Novosti

Politika

Pada Sisak, pada i Rijeka

Usred ljeta MOL iskorištava politički kaos kako bi nastavio s komadanjem Ininih rafinerija i benzinskih crpki

Anhdyu8hl2dbe06u4cruek7qqp1

Nastavak ili kraj agonije? – Rafinerija Sisak  (foto Nikola Čutuk/PIXSELL)

Sindikat Nova solidarnost i Stožer za obranu Rafinerije nafte Sisak poslali su javnosti i Vladi na odlasku ozbiljnu poruku upozorenja da MOL, mađarski većinski vlasnik te naftne kompanije, definitivno namjerava zatvoriti rafineriju u Sisku. Mutne naftne igre oko Ine dao je naslutiti Bengt Oldsberg, izvršni direktor sektora Rafinerije i marketinga u Ini, koji je svoje zaposlenike putem elektroničke pošte obavijestio da je ‘počeo s planiranjem transporta sirove nafte iz rafinerije Sisak u rafineriju Rijeka’, a pismo je procurilo u medije.

Ipak, vagoni još miruju: u njih ukupno 12 utovareno je 600 tona sirove nafte, koja zasad čeka u Graberju Ivanečkom kraj Ivanić Grada. Najveća zasluga što sirova nafta još uvijek nije krenula prema Rijeci ima upravo sindikat na čelu s predsjednikom Predragom Sekulićem. Njihovo je javno upozorenje upalilo lampicu u glavi odlazećeg ministra gospodarstva Tomislava Panenića, koji je čelnim ljudima Ine poručio da je to aktivnost koja nije prihvatljiva prije nego što se o njoj razgovara i da izvršni direktor ne može donositi odluke mimo uprave i nadzornog odbora Ine.

- Prvo treba reći da su svi izvrši direktori u Ini Mađari koje na ta mjesta postavlja MOL. Drugo, mi ne znamo jesu li vagoni u kojima leži sirova nafta dobro osigurani, imaju li duple stijenke i mogu li se dalje na ovoj vrućini zagrijavati. Nadamo se da netko pazi na to. Činjenica je također da su nam željezničke prometnice pretrpane i nesigurne. Uprava Ine navodno nije ništa znala o prijevozu sirove nafte za Rijeku. Kako je to moguće, teško je reći, ali u Ini je sve moguće - kaže za ‘Novosti’ Sekulić.

Iz Ine su poručili da nije donesena nikakva odluka o zatvaranju rafinerije u Sisku, a navodno je cilj ovakvog prijevoza sirove nafte u rafineriju u Rijeci poboljšanje fleksibilnosti rafinerijske proizvodnje. No Sekulić kaže da je to glupost jer je sisačka rafinerija lani bila u plusu od 21 milijun dolara. Destilerija sisačke rafinerije može preraditi najmanje 5.200 tona sirove nafte dnevno, pa nema nikakve računice da se nafta odvozi u Rijeku, pri čemu prijevoz košta od 15 do 20 dolara po toni.

- Cilj Mađara je, osim sisačke, zatvoriti i rafineriju u Rijeci, u koju treba uložiti 400 milijuna dolara za modernizaciju. Mađarima se stoga isplati našu naftu izvoziti i prerađivati u MOL-ovim rafinerijama u Slovačkoj i Mađarskoj, i to je poanta ove priče - dodaje Sekulić.

Priča o zatvaranju sisačke rafinerije postala je aktualna još početkom prošle godine, kada je Ina potvrdila kako će Rafinerija nafte Sisak prerađivati domaću naftu do isteka zaliha te da prerada i u sisačkoj i riječkoj rafineriji ostaje ovisna o tržišnim uvjetima i vanjskom okruženju. Nove količine sirovina ipak su osigurane, a Rafinerija je unatoč svim problemima poslovala u plusu. Osim toga, radnici iz redova sindikata Nova solidarnost upozoravaju i na namjernu sabotažu Inine maloprodaje od strane upravljačkih struktura MOL-a.

- Usred ljetne sezone u Novalji na Pagu odlučili su drastično skratiti radno vrijeme na Ininim benzinskim pumpama iako otok vrvi turistima, koji onda idu na obližnje pumpe Tifona, tvrtke u stopostotnom vlasništvu MOL-a. Još prije reorganizacije i početka rada nove tvrtke Maloprodajni servisi d.o.o., najbolje pumpe u Zagrebu dane su na upravljanje poduzetnicima putem tzv. franšize. Kao i dvije najbolje pumpe u Ražinama na ulazu u Šibenik, čiji dnevni promet u sezoni dostiže do 700 tisuća kuna. Da ne govorimo o pumpi u Zadru koja ima prilaz s mora i kopna, a čiji promet dostiže i milijun kuna. To nikako nije slučajan poslovni potez direktora MOL-a - zaključuje Sekulić.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više