Novosti

Kronika

Kako zadržati mlade na selu?

U Belom Manastiru održan Prvi Hrvatski ruralni parlament: Svrha i cilj ruralnog parlamenta je dati zamah razvoju hrvatskih ruralnih područja, koja zaostaju u razvoju za urbanima

X57vpd7eforid8q05lmmrakjkwa

Na Ruralnom kafeu za deset stolova raspravljalo se o deset tema

Od četvrtka do subote krajem prošle sedmice odvijao se u belomanastirskom Hotelu Patria Prvi Hrvatski ruralni parlament (HRP). Domaćin je bila Osječko-baranjska županija, organizatori su bili Hrvatska mreža za ruralni razvoj (HMRR), osječka Udruga za kreativni razvoj Slap, Grad Beli Manastir i Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja, a učesnici ‘dionici ruralnog razvoja iz svih sektora i na svim razinama’, njih preko 200 iz različitih krajeva Hrvatske, ali i susjednih zemalja (BiH, Slovenije i Srbije) i Evropske Unije.

U Evropi se nacionalni ruralni parlamenti organiziraju od 1990. godine, a trend je pokrenut u sjevernoevropskim zemljama u kojima je lokalna demokracija visoko razvijena. Krajem 2013. godine u Briselu je održan Prvi Evropski ruralni parlament (ERP), a drugi će biti organiziran najesen u Austriji. U pravilu, ruralni parlamenti (RP) organiziraju se svake dvije godine, a pokretači su im organizacije civilnog društva (OCD) i oni su spona između države i civilnog sektora.

Svrha i cilj Prvog HRP-a bio je dati zamah razvoju hrvatskih ruralnih područja, koja zaostaju u razvoju za urbanima. Pitanje svih pitanja, koje se provlačilo kroz sve oblike rada Prvog HRP-a, bilo je: Kako zadržati mlade na ruralnom prostoru?

U uvodnom izlaganju predsjednica HMRR-a Višnja Jelić Mück posebno je naglasila sljedeće:

- Organiziranjem Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta želimo osnažiti razvoj ruralnih područja, ali i ohrabriti lokalne zajednice, LAG-ove, OPG-ove te male i srednje poduzetnike da se aktivno uključe, budući da upravo oni najbolje znaju potencijale i ograničenja. Ne možemo odmah sve očekivati, ali proces nastavljamo i nadamo se da će nam i politika izaći u susret.

Međutim, niko od hrvatskih ministara nije se odazvao pozivu organizatora, iako se bez pomoći države – kako je istaknuto – ne može. No to je tek početak procesa pa se u budućnosti očekuju drugačiji pristupi i promjene nabolje.

Potom su slijedila tri dana ispunjena brojnim aktivnostima. Prvog su dana Dane Pejnović, profesor ruralne geografije na zagrebačkom PMF-u i ruralna sociologinja Maja Štambuk iz Instituta Ivo Pilar učesnicima predočili sliku ruralne Hrvatske, pa su predstavljeni finalisti i proglašeni pobjednici konkursa za najbolje ideje i projekte zapošljavanja mladih u ruralnom razvoju (‘Udruga PLANTaža’ iz Erduta i osječka udruga ‘Srce Slavonije i Baranje’).

Drugi dan započeo je razgovorom s predstavnicima EU-parlamenta, ministarstava i članovima EGSO-a, a nastavio se tematskim terenskim radionicama na osam lokacija u Baranji i Slavoniji (Citadela kod Belišća, ‘Na orlovom putu’ kod Bilja, ‘Ivica i Marica’ u Karancu, ‘Bor-plastika’ u Kneževim Vinogradima, BIOS u Osijeku, OPG Novačić u Popovcu, Kulturni i znanstveni centar ‘Milutin Milanković’ u Dalju te u Batini).

Hrvatski europarlamentarac Jozo Radoš je naglasio da ni jedna hrvatska politika do sada nije uspjela značajnije doprinijeti bržem razvoju ruralnih područja i sačuvati ljude u njima. On se u EU-parlamentu bavi maksimalnim uvođenjem interneta na ruralnim područjima, što je mali, ali značajni dio njegovog razvoja i približavanja urbanim sredinama.

Treći dan bio je predviđen za prezentaciju rezultata terenskih radionica, iznošenje zaključaka i usvajanje Deklaracije Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta te za konferenciju za medije. Istovremeno se na središnjem belomanastirskom Trgu slobode održavao Proljetni sajam vina i turizma s gastronomskom ponudom Baranje i s grahom za sve goste.

Jesu li organizatori Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta dobili odgovor na pitanje ‘Kako zadržati mlade na ruralnom području?’ Predsjednica HMRR-a Višnja Jelić Mück ovako je odgovorila na to pitanje:

- Vjerujem da smo prikupili ne jedan, nego puno odgovora, što smo i očekivali. Ruralni prostor je raznolik, bogat, razbacan, nema jednog odgovora i ne želimo odgovor iz ‘centra’, želimo odgovor odozdo, od onih koji zaista traže zaposlenje, koje želimo zadržati, koje želimo vratiti. Ja sam impresionirana mnoštvom odgovora koje smo dobili. Skupili smo nešto što trebamo dalje graditi, umrežavati, promovirati i razmjenjivati. Nećete vjerovati koliko ima već ostvarenih primjera koji pokazuju put. Definitivno postignuli smo optimizam, postigli smo više od nade, vjerujemo u nekakav cilj / put koji nas vodi do sljedećeg parlamenta za dvije godine… Onda ću moći reći što smo zaista postigli.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više