Novosti

Politika

Discipliniranje društvenih mreža

U Republici Srpskoj na red je došlo discipliniranje društvenih mreža, nakon što su svi ostali mediji odavno pod čizmom apsolutističke vladajuće garniture, predvođene Savezom nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika

Zvqm7qpz8q38he8adadoczprjuq

Discipliniranje društvenih mreža u Republici Srpskoj (foto Pixsell)

U Republici Srpskoj na red je došlo discipliniranje društvenih mreža, nakon što su svi ostali mediji odavno pod čizmom apsolutističke vladajuće garniture, predvođene Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika. Iz Vlade tog bh. entiteta stigao je prijedlog Zakona o javnom redu i miru, koji pojam ‘javni prostor’ proširuje i na društvene mreže i u skladu s tim predviđa novčane kazne za ‘kršenje javnog reda i mira’. Ako zakon, o kome će Skupština raspravljati u prvim danima veljače, bude usvojen, prekršiteljima će se izricati kazne od 850 eura do zatvora. Autori tekstova, stoji nadalje u prijedlogu zakona, ‘nepristojnog, uvredljivog ili uznemiravajućeg sadržaja kaznit će se novčanom kaznom od 100 KM do 300 KM (od 50 do 150 eura)’, bez objašnjenja koji bi se organ imao baviti ocjenom nepristojnosti napisanog. I dok entitetska premijerka Željka Cvijanović na svaki način pokušava obraniti predloženi zakon, pozivajući se na neimenovane europske prakse, čak i samo Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu suradnju, koje je i predložilo izmjenu zakona, ocijenilo ga je ‘neprimjenljivim’. Predloženi zakon izazvao je i oštre reakcije među novinarima i na društvenim mrežama, koji se pozivaju na Ustav RS-a, prema kojem je, deklarativno, sloboda javnog izražavanja mišljenja zagarantirana.

Dragan Bursać, novinar popularnog online magazina ‘Buka’, praktično jedinog relevantnog medija u RS-u za koji se ne može reći da je pod kontrolom vladajućeg SNSD-a, smatra da je prijedlog izmjene Zakona o javnom redu i miru ozbiljan pokušaj podjarmljivanja Facebooka i ostalih društvenih mreža. ‘Ovo je itekako ozbiljna stvar. Daleko od očiju javnosti, u jeku predizbornih kombinatorika i političkih kampanja, 2. srpnja prošle godine Narodna skupština RS-a je usvojila nacrt Zakona o javnom redu i miru. Ali ne samo to. U odnosu na usvojeni nacrt, sada je u prijedlogu, osim novčanih kazni, uvedena i kazna zatvora, što predlagač objašnjava potrebom usaglašavanja sa Zakonom o prekršajima Republike Srpske’, piše Bursać, dodajući kako se slobodno može reći da vlast u Republici Srpskoj ‘poodavno ima želju i težnju za klasičnom totalitarnošću sjevernokorejskog tipa’. ‘Na kraju krajeva, ti isti predlagači vide da se u susjednoj Srbiji pod Vučićevim žezlom gase emisije, voditelji dobijaju otkaze, a država sve to elegantno apsorbira i sa smijehom pojašnjava narodu kako ona nema veze sa tim. Zar im to nije dobar podstrek?’ pita Bursać na kraju.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više