Novosti

Politika

Лиjeпa нaшa Слoвeниjo

ХTВ je изузeтну пaжњу пoсвeтиo слoвeнскoj jaвнoj тeлeвизиjи гдje je с мjeстa урeдникa Днeвникa oчитo пoлитички смиjeњeнo трoje нoвинaрa нeслoвeнскoг пoриjeклa, штo je oбрaзлoжeнo пoслoвним oдлукaмa и уштeдaмa у пoслoвaњу

HTV je izuzetnu pažnju posvetio slovenskoj javnoj televiziji gdje je s mjesta urednika Dnevnika očito politički smijenjeno troje novinara neslovenskog porijekla, što je obrazloženo poslovnim odlukama i uštedama u poslovanju. Stručnjaci za medije i profesori novinarstva smatraju da su oni žrtve političkog preslagivanja i hvatanja novih pozicija na javnoj televiziji, pa će tako ubuduće Dnevnik uređivati i voditi jedan lokalni politički čelnik, što je doista jedinstven primjer. Bez obzira na to koji je stvarni razlog smjena, one su nepoštene, osim ako se ne radi o grubim profesionalnim greškama, ali njih nitko nije spominjao, pogotovo jer se radi o renomiranim novinarima, među kojima je najistaknutija Jelena Aščić.

I ne bi u svemu tome bilo ništa čudno da na taj problem ne ukazuje HTV, inače rodonačelnik još drastičnijeg ponašanja prije 25 godina, kada je "katedralom hrvatskog duha" rukovodio Antun Vrdoljak, koji je postavio naoružane stražare koji nepoćudnim novinarima nisu dozvoljavali ulazak u zgradu. Od 1990. do 1993. u Hrvatskoj je u raznim medijima bez posla ostalo gotovo hiljadu novinara, uglavnom zbog nacionalne (Srbi) i/ili političke nepodobnosti (Srbi, Hrvati, Muslimani). Sjeća li se itko urednika zagrebačkog Dnevnika Ankice Barbir Mladinović, Drenislava Žekića ili Saše Miloševića, Duška Arežine ili Đorđa Ivkovića, sportskog novinara Radio Zagreba, da ne govorimo o stotinama otpuštenih iz kuće Vjesnik? Sjeća li se netko oružanog upada Glavaševih sljedbenika u "Glas Slavonije" ili oružanog upada grupe pod vodstvom ratnog zločinca Mihajla Hrastova u prostorije Radio Karlovca? Smijenjeni su devedesetih i glavna i odgovorna urednica Informativno-političkog programa RTV Zagreb Ines Šaškor i njen zamjenik Tomislav Jakić.

HTV voli ukazivati i na kršenja prava hrvatske manjine u Srbiji i Vojvodini, ali slabo vidi kršenja prava Srba u Hrvatskoj. Također, HTV ne poštuje međunarodno preuzete obaveze o informiranju na sedam jezika, a u emisijama za manjine nema nijednog novinara srpske nacionalnosti.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više