Novosti

Politika

Gromoglasna šutnja

Iako su riječi Željka Solde koje mi je upućivao više nego teške uvrede, koje se ne izgovaraju u demokratskom miljeu, simptomatičnija je šutnja ostala 42 vijećnika, kaže Boro Rkman, zamjenik župana iz srpskih redova

Nfiutmyo637172cghaya52ueu9n

Boro Rkman: Posegnut ću za sudskom zaštitom (foto Pixsell)

Taman kada smo pomislili da je uglavnom ispucan arsenal govora mržnje i šovinističkih nasrtaja na predstavnike srpske nacionalne manjine, dogodio se skandalozni istup predsjednika Skupštine Sisačko-moslavačke županije Željka Solde iz HSP-a, koji je zatražio da Boro Rkman, zamjenik župana iz srpskih redova, napusti skupštinsku sjednicu.

- U ovoj dvorani sjedi abolirani četnik, zločinac. Nadam se da će napustiti ovu časnu Skupštinu, jer je njegova nazočnost ovdje krimen na Domovinski rat i sve žrtve - pjenio se Soldo.

U nastavku vrijeđanja i prijetnji kazao je da ‘kao ranjeni hrvatski branitelj neće dozvoliti da dožupan Rkman, kao rušitelj i mrzitelj svega hrvatskoga, ima plaću od 20.000 kuna’, nakon čega je njegov partijski kolega Željko Kardaš optužio Rkmana da je ‘bio snajperist i zapovjednik jedinice koja je rušila avione i ubijala civile’. Sam Rkman stoički je podnio besprizorni napad, vijećnici su sve popratili muklom šutnjom, a jedini je reagirao župan Ivo Žinić, koji je kazao da je Rkman izabran na temelju Zakona o pravima nacionalnih manjina, da poštuje njegovu funkciju i da će s njime surađivati, a ako i jest kriv kao pripadnik agresorskih postrojbi, nije on taj koji to treba istraživati, nego nadležna tijela. Nažalost, ni Žinićeve riječi nisu obuzdale Soldinu agresiju.

- Kada je u točki o plaćama shvatio da se moja neće povećati ni za lipu, rekao je da je time spriječena velika tragedija za hrvatski narod: da ubojica, agresor, četnik… ima veliku plaću. U tom trenu podižem ruku, no on me napada riječima: ‘Šuti, ne dam ti riječ, umukni, nikada četnik neće govoriti dok ja predsjedavam Skupštinom’ - prepričava za ‘Novosti’ incidentnu situaciju Boro Rkman.

- Skandalozno ponašanje predsjednika Skupštine nije izolirano i ne promatram ga samo kao njegov verbalni napad na mene. Iako su riječi koje mi je čitav dan upućivao, a na koje se nadovezao njegov stranački kolega Kardaš, više nego teške, uvrede koje se bez dokaza ne izgovaraju u ozbiljnom demokratskom miljeu a pogotovu ne na sjednici nekog predstavničkog tijela, simptomatičnija je šutnja ostala 42 vijećnika - nastavlja Rkman, koji Soldin napad tumači njegovom ostrašćenošću, ksenofobijom i vjerojatnom činjenicom da pri takvom misaonom kôdu rat i dalje traje, samo što je vatreno oružje zamijenjeno mikrofonom.

- I za takvo ponašanje, daleko ispod nivoa političke kulture i civilizacije uopće, postoji sud, za čijom ću zaštitom posegnuti - kaže Rkman, koji će zaštitu zatražiti i od Ministarstva uprave, Savjeta za nacionalne manjine i saborskog Odbora za ljudska prava.

- Osim verbalnog napada na mene i poziciju koju obavljam, ovo je presedan i po tome što napadi dolaze od prvog čovjeka Skupštine, a ne nekog vijećnika. Obaveza je predsjednika predstavničkog tijela da štiti integritet svakoga prisutnog na sjednici, a ovdje je čovjek na toj funkciji prvi verbalno napadao, prijetio, vrijeđao i stvarao atmosferu netolerancije; Soldo je bio taj koji je zatražio da napustim skupštinsku sjednicu, zaboravivši pritom da mi je sam potpisao poziv za nju, kao i za svaku do sada - obrazlaže Rkman.

