Novosti

Politika

Privatni paraziti

Porast broja javnih sveučilišta izazvao je sablazan među ekspertima koje je okupio ‘Jutarnji list’, iako je baš EPH jedno od njih utrpao državi

Q1kxrrko3k813r1asia3o8jke6h

Uvalili ga državi – Sveučilište Sjever (foto Marijan Sušenj/PIXSELL)

Medijski udio u aktualnoj predizbornoj kampanji svakako uključuje i razne projekte koji smjeraju na tobože objektivne prikaze stanja u određenim područjima. Redakcije tako organiziraju ekspertne diskusije koje nazivaju konferencijama i okruglim stolovima, a publici ostaje dojam kako su podastrta pitanja i odgovori zapravo nadpolitičkog karaktera. Strankama je ostavljeno da to ljubazno izneseno znanje provedu u praksu čim redistribuiraju ovlasti. Ili da se pak odluče na sumnjivo zastupanje također jasno označenih partikularnih interesa na drugoj strani.

U tome prednjači ‘Jutarnji list’, koji je prošlog tjedna poradio na artikuliranju stručnog suda o znanosti i visokom obrazovanju. Preciznije, o reformi pripadajućeg sustava. Između petoro pozvanih nije, dakako, bilo nijednog mjerodavnog lica koje bi proturječilo davno postavljenim smjernicama za komercijalizaciju sektora. Ipak, čak i u takvoj konstelaciji, časnom će skupu pobjeći stanovita izdajnička gesta. Na šlagvort novinarke-moderatorice kako smo pod ovom Vladom dobili ‘još dva javna sveučilišta pa se njihov broj popeo na osam’, sugovornici su udarili u kuknjavu s izrazima kao što su ‘katastrofa’ i ‘protuustavno’. Podsjećamo, radi se o sveučilištima u Koprivnici i Slavonskom Brodu. U pravu su eksperti ‘Jutarnjeg lista’: kompetentnog nastavnog kadra nemamo ni za četiri sveučilišta, novca u sustavu pogotovo.

Sve bi to dakle bilo u danom aspektu probavljivo, da nije ispušten jedan zanimljiv detalj. Sveučilište Sjever u Koprivnici nastalo je naime kao privatni projekt Europapress holdinga, izdavača ‘Jutarnjeg lista’, u krajnje sumnjivoj suradnji s vladom Ive Sanadera, da bi se nastavilo razvijati i nakon njega. EPH je tu nakaradnu izmišljotinu, prije bilo kakve materijalizacije, skupo prodao gradovima Koprivnici i Varaždinu, a nove političke veze su progurale ustanovu do javno-vlasničkog statusa i državnog budžeta.

Jedan od sudionika okruglog stola, bivši sektorski ministar Radovan Fuchs, primijetio je uto da ne bi bilo problema kad bi riječ bila o privatnim sveučilištima s osiguranim vlastitim kadrom. Ali on koji je sudjelovao u opisanoj operaciji, kao i ostali mu sugovornici, zna da nipošto nije tako. Privatne institucije neminovno žele parazitirati na kadrovskim i financijskim javnim resursima. To im je uvjet postanka i opstanka, no i taj uvjet ima bitan preduvjet. Izvođači radova na privatnom te profiterskom prodoru u javno dobro, a među koje ubrajamo i ‘Jutarnji list’, ipak ne smiju priznati da upravo oni stoje iza navedene katastrofe.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više