Novosti

Kronika

Delegacija Savetodavnog veća za zajednice Kosova u posjetu Zagrebu

Ono što smo čuli o pravima ovdašnjih manjinskih zajednica mnogo će nam pomoći u našem budućem radu, kazao je Darko Dimitrijević, predsjednik Savetodavnog veća za zajednice Kosova, nakon razgovora s članovima Srpskog narodnog vijeća

A2l2xe7b3938zyzdtu7v4ysp79h

Delegacija Savetodavnog veća za zajednice Kosova na čelu s predsjedavajućim Darkom Dimitrijevićem posjetila je 25. novembra sjedište Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu. Tema razgovora, kojem su prisustvovali Saša Milošević, zamjenik predsjednika SNV-a, i Branko Jurišić, voditelj ureda SNV-a, bila je razmjena iskustava s kojima se suočavaju manjinske zajednice u Hrvatskoj i na Kosovu.

- U okviru planirane studijske posete delegacije Savetodavnog veća za zajednice, koje funkcioniše u sastavu Ureda predsednice Kosova, planirali smo da napravimo niz poseta većima nacionalnih zajednica u Hrvatskoj i da razmenimo iskustva iz proteklog perioda koja se odnose na mehanizme zaštite i promociju prava zajednica. Željeli smo da vidimo kakvi su izazovi manjinskih zajednica ovde i koliko su slični sa onima koje imamo na Kosovu - rekao je Dimitrijević u razgovoru za ‘Novosti’.

- Posetili smo nacionalna veća Albanaca, Crnogoraca i Bošnjaka, a kao šećer za kraj smo ostavili SNV. Vodili smo prilično dug razgovor s njihovim predstavnicima. Ono što smo čuli o pravima ovdašnjih zajednica, kako se sve to razvijalo, kakav je stepen poštovanja prava zajednica na zapošljavanje i korištenje jezika, mnogo će nam značiti u našem delokrugu rada – kazao je Dimitrijević i dodao da postoji niz sličnih problema koji se javljaju u obje sredine. Kao glavnu razliku je istaknuo drugačiji način organizacije vijeća manjinskih zajednica u Hrvatskoj i na Kosovu.

- Ovde svaka županija i grad imaju svoje veće, a imaju i koordinaciju te krovna udruženja, dok su kod nas na Kosovu sve zajednice zastupljene unutar veća na najvišem nivou - objasnio je Dimitrijević.

- Susrećemo se s istim problemima po pitanju prava na poštovanje jezika i pisma, odnosno ćirilice. Na Kosovu imamo dva službena jezika koji su definisani čak i zakonom o jezicima koje je donela Skupština Kosova, ali se on u praksi ne poštuje - rekao je Dimitrijević, dodajući da je ključan problem i zapošljavanje pripadnika manjinskih zajednica.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više