- Više od Soldinih eskapada brine samo sporadično negodovanje desnice u momentu kada mi nije dao riječ da se obranim i iznesem svoje stavove, a naročito brinu apsolutni muk i pognute glave vijećnika ljevice, SDP-a i HNS-a, iako su za te stranke Srbi u najvećem broju glasali na lanjskim lokalnim izborima. Muk sam doživio i od petorice vijećnika srpske nacionalnosti iz tih dviju stranaka, premda su dvojica od njih rat proveli kao i ja, na suprotnoj strani. Znajući dobar dio vijećnika, znam da muk ne znači i odobravanje. Ali znači nešto drugo: strah i, pogotovo kod vijećnika Srba, ono naše ‘ne tiče me se’, iako Soldine uvrede nisu najvjerojatnije upućene samo meni, nego i svim pripadnicima manjine čiji sam politički predstavnik. U političkim smislu, tu šutnju tumačim kao apsolutno odobravanje Soldinih riječi - objašnjava Rkman, kojega je kasnije čak desetak vijećnika zvalo i izrazilo mu svoje žaljenje, neki od njih čak i riječima da se radi takvog napada stide što su Hrvati.

- To je svakako ljudski toplo i korektno, ali izrečeno je na osobnom nivou i mimo skupštinske govornice. Dakle verbalni linč je osuđen privatno, ali ne i javno, što dovoljno govori o sveukupnoj atmosferi u županiji - kaže Rkman, zahvalan županu Žiniću koji je jedini javno stao u njegovu obranu.

- Oni sunarodnjaci, njih 3.650 koji su na izborima zaokružili moje ime, nisu to učinili zato da bježim ili da budem glineni golub i poligon za političko iživljavanje. Birali su me da svi zajedno nešto više učinimo na oporavku zajednice koja broji 21.000 ljudi. Za tu su mi zadaću neophodni partneri i ruku suradnje odavno sam pružio svima, ali ni po koju cijenu neću dopustiti da se napadi na mene preliju na pripadnike moje zajednice, što je cilj Solde i njemu sličnih - kaže Rkman.

Soldino divljanje osudio je predsjednik SNV-a Milorad Pupovac.

- Takav napad predstavlja i za hrvatske prilike šokantno iskustvo i šokantan slučaj. Predsjednik koji bi svim predstavnicima županije trebao osiguravati ravnopravan tretman za sudjelovanje i rad prekršio je nasrtajem na vijećnika hrvatske propise i u hrvatsku političku praksu unio elemente za koje smo misli da su davno ostali iza nas. Ne znam je li takvo što zabilježeno u radu nekog drugog predstavničkog tijela - kaže Pupovac.

- Šokantno je i da se vijećnici nisu oglasili i suprotstavili nasilničkom ponašanju. To znači da u Hrvatskoj nema hrabrosti za borbu za ravnopravnost, da u pojedinim sredinama nema hrabrosti da se bori za toleranciju, a da ono što se čuje od predstavnika branitelja, Katoličke crkve ili pojedinih političkih stranaka uzima korijene i postaje praksa u lokalnim sredinama - dodaje Pupovac.

Podsjetivši da su o Rkmanu prvi počeli pisati pojedini novinari i portali, Pupovac je kazao da si mnogi uzimaju pravo da sude umjesto pravosuđa.

- Indikativno je da se neki mogu lako pomiriti sa stranama sukobljenima u Drugome svjetskom ratu, ali se ne žele pomiriti s činjenicom da su ljudi u ratu 1991. stjecajem okolnosti bili na različitim stranama, pogotovo kada se radi o Srbima - kazao je Pupovac, dodavši da SNV prikuplja sve relevantne činjenice o desničarskom atakiranju na Srbe u Hrvatskoj, na njihova zakonska prava i na spomen srpskih žrtava, o čemu će obavijestiti sve koji trebaju biti obaviješteni, i u zemlji i izvan nje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više