Novosti

Politika

Kovačićevih sedamdeset

U samo dva mjeseca desnica na HRT-u uvelike nadmašila broj smjena za SDP-ove vlade. Ne gubeći ni časa, desničari su socijaldemokratima gotovo dvostruko vratili

T686bkxkeff8exapemhpovg071q

Siniša Kovačić potpisuje sporazum s turskom državnom televizijom (foto Jurica Galoić/PIXSELL)

U nepuna dva mjeseca mandata nova uprava HRT-a na čelu s v.d. ravnateljem Sinišom Kovačićem smijenila je ili podijelila otkaze za gotovo 70 rukovoditelja programskih jedinica, urednika, novinara, snimatelja, redatelja i drugih zaposlenika te kuće. HDZ-ova vlast je legitimitet za ovu brutalnu medijsku čistku crpila iz podatka da je nakon SDP-ovog preuzimanja vlasti 2011., a tijekom iduće 2012. godine, također smijenjeno ili preraspoređeno četrdesetak novinara i urednika. Ne gubeći ni časa, desničari su socijaldemokratima umalo dvostruko vratili.

Kadrovska čista na HRT-u nije bila neočekivana – pitanje je samo ima li politički vrh uopće još koga za smijeniti – ako uzmemo u obzir da je još u predizbornoj kampanji Tomislav Karamarko eksplicitno nagovještavao čistke, da bi se potom u veljači nebiranim riječima obrušio na HRT, optužujući ga da je u službi jedne stranke (SDP), da sotonizira tzv. domoljube, koje javni servis čini luđacima samo zato što su – domoljubi. Sada su urednička i druga mjesta na HRT-u zauzeli miljenici desnice, one rigidne, isključive i nacionalističke, a najveći dio njih regrutiran je iz lani osnovane udruge Hrvatski novinari i publicisti (HNIP). Njezini članovi se predstavljaju kao oni koji su zaduženi za vraćanje digniteta novinarske profesije. Tako je, u prilog dignitetu profesije, nova predsjednica HNIP-a Katja Kušec postala šefica radne jedinice HRT-ovi centri. Najnoviji otkaz je onaj zadarskom novinaru Ivici Štoriću, koji tvrdi da je nalog za takav postupak stigao s vrha nakon njegove benigne kritike na račun HDZ-a u jutarnjem radijskom programu. Smijenjen je i šef dopisništva Edi Škovrlj.

Slični primjeri očite političke čistke mogli bi epiloge dobiti na sudu. Stavljanje HRT-a pod kontrolu HDZ-a debelo se odrazilo na uređivačku politiku javne televizije na kojoj apsolutno nema mjesta kritici aktualne nacionalističke vlasti. A na brojne programske propuste pismom javnosti upozorili su čelnici Hrvatskog novinarskog društva, ogranka HND-a na HTV-u i Sindikata novinara i medijskih djelatnika na HTV-u.

Udar na medijske slobode i pluralizam medija u režiji aktualne vlasti odrazio se i na području zaštite prava nacionalnih manjina (Srba, Židova, Roma), što nije promaknulo povjereniku za ljudska prava Vijeća Europe Nilsu Muižnieksu, koji je zbog toga boravio u Hrvatskoj i uludo pokušavao shvatiti argumente ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, koji ga ničim nije uspio uvjeriti u razloge zbog kojih je ukinuo subvencije za neprofitne medije.

Na kraju, čini se da bi Siniša Kovačić mogao biti diskvalificiran na natječaju za mjesto ravnatelja HRT-a nakon što, u trenutku zaključenje ovog broja, Nadzorni odbor HRT-a utvrdi ispunjavaju li svi kandidati uvjete, jesu li kandidature pravovaljane i jesu li poslane na vrijeme i prema propozicijama natječaja. Naime, Kovačić svoju kandidaturu navodno nije poslao poštom, već ju je samo urudžbirao na HRT-u, što je kršenje propozicija natječaja: u četvrtom stavku jasno piše da se prijava podnosi isključivo poštom u zatvorenoj omotnici. Svoje su kandidature, koliko je poznato, istaknuli i povjesničar Josip Jurčević, voditelj programa za inozemstvo na HRT-u Ante Rončević i autor historijskih serijala Božidar Domagoj Burić, koji je već obnašao dužnost direktora programa.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više