Novosti

Politika

Gužva u Vase Čarapića 20

Useljenje bivšeg predsjednika Srbije Tomislava Nikolića u zgradu Ministarstva spoljnih poslova u Beogradu nije dobro dočekano kod pripadnika opozicije, koji su svoje negodovanje izrazili riječima da je Uprava za dijasporu na osnovu ‘noćnog naloga iseljena u neadekvatan prostor’

Bkwt73ty92y8lvd5ochp97fufl3

Ministarstvo spoljnih poslova u Beogradu

Zgrada Ministarstva spoljnih poslova u Ulici Vase Čarapića 20 u Beogradu, gdje je između ostalih smještena Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, nedavno je dobila novog stanara, bivšeg predsjednika Republike Srbije Tomislava Nikolića – on je na čelu novoformirane Kancelarije Nacionalnog savjeta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom.

Ovo useljenje nije dobro dočekano kod pripadnika opozicije u Srbiji, koji su negodovanje izrazili riječima da je Uprava za dijasporu na osnovu ‘noćnog naloga iseljena u neadekvatan prostor’. Sve je krenulo s reakcijom opozicionog Ivana Kostića, predsjednika Skupštinskog odbora za dijasporu i narodnog poslanika Dveri te narodnog poslanika i predsjednika Pokreta za preokret Janka Veselinovića. Oni su najoštrije osudili ‘vandalsko izbacivanje iz kancelarija zaposlenih koji su na brzinu morali da isele dokumentaciju i arhivu, te im je uz to zabranjeno i davanje izjava’.

Informaciju o preseljenju i navodnom vandalskom izbacivanju Uprave za dijasporu za ‘Novosti’ je demantirao v.d. zamjenik direktora Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Vukman Krivokuća, koji napominje da su Kancelariji Nacionalnog saveta dodijeljene samo tri kancelarije, a da je Uprava za dijasporu u zamjenu dobila druge tri u istoj zgradi, na istom katu.

No ovo useljenje skrenulo je pažnju na jednu sasvim drugu, bitniju činjenicu, a ta je da Uprava za dijasporu već tri godine nema imenovani vrh, odnosno direktora, pa čak ni zamjenika direktora. I dok novoosnovani Nacionalni savjet ima status Kancelarije, Srbi u dijaspori, kojih po procjenama ima oko četiri miliona, imaju ustanovu nižeg statusa – Upravu.

- Otkada koalicija SNS-SPS upravlja Srbijom, status dijaspore je i institucionalno degradiran, od nekadašnjeg Ministarstva za dijasporu, pa Kancelarije koja je bila u nadležnosti Vlade Srbije, do sadašnje Uprave u okviru Ministarstva spoljnih poslova - ističe Janko Veselinović, i sam porijeklom iz Hrvatske.

Da nije važna forma nego sadržaj Uprave za dijasporu i Srbe u regionu smatra narodni poslanik SNS-a i zamjenik predsjednika Skupštinskog odbora za dijasporu, Miodrag Linta.

- Nije dobro da Ministarstvo spoljnih poslova nije predložilo Vladi direktora i zamjenika direktora Uprave za dijasporu i Srbe u regionu. Ali Uprava aktivno radi možda čak više nego kada je bilo formirano Ministarstvo. Suštinsko pitanje nije naziv institucije nego njen sadržaj. Zaposleni imaju redovnu komunikaciju sa predstavnicima Srba u regionu i raspisuju redovne godišnje konkurse za očuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta Srba u dijaspori i regionu - ističe Linta.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više