Novosti

Kronika

Povelje ZVO-a Čaliću i ‘Đurđevku’

Povodom godišnjice osnivanja, ZVO nagradio zaslužne pojedince i kolektive

U96oro4t7vim5kyjpy5fc4rh229

Borivoj Čalić, Dragan Crnogorac i Stanimir Perić

Zajedničko veće opština je konstituisano 23. maja 1997. godine nakon prvih lokalnih izbora na reintegrisanom području, podsetio je predsednik Dragan Crnogorac na svečanosti povodom obeležavanja Dana i godišnjice ZVO-a. Crnogorac je posebno istakao značaj prvog predsednika ove institucije srpske zajednice, pokojnog Miloša Vojnovića i pročitao deo njegovog govora održanog neposredno nakon osnivanja ZVO-a.

‘Sa današnjim danom preuzeli smo složenu i odgovornu dužnost. Ona je složena zbog toga što se nalazimo u instituciji čiji status treba da odredimo i da se za njen status i funkcije izborimo. To je odgovorna dužnost zato što smo preuzeli na sebe obavezu da nastavimo jedan proces borbe, naravno demokratskim putem, ne dirajući pri tome prava drugih, već da se zalažemo za prava svih građana i njihovih ljudskih prava i sloboda’, rekao je tada Miloš Vojnović čiji su supruga Nada i sin Nebojša prisustvovali ovogodišnjoj svečanosti.

Na svečanosti su dodeljena godišnja priznanja ove srpske institucije. Povelja za doprinos očuvanju i razvoju nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta srpske etničke zajednice na prostoru delovanja ZVO-a uručena je Borivoju Čaliću, istoričaru iz Vukovara koji se više od 30 godina bavi proučavanjem prošlosti vukovarskog kraja, a posebno života i dela Zaharija Orfelina.

‘Ova nagrada mi puno znači jer dolazi iz okruženja u kojem živim i potvrda da je ono što sam radio primećeno’, rekao je Čalić koji je autor knjiga ‘Orfelin’ (Vukovar 1996.) i ‘Tragovi u trajanju’ (Vukovar-Zagreb 2014.) te koautor knjige ‘Srpski istočnici’ o znamenitim Srbima Vukovara, Bačke Palanke i Belog Manastira. Studije i članke objavljivao je u Ljetopisu SKD ‘Prosvjete’, Letopisu Matice srpske, brojnim časopisima i zbornicima.

Plaketa za izuzetna ostvarenja u korist promocije i sveukupnog jačanja srpske etničke zajednice dodeljena je Vokalno-instrumentalnom etno ansamblu ‘Đurđevak’ iz Bobote koji je osnovan pre četiri godine i za to vreme se afirmisao kao jedan od najpoznatijih ansambala na istoku Hrvatske koji neguje tradicionalnu srpsku muziku.

- Ovo je najznačnije priznanje koje smo do sada dobili i velika nam je čast što je srpska zajednica prepoznala naš rad, rekao je Stanimir Perić, umetnički rukovodilac Đurđevka. Ansambl broji petnaestak članova, a odnedavno je pokrenuta i dečja grupa.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više