Novosti

Društvo

Locirati, identificirati i instrumentalizirati

Nedavno preminuli veteran Darko Pajčić prvo je postao žrtva okolnosti u kojima je kao mladić morao uzeti pušku u ruke, a potom i antićirilične histerije, koja ga je ohrabrila da razbije ploču na zgradi vukovarske policije

M7shxssm86jcvy7rmt9ctrq5f3q

(foto Goran Ferbežar/PIXSELL)

Zorane Milanoviću, Ivo Josipoviću, Ranko Ostojiću na duši imate hrvatskog branitelja, još jednog. Za ovo ste krivci vi. Čujte vi egzekutori s Pantovčaka, iz Banskih dvora i u ministarskim foteljama, ne prihvaćamo ovu objavu rata. Želite kaos, ali ga nećete dobiti. Nećete nas dokrajčiti i svoja zlodjela podvaliti bilo kome, a najmanje nama.’ Ovo su riječi kojima se Tomislav Josić, predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara, obratio političkom vrhu nakon sukoba dvojice veterana s policajcima u Vukovaru. Podsjetimo, 12. studenog 2013. Darko Pajčić i Robert Horvat razbili su ploču s latiničnim i ćiriličnim natpisom na zgradi vukovarske Policijske postaje. Do njih je dotrčao policajac Saša Sabadoš i udario alkoholiziranog Pajčića, koji je potom izgubio svijest. Budući da se sve dogodilo na vrhuncu nacionalističke histerije koju je izazvala odluka Vlade o konačnom početku primjene Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina, istog trenutka krenula je hajka na vukovarskog policajca, a Pajčić je postao oružje u rukama onih kojima istina o njegovom stradanju niti jednog trenutka nije bila na prvom mjestu. Situacija se dodatno zaoštrila nakon što je veteran završio u bolnici, a zatim krajem prošlog tjedna i preminuo.

Kako je pokazala istraga Ministarstva unutarnjih poslova (MUP), Pajčić, koji godinama ima problema s alkoholom, 8. prosinca 2013., dakle gotovo mjesec dana nakon sukoba s policajcem, pao je u vukovarskom kafiću IT i zadobio teške ozljede glave. U krvi je imao više od 3 promila alkohola. Na snimci sigurnosnih kamera kafića, koju je dan nakon Pajčićevog pogreba objavio ministar Ostojić, vidi se da ga nitko nije gurnuo. Također, istraga MUP-a je pokazala da Sabadoš nije prekoračio policijske ovlasti.

U međuvremenu su laž da su ozljede nastale u sukobu s policajcem širili mnogi. Uz članove vukovarskog Stožera, koji su po Hrvatskoj lijepili Pajčićev portret na kojem mu nedostaje bio lubanje, hajci se pridružio i Horvat, također sudionik sukoba. Veteran, protiv kojeg su podnesene tri kaznene prijave jer je uz razbijanje ploče Sabadoša udario nogom i prijetio smrću policajcu koji ga je nakon toga priveo, ovako je opisao incident: ‘Nabio je Darka na fasadu zgrade. U tom trenutku prasnula je krv. Ja sam pogledo odma u njega i vidio sam da je čovjek apsulutno padao, već je bio onesviješten kad je padao. Kad je pao, udario je glavom u beton i valjda je onda i dobio tu frakturu lubanje i šta ja znam’. Napadu se priključio i aktualni vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, koji je oženio Pajčićevu sestru. Ubrzo nakon što je veteran završio u bolnici, Penava se pozvao na neurokirurga koji je navodno kazao da zbog ozljeda koje mu je zadao policajca dolazi do napadaja te da je uslijed jednog takvog Pajčić pao i ponovno ozlijedio glavu.

Dok je histerija rasla, obitelji policajca Sabadoša stizale su prijetnje. Dan nakon incidenta, pred kuću mu se dovezao veteran Zdravko Govorušić i prijetio mu smrću. Zbog učestalih telefonskih poziva njegova obitelj morala je isključiti fiksnu liniju, a kasnije i promijeniti broj. Sabadoša su među ostalim optuživali da je na Horvata, koji tvrdi da mu policajac nije dozvolio da pomogne Pajičiću, potegao pištolj, repetirao ga i rekao da će ga ubiti te da mu je otac bio srpski policajac za vrijeme rata.

Iako Tomislav Josić i dalje obmanjuje javnost tvrdeći kako Sabadoš nesmetano radi u Vinkovcima i Slavonskom Brodu, istina je da je on na bolovanju, da dvije godine praktički živi u izolaciji i da mu još uvijek stižu prijetnje.

- Strašno je živjeti ovako. Grozno je čitati komentare na društvenim mrežama, gdje pišu najstrašnije stvari o nama. I danas strahujem kada moram otići platiti račune jer Saša živi u svojevrsnoj karanteni. Nekidan mi je trebala njegova pomoć. Kada mi je kazao da ne zna gdje se nalazi mjesto za koje ga pitam, shvatila sam da on uopće ne zna za tu novootvorenu lokaciju budući da posljednje dvije godine gotovo nije izlazio iz kuće. To je horor koji se odrazio i na djecu. U početku nas je policija čuvala konstantno, a sada samo na određene datume, odnosno kada se mogu očekivati incidenti. Zahvalna sam policajcima, posebno onima u PU vukovarsko-srijemskoj i ministru Ostojiću, jer su se svi ponijeli profesionalno – kazala je u razgovoru za ‘Novosti’ policajčeva supruga Aleksandra, koja je, kao i njihovo dvoje djece i sama postala žrtvom.

Inače, Saša Sabadoš i Darko Pajčić bili su školski drugovi. Rođeni su u svibnju 1973., u razmaku od tri dana, zbog čega je nejasno zašto dio medija pokojnog Pajčića proglašava maloljetnim vukovarskim braniteljem. Bivše drugove iz razreda razdvojio je rat. Rusin Sabadoš s obitelji je ostao u svom selu pored Vukovara, a njegov otac nikada nije nosio oružje. Pajčić, koji je prema riječima starijih građana Vukovara srpskog porijekla, priključio se obrani grada. Nakon pada Vukovara, odveden je u logor Stajićevo, gdje je boravio mjesec dana. S Vukovarcima je prošao i ratište na Kupresu 1992.

Nesumnjivo je da je Darko Pajičić žrtva. Prije svega žrtva okolnosti u kojima je kao osamnaestogodišnji mladić morao uzeti pušku u ruke i braniti svoj grad. Činjenica da je ratne traume liječio alkoholom, poznata je svima koji su ga poznavali. Na kraju je postao žrtvom antićirilične histerije, koja ga je krajem 2013. ohrabrila da razbije ploču na zgradi policije. Bilo bi lijepo kada bi ga oni koji su ga instrumentalizirali i od njega napravili simbol, barem mrtvog ostavili na miru.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više