Novosti

Kronika

Diplome za petu generaciju Akademije SNV-a

Za percepciju srpske zajednice u Hrvatskoj je važno pokazati da nju ne čine samo osobe starije životne dobi koje se vraćaju u svoja rodna mjesta pred kraj života. Ovim mladim ljudima se neće moći pristupiti neprijateljski i pitati ih što su radili 1991., kao što se još uvijek pristupa starijim generacijama, kazao je Dejan Jović po završetku još jedne Političke akademije

Šestim dvodnevnim modulom predavanja, održanim 28. i 29. novembra  u Termama Jezerčica, završeno je školovanje pete generacije polaznika Političke akademije Srpskog narodnog vijeća.

- Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju, nacionalne manjine nastoji se marginalizirati, a njihova prava reducirati - rekao je polaznicima Akademije Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH, na predavanju o specifičnosti položaja manjinskih zajednica u Hrvatskoj.

- U zadnjih pola godine uvodi se kult tradicionalizma u kojem je svako neslaganje jednako izdaji, uz permanentno stvaranje atmosfere nacionalne zavjere i miješanje Katoličke crkve u politiku – dodao je Tolnauer i podsjetio da je od 1948. do danas broj pripadnika manjina u Hrvatskoj umanjen za 900.000, od čega je 420.000 Srba.

Ukazao je i da je 2002., odmah nakon izglasavanja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, za sve manjinske potrebe iz proračuna izdvajano 20 milijuna kuna, dok je 2013. samo za kulturnu autonomiju izdvojeno više od 40 milijuna. Tolnauer je naglasio značenje manjinskih organizacija i institucija, dodavši da 'SNV okuplja preko 94 posto srpske zajednice u Hrvatskoj'. Ističući da se prošlost intenzivno proizvodi, kao i da u hrvatskim gradovima još uvijek postoje ulice koje nose ime ustaškog ministra Mile Budaka ili pak nose naziv 10. travnja, dana utemeljenja NDH, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine je govorio i o medijskim aspektima manjinskog pitanja. Spomenuo je napade na 'Novosti' kao i neriješeno pitanje manjinskih redakcija na HRT-u.

- Participacija nacionalnih manjina u odlučivanju osigurava socijalnu koheziju i razvoj demokratizacije društva – istaknuo je Tolnauer na kraju izlaganja.

Predsjednik SNV-a i saborski zastupnik Milorad Pupovac govorio je o položaju Srba u Hrvatskoj, aktualnoj situaciji i perspektivi za srpsku zajednicu. Najveći dio predviđenog vremena proveo je odgovarajući na pitanja o burnim postizbornim događanjima i pregovorima oko buduće vlade.

- Zbog svega toga potrebno je konsolidirati i politički profilirati SDSS te osigurati potrebna sredstva za vođenje stranačke politike - rekao je Pupovac.

O Položaju Srba u Hrvatskoj u okvirima Evropske unije, polaznicima je govorio sveučilišni profesor i predsjednik savjeta Akademije SNV-a Dejan Jović. Ističući da je Hrvatska ulaskom u EU izgubila jedan od ciljeva zbog kojeg je ranijih godina postignuto jedinstvo političkih stranaka, Jović je rekao da razlike između dvije najveće stranke i manjih stranaka postaju sve veće te da se sve veća pažnja pridaje ekonomskim pitanjima.

- Istovremeno, neki krugovi i dalje nameću pitanje gdje je bila nečija familija 40-ih, provode holokaustizaciju interpretacije Drugog svjetskog rata, ali uz zanemarivanje srpskih žrtava i glorificiraju devedesete godine. To ne čudi jer je hrvatski nacionalizam bio apsolutni pobjednik: ostvario je nezavisnost, izborio se za teritorij uz mogućnost da s vremenom dođe i do dijela BiH. Postignuta je i nacionalna homogenizacija stanovništva jer je broj pripadnika manjina s 23 posto na popisu stanovnika iz 1991., svedene na svega 9 posto. Zato HDZ nikad neće napustiti devedesete iako sve više građana Hrvatske propituje mitove nastale u to vrijeme – istaknuo je Jović. Nakon dodjele diploma polaznicima, od Tolnauera smo zatražili komentar na rad Akademije.  

- Mislim da bi se na ovaj primjer, koji podrazumijeva osposobljavanje mladih za političko zastupanje, trebale ugledati i druge manjine. U vremenu u kojem se stečena prava nacionalnih manjina dovode u pitanje, potrebno je imati obrazovane mlade. Pred nama je borba za ono što smo do sada stekli – kazao je Tolnauer. Komentar nam je dao i Dejan Jović. 

- Mislim da se radi o vrlo uspješnoj generaciji u kojoj dio ljudi već ima iskustvo rada u srpskoj zajednici. Neki od njih imaju političko iskustvo i ambiciju, dok

jedan broj želi djelovati u medijskom prostoru. Vođene diskusije su uvijek bile otvorene i korisne. U otvorenoj i prijateljskoj atmosferi govorili smo o pitanjima važnima za srpsku zajednicu i njen položaj u Hrvatskoj. Zato mislim da je Akademija u potpunosti opravdala svoje postojanje. Već sad imamo više od 130 mladih koji su prošli kroz programe, a imamo i regionalnu akademiju. Da nije Akademije, neki od polaznika se nikad ne bi upoznali jer žive u raznim dijelovima regije. Važno je da su polaznici razmijenili iskustva i da su se bolje upoznali, što je važno za samu zajednicu – kazao je Jović i istaknuo važnost pojave novih lica u javnom prostoru.

- Za percepciju srpske zajednice u Hrvatskoj je važno pokazati da nju ne čine samo osobe starije životne dobi koje se vraćaju u svoja rodna mjesta pred kraj života. Ovim mladim ljudima se neće moći pristupiti neprijateljski i pitati ih što su radili 1991., kao što se još uvijek pristupa starijim generacijama – poručio je Jović.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više