Novosti

Politika

HNS i HNS

Obznanjivanje gubitaka državnog poduzeća Narodne novine prošlog ljeta, a za prethodno polugodišnje razdoblje, iznenadilo je širok spektar konzumenata vijesti iz domaće ekonomije.

0rdco6louo1bctz0syuqewxyqaz

Predsjednik uprave Narodnih novina Davor Čović  (foto Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL)

Obznanjivanje gubitaka državnog poduzeća Narodne novine prošlog ljeta, a za prethodno polugodišnje razdoblje, iznenadilo je širok spektar konzumenata vijesti iz domaće ekonomije. Pitanje koje se nametnulo glasi: Kako je moguće da monopolist s osiguranim tržištem za službene formulare najšire upotrebe te publikaciju za obavezne javne objave, uz lanac dućana dopunjenih uredskim i školskim priborom, zaključi polugodište u financijskom minusu, i to osmeroznamenkastom? Konkretno, s impresivnih 17 milijuna kuna gubitka, koji se inače uspoređuju s pozitivnim rezultatima primjerice u 2015. i 2014. godini u visini od milijun kuna, odnosno preko 11 milijuna.

Tehnički ministar gospodarstva Tomislav Panenić smijenio je zatim direktora tog poduzeća Davora Čovića, kao i Nadzorni odbor, dok je portal Index nastavio s istragom slučaja i došao do daljnjih indikativnih otkrića. Riječ je o suradnji Narodnih novina s Hrvatskim nogometnim savezom na ekskluzivnoj prodaji oko 50 artikala s logom te organizacije. Tako se npr. kišobran s dotičnim grbom mogao kupiti za simboličnih 325 kuna, a zanimljivo je da je Davor Šuker, predsjednik HNS-a, čitav posao u vrijednosti od 13 milijuna kuna uvjetovao nabavom od izvjesne firme iz Hong Konga. No spominje se tu još jedan HNS, onaj bivšeg ministra Ivana Vrdoljaka, naime, koji je 2014. godine i doveo Čovića na čelo Narodnih novina.

Usred razmjerne euforije zbog nastupa reprezentacije na Europskom prvenstvu u Francuskoj, međutim, prodano je svega 11 posto uvezenih artikala. Možda je tako bilo i zbog kvalitete proizvoda koji se najbolje mogu opisati izrazom – bofl. Ipak, sve ukazuje da bi se nad slučajem trebali angažirati istražitelji DORH-a, a ne samo medijskih redakcija. Jer na osnovu sličnih primjera može se pretpostaviti da ključni akteri ovdje baš i nisu pretrpjeli štetu po svoje privatne račune, naprotiv. Ali tako to valjda biva kad se krupni poslovi povjere Davoru Šukeru, sitnom pronevjeritelju s osudom i globom na Okružnom sudu u Münchenu 2011. godine.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više