Novosti

Politika

Пaжњa, нeприjaтeљ снимa!

Изрaeлскa TВ eкипa кoja je нa oтoку Пaгу пoкушaлa снимити кaдрoвe зa дoкумeнтaрни филм нa тeму устaшких кoнцeнтрaциjских лoгoрa трeбaлa je бaрeм упутити прoсвjeд вeлeпoслaнству Изрaeлa у Хрвaтскoj зaтo штo je бeзoбзирнo, нaкoн нeприjaтeљскe рeaкциje нeкoлицинe мjeштaнa, a зaтим и пaрaнoичнoг пoнaшaњa држaвних oргaнa (пoлициje), дeпoртирaнa с oтoкa нa кoпнo. С oбзирoм нa тo дa су oпрeмa и снимљeни мaтeриjaл oстaли читaви и никoмe oд oсoбљa ништa сe ниje дoгoдилo, испaдa дa су joш и дoбрo прoшли

Fjoqjhmu7kvsy930kqykarrl4st

(foto Goran Stanzl/PIXSELL)

Izraelska TV ekipa koja je na otoku Pagu pokušala snimiti kadrove za dokumentarni film na temu ustaških koncentracijskih logora trebala je barem uputiti prosvjed veleposlanstvu Izraela u Hrvatskoj zato što je bezobzirno, nakon neprijateljske reakcije nekolicine mještana, a zatim i paranoičnog ponašanja državnih organa (policije), deportirana s otoka na kopno. S obzirom na to da su oprema i snimljeni materijal ostali čitavi i nikome od osoblja ništa se nije dogodilo, ispada da su još i dobro prošli.

Tako nipošto nije bilo s osam hiljada Židova, Roma i Srba koji su u ljeto 1941. iz Zagreba i Like deportirani u ustaške koncentracijske logore na području paške uvale Slana, gdje su bili stacionirani uglavnom muškarci, i u mjestu Metajna, gdje su bili zatočeni žene i djeca. Službeno objašnjenje i razlog zbog kojeg je filmska ekipa morala napustiti otok je taj što su navodno neovlašteno snimali lokalnu školu u Metajni koja je u Drugom svjetskom ratu bila mjesto zatočenja i zlostavljanja logorašica.

A kakve je to ovlasti filmska ekipa morala imati da bi školu kao javni objekt snimala s javne površine? Ukoliko je riječ o tome, a drugačije u medijima nije precizirano, izraelska ekipa imala je legalno pravo snimati kadrove škole, što je, ukoliko to već nisu znali uplašeni mještani, morala znati policija. Ovako, policijski nastup prema filmskoj ekipi podsjetio nas je na službeni stav politike devedesetih koja se, a dijelom je to vidljivo i danas u istupima desnog centra i osobito radikalne desnice, uglavila u negiranje općepoznatih historijskih činjenica kada je riječ o genocidnoj politici Ante Pavelića i njegove marionetske NDH.

Politički stav desnice dijele i pojedini mještani Metajne, za koje je više puta izgovorena laž postala istina, pa su se neki od njih, očito ispranih mozgova, našli uvrijeđenima jer, kako su izjavili, "stalno dolaze ekipe koje snimaju kuće u kojima su navodno bili logoraši". Zbog njihovog neznanja i u prilog kulturi sjećanja na ovim prostorima važno je podsjetiti da je spomenik žrtvama ustaškog logora smrti u uvali Slana do sada triput uništavan. Prvi je put spomen-ploča postavljena 1975., a uništena je 1991. godine. Obnovljena je 2010., kada je potrajala samo dva dana. Koordinacija židovskih općina, Udruženje Jadovno 1941., Savez antifašističkih boraca i Srpsko narodno vijeće ponovno su je postavili 29. lipnja 2013., a uništena je u noći sa 18. na 19. srpnja. Počinitelj, naravno, nije otkriven, ali izraelska ekipa uljeza – jest.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više