Novosti

Kronika

Braniteljskih apsolutnih sto

Legalizovana diskriminacija u organizaciji Vlade Republike Hrvatske: Nakon promene kriterijuma za bodovanje u stambenom zbrinjavanju kojima branitelji automatski dobivaju golemih sto bodova, pored njih niko više nema šanse za stan

Nakon što je u decembru prošle godine Vlada RH izmenila Uredbu o kriterijumima za bodovanje zahteva za stambeno zbrinjavanje, šanse da građani koji nisu u statusu hrvatskih branitelja budu stambeno zbrinuti, gotovo su nikakve.

Naime, prema izmenjenim kriterijumima, hrvatski branitelji i članovi porodice smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ili pripadnika Hrvatskog veća odbrane koji su državljani RH i imaju prebivalište u RH, ostvaruju jednokratno 100 bodova. Prednost od sto bodova, koje po samo jednom kriterijumu ostvaruje ionako i dosad povlaštena kategorija, za sve ostale postala je potpuno nedostižna. Zahtevi za stambeno zbrinjavanje mogli su se podnositi do 15. februara, a nedavno objavljene liste prvenstva razočarale su mnoge građane koji godinama čekaju rešenje svog stambenog pitanja.

Milutin Milošević, 53-godišnjak iz Vukovara koji sa suprugom i dvojicom sinova 13 godina živi kao podstanar, ne nada se više stanu

- Na stan čekamo već 15 godina i svake godine obnavljamo zahtev. Jedne godine smo bili jako blizu, na 30. mestu, ali sada, nakon ovakvog bodovanja više ne znamo čemu da se nadamo - kaže Milutin Milošević, 53-godišnjak iz Vukovara koji sa suprugom i dvojicom sinova poslednjih 13 godina živi kao podstanar.

Dejan Drakulić, predsednik Odbora za ljudska prava Zajedničkog veća opština, smatra da su izmene uredbe neracionalne.

- Nije problem u samom kriterijumu već u visini bodova. Do sada je najveći broj bodova koji se mogao ostvariti po nekom od 16 kriterijuma bio 40, ako se traži građevinski materijal, ili 30 bodova ako se traži stan, a poslednjim izmenama je taj broj više nego dvostruko povećan na braniteljskih 100 bodova. I ranije je bilo nekoliko kriterijuma koji su se odnosili na branitelje, ali sada je taj broj bodova neproporcionalan u odnosu na ostale kriterijume, što je potpuno neprimereno. Ako pogledamo listu prvenstva, većina onih koji se nalaze među prvih pedeset, prošle godine su bili na 300. ili 400. mestu - kaže Drakulić, kome su se građani obraćali za pomoć oko pisanja prigovora na rang listu i bodovanje.

- Ljudi se žale jer osećaju nepravdu. Stavljeni su u neravnopravan položaj. Građani koji nemaju status branitelja mogu prikupiti maksimalno 140 do 150 bodova i to u slučaju da je reč o porodici koja pripada socijalnoj kategoriji, sa većim brojem članova, da 20 godina čekaju stan, da svi u porodici imaju visoku stručnu spremu i slično - navodi Drakulić i dodaje kako ni kriterijum koji predviđa da se za svaku godinu od podnošenja prvog zahteva dobije jedan bod, ne pomaže previše: neko ko krov nad glavom čeka deset godina, po tom kriterijumu može ostvariti svega 10 bodova.

U Vukovaru je zahtev za stambeno zbrinjavanje podnelo čak 1.011 građana. Najveći je interes za dodelu stanova u državnom vlasništvu.

Goran Bošnjak, predstojnik Ureda državne uprave u Vukovarsko-sremskoj županiji kaže kako je pri kraju rok za ulaganje prigovora na privremenu listu.

- Petnaestog maja ćemo objaviti konačnu listu za stambeno zbrinjavanje za ovu godinu, a po nekim obećanjima trebali bi dobiti 130 stanova. Što pre dobijemo stanove, krenućemo u podelu po listi bez preskakanja, od prvog pa nadalje - kaže Bošnjak.

Hoće li se među srećnim dobitnicima, nakon deset godina čekanja, naći Boris Bauranov iz Vukovara još je neizvesno.

- Očekivao sam da ću biti između 30. i 40. mesta, a sada sam 97. na listi. Do sada smo skupili najviše 142 boda, ali branitelji u startu imaju prednost od 100 bodova tako da je to nemoguće dostići, pa nisam baš optimista - kaže Boris koji sa suprugom i maloletnim sinom, takođe živi kao podstanar. Ovaj 39-godišnjak smatra da je na delu jedna vrsta etničkog čišćenja.

- Prošle godine, kada su konačno i Srbi u Vukovaru došli na red za stambeno zbrinjavanje i kada su počeli dobijati stanove, država je brže bolje izmenila kriterijume i bodovanje. Jednostavno nam ne daju stanove i sile nas da odemo i mi koji želimo ostati u Hrvatskoj - kaže ovaj Vukovarac.

Na posledice koje je izazvala izmena bodovanja zahteva za stambeno zbrinjavanje, upozorio je na konferenciji za novinare zamenik gradonačelnika Vukovara iz redova srpske manjine Srđan Milaković.

- Ovo više nije stvar nacionalne pripadnosti nego stvar ispunjavanja kriterijuma. Jedna kategorija građana u potpunosti se isključuje od ostvarivanja prava druge i zaista se može govoriti o diskriminaciji i nemogućnosti ostvarivanja prava svih ostalih građana - naglašava Milaković i dodaje da je za građane s posebnim statusom trebalo pronaći druge modalitete stambenog zbrinjavanja.

Milaković smatra da sve to ide i u pravcu promene nacionalne strukture stanovništva u Vukovaru, kako Srbi ne bi činili jednu trećinu stanovništva i ostvarivali prava koja iz tog broja proizlaze, na primer dvojezičnost.

- Kriterijumi su tako formulisani da se ovde ne radi samo o građanima Vukovara. Svako ko želi, sa područja čitave RH može da aplicira za stan u Vukovaru. Jedini kriterijum koji u tom slučaju može biti nepovoljan jeste dužina prebivališta, ali to im nije problem supstituisati sa 100 bodova na osnovu statusa branitelja. Ako se sve to uzme u obzir, apsolutno stoji da je to možda ‘elegantan i prihvatljiv’ način da se reši pitanje jedne trećine pripadnika srpske zajednice u Vukovaru’ - kaže Milaković koji zbog toga veruje da izmene uredbe imaju političku pozadinu.

Prethodni kriterijumi su, podseća, doneti u vreme vlasti SDP-a, a novi po dolasku HDZ-a i nakon što je izvršena promena na čelu Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje na koje je došao član vukovarskog HDZ-a. To, kako zaključuje Milaković, ‘odgovara desnim političkim opcijama, nešto manje onim levim, ali ni te leve se tome neće suprotstaviti, jer idu lokalni izbori, pa i one malo kalkulišu’.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više