Novosti

Kultura

Književna kritika: O hakerima i revolucionarima

Katarina Peović Vuković, ‘Marx u digitalnom dobu: Dijalektički materijalizam na vratima tehnologije’ (Durieux, Zagreb, 2016): Jedno od najvažnijih nebeletrističkih izdanja na našim prostorima u proteklih godinu-dvije. Šteta samo što više pažnje nije otišlo na finalno ‘peglanje’ teksta

7v9eoounz7oibh2dy8qq6owrgpq

Djelo koje izaziva smjela razmišljanja

Dok bi hakeri željeli revoluciju bez klasne borbe, lijevi mislioci bi revoluciju bez adresiranja sfere materijalne proizvodnje – čitamo u novoj knjizi teoretičarke medija Katarine Peović Vuković. Ova rečenica jezgrovito opisuje jedno od ključnih problemskih čvorišta oko kojih se kreće studija ‘Marx u digitalnom dobu’, a koje se može prikazati i kroz pitanje: kako misliti društvenu promjenu u kontekstu suvremene medijske i tehnološke konstelacije, a pritom ne zapasti u determinizam ma kakvog predznaka? Ovu je dilemu autorica naznačila i u svojoj hvaljenoj studiji ‘Mediji i kultura’, da bi joj sad ne samo priskrbila temeljitu teorijsku elaboraciju, nego je i postavila kao polazište za promišljanje niza raznorodnih problema i fenomena – od zamisli ‘tolerancije’ i njene ideološke pozadine, sve do (novo)medijskih odjeka smrti Davida Bowieja.

Glavninu knjige čini blok naslovljen ‘Tehnologija’, koji donosi historijski pregled ključnih teorijskih i filozofskih shvaćanja i konceptualizacija tehnologije – kako onih ‘hakerske’ ili ‘lijevo-revolucionarne’ provenijencije, tako i na primjer Heideggerove ili Deleuzeove i Guattarijeve misli – te kritičko preispitivanje ovih pristupa u svjetlu naše društveno-medijske sadašnjosti. Autorica će, recimo, u podjednakoj mjeri problematizirati određene aspekte djela ključnog teoretičara mreže Manuela Castellsa i pojedine teze najpoznatijeg današnjeg mislioca komunizma Alaina Badioua.

Drugi, trostruko kraći dio knjige, naslovljen je ‘Analiza’. U tom segmentu Peović Vuković se fokusira na dva konkretn(ij)a medijska fenomena – žal za Bowiejem i recentne reakcije na tzv. izbjegličku krizu – koje razmatra u prvom redu kroz optiku lakanovske psihoanalize. Općenito, rekao bih da, uz samoga Marxa, Peović Vuković uzima upravo Lacana te Althussera i Žižeka kao ključne ‘saveznike’ u svojim teorijsko-kritičkim nastojanjima.

Od vizualno-materijalne izvedbe knjige (Durieuxova biblioteka Rotulus/Universitas jedna je od ljepših domaćih edicija uopće), preko širine u koju autorica zahvaća, sve do konkretnih znanstvenih doprinosa koje ispostavlja, mislim da ‘Marxa’ mirne duše možemo odrediti kao jedno od najvažnijih izdanja na našim prostorima u proteklih godinu-dvije, barem što se nebeletristike tiče. Šteta samo što više pažnje nije otišlo na finalno ‘peglanje’ teksta: pojedini pasaži na stilskom su planu ostali poprilično nesređeni, a u popisu literature uglavnom izostaju informacije o prevodiocima. Malo dodatnih autorskih i uredničkih završnih radova učinilo bi ovaj impresivni poduhvat samo još impresivnijim.

Na autoričine teorijske postavke i razmišljanja mogao bi se dati i jedan ‘konkretniji’ prigovor. Riječ je o njenom tretiranju tzv. borbi za priznanje – recimo, onih za afirmaciju manjinskih rodnih seksualnih identiteta i praksi. Slijedeći Badioua u odbacivanju ‘etike razlike’, Peović Vuković borbe za priznanje razlike vidi kao već unaprijed kooptirane od države, ugrađene u ideološku nadgradnju neoliberalizma i pretvorene u notorne identity politics. Takvom pretpostavkom ujedno se odbacuje mogućnost da se primjerice LGBTIQ emancipacija promatra i promišlja u drugačijim i radikalnijim parametrima nego što je to buržujski državnopravno okvir, kao i mogućnost istodobnog mišljenja različitih emancipatornih borbi. Čini mi se, međutim, da nam je danas više no ikad potrebno nehijerarhijsko mišljenje različitih emancipacija – one od kapitalizma, od patrijarhata, od heteroseksualnosti itd. – u ime svrgavanja svake hijerarhije, eksploatacije i represije. To može zvučati grandiozno, no ‘Marx u digitalnom dobu’ djelo je koje od svog čitateljstva i zahtijeva smjela razmišljanja.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više