predstavu na 51. dramskom amaterskom festival u Kočanima, a u Makedoniji je osvojila i Grand prix.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više