Novosti

Preporuke: serije

Od boomera do zoomera

"Čudesna gospođa Maisel" donosi priču o transformaciji jedne kućanice u stand-up zvijezdu u doba baby booma, "Extraordinary" je zumerska reinterpretacija superherojskog žanra, a srpski "Pad" počiva na čuvenom slučaju Žarka Lauševića, glumca osuđenog za dvostruko ubojstvo

Pad (RTL Play Premium)

Tragičan događaj u Podgorici, koji je početkom devedesetih uzdrmao Jugoslaviju već ogrezlu u rat, nasilje i moralni sunovrat, dobio je dramsku rekapitulaciju u seriji "Pad" produkcije Firefly i srpskog Telekoma, djelomično temeljenoj na autobiografiji Žarka Lauševića "Godina prođe, dan nikad". Važno je naglasiti to djelomično, jer ovo je ipak fikcija koja preuzima samo osnovne motive iz knjige i sukob s tragičnim posljedicama interpretira slobodno, isključivo kroz prizmu čuvenoga glumca koji se u seriji zove Ivan Maslać (Milan Marić).

U priču se uvodi direktno, odmah po događaju o kojem saznajemo iz medija: proslavljeni glumac, miljenik cijele bivše države, umjetnik čiji je poziv širiti humane vrijednosti, sproveden je u istražni zatvor zbog sumnje da je ubio dvojicu muškaraca. Iako isprva djeluje kao da se radi tek o zatvorskoj krimi drami u maniri "Oza", u kojoj glumac dolazi u sraz s galerijom raznovrsnih protuha, priča se njegovim psihološkim rastrojstvom ubrzo širi i usložnjava neprestanim premještanjem radnje iz sadašnjosti u prošlost, ali i iz stvarnosti u fikciju, iz svijesti u podsvijest protagonista.

Takvu fragmentarnu dramaturgiju glumčeva vanjskog i unutarnjeg života prati sugestivna kamera u režiji Bojana Vuletića ("Porodica"), a promišljeno korištenje svjetla, sjene i boja u službi je jasnog razgraničavanja vremena prije i poslije trenutka koji naglavce izvrće sudbinu glavnog (anti)junaka, pa ona ujedno postaje i metafora balkanskog ratnog bezdana devedesetih. Ova postmoderna fuzija televizijskog intervjua, filma, kazališta, književnosti i refleksije o glumi svojom neobičnom strukturom i zanimljivim redateljskim i montažnim rješenjima odskače od ostatka regionalne produkcije, a mučnu atmosferu, koja navodi na promišljanje o fatalizmu, slučaju, zločinu, kazni i mogućnosti iskupljenja, zakucava linčevski dizajn zvuka.

 

The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

U godini rastanaka od serija koje su obilježile petoljetku, petom smo se sezonom oprostili i od posljednjeg velikog projekta Amy Sherman-Palladino. Iako bliska drugim njezinim serijama ("Gilmore Girls"), ponajviše po logoreičnosti likova koji ih nastanjuju, "Čudesna gospođa Maisel" od ostalih je autoričinih projekata od početka odskočila stilizacijom. Jer ova dramedija, koja prikazuje trnovit put žene od brižne domaćice do uspješne stand-up komičarke, smještena je u New York pedesetih, vrijeme u kojem je došlo do potpune revolucije stila, a skromnu je radnu odjeću iz doba rata zamijenila glamurozna elegancija i eksplozija boja.

Iako vizualno predivne, pedesete su bile toksično doba za žensku emancipaciju; progres stečen u ratnom periodu, koji je ženama donio poslove i pružio važnu ulogu u održavanju društvene ekonomije, ugušen je agresivnim promoviranjem ideala žene-domaćice, koji su mnoge američke žene prigrlile. Upravo je zato taj kronotop sjajan za priču o imućnoj mladoj njujorškoj židovki Midge (Rachel Brosnahan) kojoj je put, kao i ostalim ženama u doba baby booma, bio zacrtan i svodio se isključivo na ulogu majke i domaćice, sve dok je muž ne prevari i natjera da preispita svoj život. Svijet koji je šarmantna Midge uz pomoć svoje menadžerice Susie (Alex Borstein) odlučila pokoriti muško je igralište zadimljenih klubova i seksističkih gegova, a jedinu šansu za probitak predstavlja televizija, kojoj je posvećeno završno poglavlje priče.

No posljednja sezona ipak je dramaturški drugačija od ostatka serije; transformaciju iz matrone u komičarsku ikonu više ne pratimo linearno. Priča je prepuna skokova u budućnost i prošlost, pomoću kojih stječemo uvid u njene intimne odnose s djecom i muškarcima koji su joj obilježili život, no ponajviše saznajemo o prijateljstvu sa ženom koja ju je transformirala i osobno i profesionalno. Taj centralni odnos priče, čija je glavna tema žensko prijateljstvo, samodostatnost i ambicija, istiskuje romantičnu zaokupljenost kojom su šarene lizalice ženskih dramedija obično glazirane i predstavlja pravo osvježenje u tom žanru.

 

Extraordinary (Disney+)

Irska komičarka i scenaristica Emma Moran osmislila je neobično zabavnu komediju o svijetu u kojem svi imaju neku supermoć, osim protagonistkinje Jen. Dok njezini prijatelji, koji su svoje specifične moći dobili s punoljetstvom, mogu razgovarati s mrtvima, vraćati vrijeme, letjeti, prolaziti kroz zidove ili pretvarati sve što postoji u PDF format, ona se probija kroz život frustrirana činjenicom da je obična pa induciranjem stresa nastoji ubrzati svoj zakašnjeli razvoj i asimilirati se u društvo.

U osam polusatnih epizoda ove apsurdne alternativne stvarnosti prepune razuzdanog humora umotanog u lude specijalne efekte i genijalan soundtrack koji prigodno podrctava farsične situacije, Moran zapravo pripovijeda o traganju mlade osobe za identitetom, ne shvaćajući da je upravo njezina različitost ono što ju čini posebnom.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više