Novosti

Kronika

Nepoznato o geniju iz Smiljana

Dr. sci. Drenka Dobrosavljević održala je predavanje o Teslinoj elektrani u Coloradu, koja je radila i prije one na Nijagarinim slapovima

6yrpjwr71r3igx84sfkhvmvkc2a

Colorado prije Ontarija – Drenka Dobrosavljević

Prva akcija karlovačkog Udruženja ‘Nikola Tesla’, bilo je predavanje o nepoznatom dijelovima Teslina života i rada. Predavanje pod nazivom ‘Prije Nijagare – Telleuride’, čiji su suorganizatori i karlovačko Veleučilište i Knjižnica za mlade, održala je dr. sci. Drenka Dobrosavljević, umirovljena novinarka porijeklom s Korduna. Znanstvenica koja je doktorirala u Pragu, a živi u Novom Sadu najveći dio svojih 20-godišnjih istraživanja posvetila je upravo Nikoli Tesli, o čijem je djelu redovito izvještavala i kao urednica znanstvenog programa RTV-a Beograd i RTV-a Novi Sad.

Kontakti Udruženja i Dobrosavljević uspostavljeni su početkom ove godine na ‘Teslinim danima’ u zagrebačkom Tehničkom muzeju, na kojima je također bila predavačica. Prva ‘strana’ članica udruge čiji je predsjednik dr. Mirko Butković, svoje spoznaje o nepoznatim pojedinostima u životnoj i radnoj biografiji genija iz Smiljana uskoro će objaviti i u tiskanom obliku. U fokusu njezina karlovačkog predavanja bila je Teslina elektrana podignuta pet godina prije one na Nijagarinim slapovima.

- Tada je djelovala elektrana kraj Colorado Springsa u oblasti Telluride, koja je pomagala rudarima, ali se o tome šutjelo. Nisam uspjela doći do jasnih podataka zašto je tome bilo tako, ali na temelju svega pretpostavljam da se u drvene barake neke planinske zabiti, pet hiljada kilometara od New Yorka, Tesla bojao dovesti gospodu koja su trebala sve to financirati, barem dok se ne uvjeri da će sve dobro funkcionirati – rekla je Dobrosavljević.

- Tesla je bio daleko ispred svog vremena i malo ga je tko u ono vrijeme mogao naučno pratiti. Sve što sada imamo - GPS, mobiteli, bežični prijenos energije, radio, radari, daljinsko upravljanje, prijenos energije kroz zemlju bez gubitaka - njegovo je djelo. Kao mlad doživljavao je velike počasti i u Velikoj Britaniji, u čiju je Kraljevsku akademiju bio primljen. Njegova predavanja i prezentacije izuma bili su i medijski dobro praćeni. Teslinom je strujom bila osvijetljena cijela Svjetska izložba održana 1893. u Čikagu, što je bio sjajan marketinški potez, jer su tada svi tada shvatili što njegova otkrića zapravo donose svijetu - kazala je u sklopu svog predavanja Drenka Dobrosavljević.

Tesla je bio toliko aktivan, plodan i snažan kao znanstvenik i izumitelj da studij u Pragu nije dospio okončati diplomom, unatoč tome što je veliku važnost pridavao obrazovanju i što je smatrao da bi se i ratovi mogli spriječiti kad bi bilo više obrazovanih, koji se bolje razumiju.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više