Novosti

Kronika

‘Ne obnavljamo kuće, obnavljamo živote’

Na svečanom otvorenju izložbe, koja kroz fotografije šest porodica iz raznih krajeva Hrvatske pokazuje dostignuća Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, pozdravljenja je odluka o nastavku provedbe ovoga projekta koja je nedavno donesena u Parizu

Provođenjem Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja, zemlje regiona i donatori šalju poruku da se potrebitima ne obnavljaju samo kuće, nego i njihovi životi, rečeno je na svečanom otvorenju izložbe koja kroz fotografije šest porodica iz raznih krajeva Hrvatske pokazuje uspjeh i dostignuća ovoga programa. Otvaranje izložbe ‘Obnavljamo živote / Rebuilding lives’ upriličeno je 8. decembra u Zagrebu, u organizaciji Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje (SDUOSZ) i u suradnji s UNHCR-om. Prisustvovali su mu predstavnici državnih i međunarodnih organizacija i institucija koje su uključene u projekt, a koji se osim u Hrvatskoj, provodi i u Srbiji, BiH i Crnoj Gori.

- Ovaj zajednički program, koji se provodi u suradnji zemalja regije, omogućava razvoj i poboljšanje njihovih odnosa, ali i uklanjanje posljedica rata - rekao je državni tajnik SDUOSZ-a Nikola Mažar te dodao da se ovim programom omogućava održiv povratak i razvoj i to ne samo na područja koja su zahvaćena ratom, nego i zemlje u cjelini.

Mario Pavlović, predstavnik Regionalnog ureda UNHCR-a za jugoistočnu Europu, naglasio je pozitivan zaključak o nastavku programa koji je nedavno donesen na sastanku predstavnika zemalja regiona i donatora u Parizu.

- S tog su sastanka poslane tri poruke, prva da treba omogućiti primjenu programa na najranjivije skupine i osigurati da stambeno zbrinjavanja dobiju oni koji su u najtežoj situaciji. Drugo, nastavit će se pratiti kvaliteta osiguravanja stambenog smještaja za korisnike, i kao treće i najvažnije, Regionalni programa stambenog zbrinjavanja se ne bavi samo obnovom kuća, nego i obnavljanjem života - kazao je Pavlović.

Podsjetio je na nove migranstke krize, zbog čega će se pažnja posvetiti prvenstveno onima iz zemalja Afrike i Azije koji bježe s područja zahvaćenih ratom.

- Ako se zemlje regije slože, mi ćemo i dalje biti prisutni na ovim prostorima, ali više kao savjetnici negoli kao pružatelji pojedinačne pomoći – dodao je predstavnik UNHCR-a.

Okupljenima su se obratili i predstavnik Veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj Douglas Jones, predstavnik UNHCR-a u Hrvatskoj Giuseppe Di Caro i pomoćnik ministra vanjskih i europskih poslova Gordan Bakota. ‘UNHCR podržava napore hrvatskih vlasti u pravodobnom i transparentnom biranju korisnika u skladu s kriterijima ranjivosti i osiguravanju održivih stambenih rješenja’, rečeno je tom prilikom.

Držani tajnik Nikola Mažar u razgovoru za ‘Novosti’ je kazao da je u moru problema koji su ga dočekali u SDUOSZ-u Regionalni program bio svijetla točka.

- Samim provođenjem programa, odnosno obilaskom terena i praćenjem aktivnosti koje se provode, odabirom korisnika i davanjem stambenih jedinica u vlasništvo, uvidio sam da je ova priča topla, dobra, da ima svoj početak i kraj. Smatram da je riječ o multidimenzionalnom programu koji je, osim što je human i važan, istovremeno i primjer svim drugim programima stambenih zbrinjavanja, ne samo u Hrvatskoj i regiji, već i puno šire. U vrijeme velikih migrantskih kriza možemo poslužiti kao primjer kako se zajedničkom suradnjom mogu zbrinuti oni kojima je to i najpotrebnije. Moj osobni stav i daljnja maksima je da moji suradnici i ja damo što više od sebe kako bi pomogli što većem broju ljudi - rekao nam je Mažar.

On je za ‘Novosti’ pozdravio odluku iz Pariza, gdje su zemlje regije, partneri u provođenju ovog projekta, zauzele zajednički stav da je upravo segment regionalnog zbrinjavanja taj koji daje srž programu.

- Ako se Regionalni program ne bi nastavio u ovom obliku, cijela priča bi se urušila. Stoga smo svi mi izuzetno zadovoljni sastankom u Parizu. Time smo dobili priliku da nastavimo zajednički raditi za boljitak svih naših korisnika – dodao je. Podsjetio je da je u Hrvatskoj u toku gradnja dviju zgrada u Kninu i jedne u Benkovcu, kao i doma za stare i nemoćne u Glini.

Podsjetimo, u prostorijama Razvojne banke Vijeća Europe u Parizu nedavno je održan sastanak donatora. Tom prilikom odobrena su sredstva za tri nova projekta, dva za Crnu Goru vrijedna 900.000 eura i jedan za Srbiju u iznosu od 9,2 miliona eura. Nova sredstva će tako omogućiti financiranje dodatnih 3.000 stambenih jedinica do 2021. godine.

Učesnici su se složili da se Regionalni stambeni programa trenutno provodi zadovoljavajućom dinamikom i da će do kraja ove godine biti riješeno 1000 budućih korisnika te da će ta cifra u 2017. biti puno veća. Prema dinamici i planu, očekuje se da će 2018. biti uručeno ukupno 7300 stambenih jedinica za preko 21.000 pripadnika najranjivijih kategorija izbjeglica i povratnika.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više