Novosti

Politika

Nema zemlje za Srbe

Emanacija govora mržnje nalazi se na Pantovčaku, rekao je novinar Boris Pavelić na Privrednikovoj tribini ‘Bilten SNV-a: Historijski revizionizam, govor mržnje i nasilje nad Srbima u 2016.’

0t8z0sc99qvug7s0s9ahy97x91s

Tamara Opačić, Saša Kosanović, Boris Pavelić i Karolina Leaković

Emanacija govora mržnje nalazi se na Pantovčaku, rekao je novinar Novog lista Boris Pavelić na tribini ‘Bilten SNV-a: Historijski revizionizam, govor mržnje i nasilje nad Srbima u 2016.’, održanoj 14. marta u prostorijama Privrednika u Zagrebu. Govoreći o službenim osudama govora mržnje, koji su u zadnjih nekoliko godina, zajedno s jačanjem antisrpske i antimanjinske kampanje, izrazito prisutni u društvu, Pavelić je ocijenio da su one mlake i da služe kao izgovor.

- Pojave govora mržnje i nacionalizma moraju se osuditi zbog međunarodne zajednice, ali hrvatske vlasti počiniocima takvih nedjela zapravo poručuju da ih razumiju - rekao je Pavelić.

Ističući da u Hrvatskoj nema osjećaja za društvenu solidarnost i saosjećanje, Pavelić je naglasio da je nakon 25 godina hrvatsko društvo na samom početku.

- Nije definirano da li je ova zemlja za sve ili samo za neke, dok se onima drugima, najblaže rečeno, poručuju da mogu otići - rekao je novinar Novog lista, koji se osvrnuo i na postupke i retoriku predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

- Neki kažu da ona nije dorasla svojoj funkciji, ali ja mislim suprotno, odnosno da ona svojim potezima, zaoštravanjem retorike i atmosfere pritiska na manjine itekako dobro zna što radi - rekao je Pavelić i zatim izrazio skepsu prema uličnim protestima jer im politika uvijek može parirati. Objasnio je da se to najbolje vidjelo na primjeru masovnog protesta za kurikularnu reformu te ocijenio je da je hrvatsko društvo ostalo samo sa sobom.

- Mi smo ti koji će možda nešto učiniti ili neće - rekao je Pavelić i zaključio da bi jedinog efekta imalo da se protesti organiziraju istovremeno u svim zemljama regiona.

Tamara Opačić, autorica Biltena SNV-a, govorila je o koncepciji ove publikacije i poglavljima koja daju prikaz primjera koji sadrže elemente historijskog revizionizma, govora mržnje ili širenja etničke netrpeljivosti u javnom prostoru, izjavama javnih osoba te verbalne prijetnje, uvrede, fizičke napade i oštećenje, uništenje i krađa imovine u vlasništvu Srba ili njihovih institucija. Istaknula je da je jedini pad u odnosu na 2015. godinu zabilježen u slučaju uništavanja dvojezičnih ploča, između ostalog i jer je u međuvremenu izmijenjen Statut Grada Vukovara na način da je sada de facto onemogućeno korištenje ćirilice i srpskog jezika u tome gradu. Naglasila je i da vlasti sve manje primjenjuju zakone koji sankcioniraju nasilje i govor mržnje, podsjetivši da je 2015. godine zabranjeno postrojavanje crnokošuljaša u centru Zagreba. Ove godine im je to dozvoljeno, na što je zbog isticanja američka zastave reagirala i američka ambasada.

- Trenutno svjedočimo tzv. borbi protiv dva totalitarizma koja u javnosti rezultira rehabilitacijom obilježja iz perioda NDH. Taj je proces 2015. godine najavio Tomislav Karamarko, kada je u tjedniku Globus obznanio svoj ‘antikomunistički manifest’ – rekla je Tamara Opačić.

Govoreći o izvještaju State Departmenta, Karolina Leaković, predsjednica Foruma žena SDP-a, rekla je da je sve što se navodi u tom dokumentu već objavljeno u izvještaju pučke pravobraniteljice za 2015. godinu, koji lani nije usvojen u Saboru. Na pitanje o pasivnosti SDP-a, Karolina Leaković je napomenula da ta stranka nema praksu djelovanja izvan institucija.

- Noćni marš, koji je održan na 8. mart, dokazuje da protestne akcije ipak imaju uspjeha.

Međutim, društvo se ne može promijeniti pukim pozivanjem na zajedništvo - rekla je ona.

Na pitanje Novosti hoće li predizborna kampanja za lokalne izbore uticati na porast govora mržnje i nasilja te stvaranja antisrpskog raspoloženja, Pavelić je rekao da je to već vidljivo na primjeru torte u obliku crvene petokrake koju je zabranio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Po mišljenju Karoline Leaković, pojave manipuliranja nacionalnim osjećajima najviše će se osjetiti na područjima povratka gdje ljudi žive bez elementarnih uslova kao što su struja ili voda.

- Onda će razni stranački kandidati odlaziti bakama i djedovima i obećavati im što im država, koja je to dužna, nije omogućila - rekla je ona.

Podsjetimo, tribine, koje moderira novinar Saša Kosanović, svaki drugi utorak organiziraju Srpsko privredno društvo Privrednik i Vijeće srpske nacionalne manjine Grada Zagreba.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više