Novosti

Politika

Kakvi kriteriji?

Pitanje održivosti broja postojećih 550 jedinica lokalne samouprave i čak 21 županije ponovno je došlo na dnevni red u pregovorima Mosta s dvije velike koalicije

Pitanje održivosti broja postojećih 550 jedinica lokalne samouprave i čak 21 županije ponovno je došlo na dnevni red u pregovorima Mosta s dvije velike koalicije predvođene SDP-om i HDZ-om. Po izjavama pregovarača, izvjesna je suglasnost o smanjenu broja općina i gradova, iako se HDZ protivi smanjenju broja županija, ponajprije zato što ima 11 župana. U međuvremenu su se u medijima pojavile vijesti kako su se protiv smanjenja broja općina i gradova pobunili i njihovi čelni ljudi iz redova HSS-a, svjesni da bi to za njihovu ionako marginaliziranu stranku značio korak dalje u politički zaborav.

Da je sistem lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj nakaradan ili sačinjen po vrlo rastezljivim kriterijima svjedoče i podaci o broju stanovnika. Tako najveća općina Viškovo ima 14.455 stanovnika, dok Komiža kao najmanji grad ima samo 1.526 stanovnika. Ako bi kao kriterij uzeli minimum od 5.000 stanovnika, od 428 općina bilo bi ukinuto njih 376, dok neki gradovi ne bi mogli biti ni općine.

No nitko se nije udubio u to po kojim kriterijima bi trebalo smanjivati broj općina i gradova te da li bi broj stanovnika trebao biti jedan od uvjeta, nitko se nije raspitao ni što bi trebalo učiniti prije nego što neke od općina budu ukinute. Ako bi kriterij bio broj stanovnika, onda bi bile ukinute i neke vrlo propulzivne, iako novokomponirane općine, kao što su Sveta Nedjelja, Stupnik ili Dugopolje, koje su pri vrhu po mnogim ekonomskim pokazateljima. Pitanje je što bi bilo na Visu ili nekim drugim otocima s malim brojem stanovnika. S druge strane, što s općinama koje imaju relativno malobrojno stanovništvo, ali veliku površinu, kao što su Gračac ili Dvor.

Konačno, možemo se zapitati i o potrebi da se Istarska županija fuzionira s Primorsko-goranskom, s obzirom na to da je ona među ekonomski najrazvijenijim dijelovima zemlje i u tom pogledu jača od svih pet slavonskih županija koje bi se opet, sasvim opravdano, mogle ujediniti, dok bi župani HDZ-a u tom slučaju bili gubitnička strana. Sve u svemu, to zahtijeva dugotrajnu i stručnu raspravu kako se stvari ne bi lomile preko koljena, a na štetu stanovnika.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više