Novosti

Kronika

Nova godina s ključevima u ruci

Nakon godina života u teškim uvjetima, osmero bivših nositelji stanarskog prava iz Knina i Petrinje kraj 2014. pamtit će po useljenju u nove stanove

Kraj 2014. godine šestoro bivših nositelja stanarskog prava i njihove porodice pamtit će po useljenju u nove domove u Kninu. Ključeve dodijeljenih stanova 23. decembra uručila im je Mirela Stanić-Popović, predstojnica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje (DUOSZ). Ovom događaju prisustvovali su Stephan Sellen, predstavnik Razvojne banke Vijeća Europe, Terence Pike, šef misije UNHCR-a u Hrvatskoj i Nenad Damjanović, pročelnik Upravnog odjela za lokalnu samoupravu u Kninu.

Ovi korisnici Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja su povratnici koji su Hrvatsku napustili nakon Oluje. Osim dugotrajne borbe za dostojan smještaj, svima im je zajedničko što su s obiteljima godinama živjeli u neprikladnim uvjetima. Milka Tunić, koja je u izbjeglištvu boravila u kolektivnom smještaju u Boru, u Hrvatsku se s pokojnim suprugom Damjanom vratila 2000. Do sada je živjela u staroj kući pokojnog supruga i njegovog brata Branka u Tunićima, izoliranom zaseoku. Kuća je tek djelomično osposobljena za stanovanje uz pomoć UNHCR-a i Hrvatskog crvenog križa. Milka Tunić danas živi od obiteljske mirovine, a njena djeca su se odlučila za ostanak u Srbiji.

Sličnu sudbinu dijeli i Zorka Knežević, koja se nakon Oluje s porodicom preselila kod rodbine u Srbiju, točnije, u Bački Gračac. Od 1998., kada se vratila u Hrvatsku, živjela je u Oton Polju kraj Ervenika, u dijelu kuće bez adekvatnih stambenih uslova. Zbog izoliranosti i lošeg zdravstvenog stanja, Zorki Knežević veći dio penzije odlazio je na plaćanje usluga prijevoza do liječnika u Kninu.

DArinka Opačić i njezin suprug su se odlučili za ostanak u Hrvatskoj, dok su njen sin Đuro i snaha Rosa u Knin vratili nakon izbjegličkog života u Srbiji. Sve do dodjele stana, živjeli su u selu Oton Brdo, 25 kilometara udaljenom od ovog grada.

Novi stan dobila je i obitelj Ožegović. Nakon povratka u Hrvatsku 2004., Krsto i Milica Ožegović te njihov sin Tode živjeli su u zapuštenom stanu svog rođaka u Kninu. Obitelji Ožegović pružena je kratkoročna pomoć za pokrivanje troškova stanarine. 2008. godine dobili su suglasnost za organiziranu obnovu svoje kuće u mjestu Biočić, međutim, zbog nesređenih imovinsko-pravnih odnosa, nisu mogli ostvariti svoja prava. U međuvremenu im je izdana i suglasnost za dodjelu stana u državnom vlasništvu, no budući da se privremeni korisnik nije htio iseliti, Ožegovići su ostvarili pravo na stambeno zbrinjavanje tek nakon desetogodišnje borbe.

Ilinka i Nikola Knežević u Hrvatsku su se vratili 1997. Gotovo 18 godina živjeli su u staroj kućici bez vodovoda i sanitarnog čvor, koja se nalazi u izoliranom dijelu ionako slabo naseljenog sela Oton Brdo. Budući da selo nije javnim prijevozom povezano s gradom, Kneževići su morali koristiti usluge taksi službe za povremene odlaske u Knin, uglavnom liječniku.

- Cijena prijevoza u oba smjera je sto kuna. Moralo nas se skupiti barem dvoje-troje da bi taksisti uopće pristali doći do nas – kazala je Ilinka Knežević, čiji će se sin također uskoro vratiti u Hrvatsku.

