Novosti

Politika

Nobilo: Današnja Hrvatska ne može biti sljednica kvislinške NDH

U prostorima Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH održan je naučni skup ‘Bleiburg, Križni put, križari’ na kojem su sudjelovali historičari, advokati i novinari

2nbze0f6vscledu7871glkb6ahq

Antifašisti moraju biti spremni na dijalog i za razliku od desničara ustrajati u poštovanju tuđih žrtava i osudi svojih zločina, rečeno je na naučnom skupu ‘Bleiburg, Križni put, križari’ koji je 12. maja održan u prostorijama Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH (SABA) u Zagrebu. Po riječima Ivana Fumića, člana te organizacije, nemoguće je nabrojati zločine NDH i ustaškog pokreta koji je još prije rata Srbe proglasio za glavne neprijatelje. Podsjetio je da teror nad Srbima, Židovima, Romima i drugačije mislećima počeo nekoliko dana nakon formiranja Pavelićeve vlade.

- Zločine su počinili konkretni ljudi koje danas slave i veličaju kao žrtve komunizma - rekao je Fumić, nabrajajući zločine u Gudovcu, Glini, Banskom Grabovcu, Prkosu, Sadilovcu, kao i žrtve logora u Jasenovcu, Gospiću, Jadovnom i na otoku Pagu.

Novinar i publicist Drago Pilsel govorio je o ulozi katoličkog klera i njegovom odnosu prema NDH i genocidu koji je provodila ta država. Govoreći o radu mješovite katoličko-pravoslavne komisije koja bi na zahtjev pape Franje trebala utvrditi ima li elemenata za proglašavanje svecem kardinala Alojzija Stepinca, Pilsel je rekao da se uloga tog kardinala ne može sagledati bez sagledavanja politike Katoličke crkve i Vatikana.

- Katolička crkva je bila nezadovoljna Jugoslavijom, a dolaskom Stepinca na mjesto zagrebačkog nadbiskupa skrenula je udesno - rekao je i podsjetio da je Stepinac još 1940. godine znao za ustaške genocidne planove prema Srbima, kao i da je odmah dao podršku vlastima NDH i gorljivo je branio u Vatikanu 1943. godine kad su mnogima bili poznati počinjeni zločini.

- Budući da Stepinac nije bio nevin kad se radi o zločinima NDH, slika o njemu ne može biti crno-bijela. Svaka strana mora priznati svoje grijehe i poštovati istine o svojim zločinima i tuđim žrtvama - rekao je Pilsel.

Advokat Anto Nobilo sudjelovao je u razgovoru na temu ‘Važeće međunarodno pravo u vrijeme završetka Drugog svjetskog rata’, a tom je prilikom rekao da građa o događajima iz 1945. godine i Bleiburgu nije do kraja istražena te da se ona kreće između subjektivne memoarske građe i mitova. Podsjetio je da je 1941. godine prekršeno međunarodno pravo kad je Jugoslavije rasparčana, pa tako ni NDH kao isključivo kvislinška tvorevina nema međunarodni pravni subjektivitet niti današnja Hrvatska može biti njena sljednica kao što se neki zalažu.

- U Hrvatskoj se događaji iz 1945. godine promatraju iz današnjeg historijskog konteksta i današnje međunarodnog prava koje je nastalo tek nakon 1945. godine. Do tada nije postojao institut zapovjedne odgovornosti niti se sudilo vojskovođama i državnicima, pa su saveznici stvorili pravna načela kako bi mogli suditi vođama Sila osovine. Tek kasnije je na osnovu toga stvoren pravni okvir koji omogućuje da se sudi i vođama, kao što je to učinjeno u Haagu - rekao je Nobilo.

Ističući da su i saveznici počinili zločine, ovaj advokat je rekao da ni Tito, ni Churchill zbog bombardiranja njemačkih gradova, a ni Truman zbog bacanja atomskih bombi na Japan nisu mogli biti optuženi za ratne zločine.

- Zbog toga je i progon Josipa Boljkovca prije četiri godine bio nezakonit i neosnovan. S druge strane, da je Franjo Tuđman poživio, njemu bi bilo suđeno za zločine počinjene u Oluji - rekao je on i dodao da počinjeni zločini ne mogu mijenjati karakter rata, bilo NOB-a, bilo Domovinskog.

Podsjetio je da je već krajem maja 1945. godine provedena prva nezvanična amnestija te da su u avgustu 1945. godine amnestirani svi osim ustaša, ljotićevaca i Čerkeza. Rekao je da ubijanje zarobljenika nije bilo samo akt osvete i balkanskog osjećaja pravde zbog zločina koje su oni počinili, nego da je motivi bio i preventivno suzbijanje mogućih protivnika u slučaju nadolazećeg hladnog rata i sukoba istočnih i zapadnih saveznika, kao i suzbijanje moguće kontrarevolucije.

Milan Gorjanc, penzionirani pukovnik JNA i vojske Slovenije dao je pregled završnih operacija Drugog svjetskog rata u Jugoslaviji.

- Na proučavanje su me navele laži o 200.000 pobijenih od partizana u proljeće 1945. godine. Mnoge likvidacije bile su posljedica susreta nekih partizanskih jedinica s onim ustaškim ili njemačkim koje su u njihovim krajevima počinile velike zločine - rekao je Gorjanc i zatim kao primjere naveo predaju Sedme SS divizije ‘Princ Eugen’ Trećoj crnogorskoj diviziji s kojom se borila na Sutjesci.

- Leševi zarobljenika iz jedne od likvidacija bačeni su u Hudu jamu i do sada je od navodnih hiljada i hiljada leševa nađeno njih 800. Sve te jame kopaju za naš novac - rekao je Gorjanc.

Skup je moderirao historičar Josip Jagić, uvodnu riječ dao je predsjednik SABA-e Franjo Habulin, a u raspravi je učestvovao velik broj prisutnih, među kojima i bivši predsjednik Stjepan Mesić.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više