Novosti

Kronika

Ko to može da plati?

Trakavica oko mirovinskih stanova u Belom Manastiru se nastavlja: Otkup po tržišnim cenama najmoprimcima ne odgovara, jer su u ostalim gradovima stanovi HZMO-a prodavani prema povlaštenim uslovima

Ea5e5sj2imnbmsaulb154h01qy6

Zgrade u ulici Dr.Franje Tuđmana sa tzv.penzionerskim stanovima

Jedan od gorućih, a još uvek nerešenih problema, u Belom Manastiru je status 114 stanova koji se nalaze u vlasništvu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Najveći broj tih stanova nalazi se u ulicama bana Josipa Jelačića, dr. Franje Tuđmana i Alojzija Stepinca. Taj problem godinama su pokušavale rešiti i ‘leve i desne političke koalicije’, ali nije se daleko odmaklo, a kako sada stoje stvari tako će potrajati još neko vreme.

Niko u ovom trenutku precizno ne može reći kada će konačno biti ispravljena nepravda prema Belomanastircima. Podsetimo, na inicijativu tadašnjeg Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva, uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske, na čijem je čelu bila Jadranka Kosor, sklopljeni su ugovori o darovanju 374 stana iz portfelja HZMO-a jedinicama lokalne samouprave na područjima posebne državne skrbi. Odluka je provedena, ali istom nisu bili obuhvaćeni ‘mirovinski’ stanovi na području jedinog baranjskog grada. Pre izvesnog vremena komisija, koja je bila sastavljena od članova HZMO-a, popisala je sve stanove, utvrdila ko u njima, što legalno što nelegalno stanuje i koliko ih je prazno.

Građani zainteresovani za otkup stanova, rasplet dugogodišnje trakavice morati će čekati još mesecima, možda i godinama

Gradski oci podatke su dostavili HZMO-u i Državnom uredu za upravljanje imovinom (DUUDI), te pripremili dokumente za prenos vlasništva na Grad Beli Manastir ili Ured za stambeno zbrinjavanje. Iako su iz Grada s vremena na vreme stizale informacije kako ‘nedostaje samo jedan potpis’ za rešenje problema, gradskim vlastima u decembru prošle godine stigao je hladni tuš u formi saopštenja DUUDI-a ‘da više nema pravne osnove za takvu radnju’. Rešenja problema, koja su tom prilikom sugerisana, Gradu su neprihvatljiva. Jedno od tih navedenih rešenja je otkup po tržišnim cenama što legalnim najmoprimcima ne odgovara, imajući u vidu da su mnogi stanovi u ostalim gradovima u Hrvatskoj prodavani prema povlaštenim uslovima, preciznije rečeno, višestruko manjim cenama.

Ni druga predložena rešenja nisu ništa manje prihvatljivija jer u Gradu su mišljenja da je jedino prihvatljivo rešenje da stanovi, odlukom Vlade RH, budu preneseni na jedinicu lokalne samouprave. Da će očigledna nepravda koja je učinjena Belomanastircima morati čekati pravni lek još neko vreme, sada je već posve jasno jer nova Vlada RH tek je nedavno formirana. Ako se, imajući to u vidu, uzme u obzir kako se u Hrvatskoj u ovom trenutku političari mahom bave ideološkim i drugim perifernim pitanjima, nije teško izvući zaključak da će zainteresovani građani za otkup stana rasplet dugogodišnje trakavice morati s nestrpljenjem čekati još mesecima, a možda i godinama.

Za ilustraciju, među tim nestrpljivim građanima stotinjak je sadašnjih korisnika tih stanova, i ne manje važno najmanje tridesetak najugroženijih porodica. Na kraju, ali ne i manje važno, spomenimo da rešavanje pitanja ‘krova nad glavom’ godinama čekaju i građani koji žive u stanovima koji su u vlasništvu obrazovnih ustanova i Doma zdravlja. Predloženo ešenje merodavnih institucija, ili prodaja prema tržišnim uslovima, i za njih je još uvek nepremostiva prepreka.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više