Iste godine kada i Kneževići, u Hrvatsku se vratila i obitelj Trivić. Budući da nisu uspjeli ostvariti pravo na obnovu stare obiteljske kuće u Mokrom Polju kod Ervenika, Milan i Jelena Trivić su godinama živjeli u različitim podstanarskim stanovima u Kninu. Kuću su naposljetku ipak djelomično uspjeli obnoviti vlastitim sredstvima te donacijom humanitarne organizacije IRC (International Rescue Committee). Budući da Milan ima zdravstvenih problema, dodjela stana u Kninu, što podrazumijeva blizinu medicinskih ustanova, ovoj obitelji bilo je od neizmjerne važnosti.

Četiri dana ranije, Mirela Stanić-Popović uručila je i ključeve dva stana u Petrinji, koje su, u prisustvu predstavnika gradskih i županijskih vlasti, misije UNHCR-a i ambasade SAD-a, dobile Ajshe Smakiqi, koja je s familijom izbjegla s Kosova 1999. godine, te Miljka Polimac, bivša nositeljica stanarskog prava.

- Useljenja u Petrinji i Kninu početak su provođenja projekta kupovine 101 stana namijenjenih bivšim nositeljima stanarskog prava i osobama iz organiziranog smještaja unutar i izvan Područja od posebne državne skrbi (PPDS) - rekao je u razgovoru za 'Novosti' glasnogovornik DUOSZ-a Ivica Preskar.

Preskar je dodao da se projekt provodi u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja u kojem učestvuju Hrvatska, Srbije, BiH i Crna Gora.

- Hrvatska je do sada kupila 44 stana unutar PPDS-a u koja će se narednih tjedana useljavati korisnici, a slijedi i kupovina stanova izvan PPDS-a - rekao je.

Uskoro se predviđa i početak gradnje Doma za starije i nemoćne u Glini, u kojem će bit smješteno 75 osoba iz organiziranog smještaja. Preskar nam je potvrdio da je u toku potpisivanje sporazuma između Sisačko-moslavačke županije, Ministarstva socijalne politike i mladih te DUOSZ-a, nakon čega slijedi i potpisivanje ugovora s Razvojnom bankom Vijeća Evrope o dodjeli bespovratnih sredstava. 

- Sporazumi bi trebali biti potpisani do kraja veljače 2015., nakon čega slijedi proces javne nabave za izvođenje radova. Nakon odabira izvođača, gradnja bi trajala godinu i dva mjeseca - rekao je Preskar.

Na pitanje kako napreduje gradnja zgrade s 29 stanova u Korenici, Preskar je kazao da su u DUOSZ-u više nego zadovoljni izvođačem radova.

- Radovi se vrše u planiranim rokovima, pa bi zgrada trebala biti gotova u lipnju 2015., kad ćemo napravili veliku svečanost useljenja prvog većeg objekta u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja.

Osim toga, izgradnjom dviju zgrada od po 20 stanova u Kninu osigurat će se trajno stambeno zbrinjavanje za 40 porodica, bivših nositelja stanarskog prava i manjim dijelom korisnika smještenih u organiziranom smještaju Strmica.

- Sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 23. lipnja 2014. godine. Početak gradnje je planiran za proljeće 2015. godine, a završetak godinu dana kasnije. U toku su i pripreme za gradnju zgrade u Benkovcu s 21 stanom, u koju će useliti porodice bivših nositelja stanarskog prava i obitelji izbjegle iz BiH. Projekt je odobren od strane donatora 20. studenog, a potpisivanje sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava i daljnja realizacija očekuju se u 2015. godini -  dodao je Preskar.

Iz DUOSZ-a su najavili i da će nakon završetka radova na infrastrukturi novosagrađenog naselja u Dumačama početkom 2015. tamo preseliti 40 porodica, odnosno 200 ljudi iz prognaničkog naselja Mala Gorica, koje će potom biti zatvoreno.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više