Novosti

Kronika

Prvo pa muško

Iako je momčad Srba iz Hrvatske u svom prvom nastupu na Europeadi, prvenstvu Evrope u nogometu za pripadnike autohtonih nacionalnih manjina, ostavila i više nego dobar dojam, na kraju se ipak nije uspjela plasirati u četvrtfinale

9xp5aq6r6td1rhy7vgung26mh1u

Prva jedanaestorica prve srpske nogometne reprezentacije u RH

Nogometna reprezentacije Srba iz Hrvatske nije se uspjela plasirati u četvrtfinale na Trećoj Europeadi, prvenstvu Evrope u nogometu za pripadnike autohtonih nacionalnih, što se održava do nedjelje 26. juna u Južnom Tirolu u Italiji.

U trećoj utakmici momčad je odigrala neriješeno 2:2 sa ekipom Nijemaca iz Mađarske. Odmah na početku predstavnici Srba iz Hrvatske su primili dva gola iako su u svakom elementu igre nadigrali svoje suparnike. U zadnjoj minuti prvog poluvremena uspjeli su smanjiti iz jedanaesterca na 2:1, kojeg je realizirao Nenad Erić. Veliku nadmoć tokom cijelih 45 minuta nastavka nisu uspjeli okruniti golom do zadnje minute kada je izjednačio kapiten Aleksandar Glamočak. No, to nije bilo dovoljno jer su i bez poraza zauzeli tek drugo mjesto sa 5 bodova, iza Nijemaca iz Rusije sa 7. Kako je u četvrtfinale išlo šest prvoplasiranih ekipa iz šest grupa i dvije najbolje plasirane druge ekipe, a njih su tri imale po 6 bodova, 5 bodova nije bilo dovoljno za plasman.

Trener Zoran Čugalj bio je vidno razočaran rezultatom, posebno nakon odlične igre protiv ekipe Nijemaca iz Rusije. Kako bilo, momčad je u svom pionirskom pokušaju ostavila više nego dobar dojam. U obzir treba uzeti činjenicu da su imali tek jednu zajedničku pripremnu utakmicu, da se igrači nisu pošteno ni upoznali niti uigrali. Ekipa do zadnjih tjedan-dva dana uopće i nije znala da će ići na ovo prvenstvo. Usprkos svemu, svi koji su na bilo koji način sudjelovali u stvaranju ove momčadi, koji su nastupili i igrali, zaslužuju velike pohvale.

Hrvati iz Srbije su u zadnjem, trećem kolu predtakmičenja pobijedili solidnu ekipu Roma iz Mađarske sa 5:0 i uvjerljivo sa 9 bodova iz tri pobjede u tri utakmice i gol razlikom 20:0 osvojili prvo mjesto u svojoj grupi i plasirali se u četvrtfinale koje je na rasporedu u četvrtak. U srijedu je na programu kulturni dan gdje će sudionici pokazati nešto karakteristično za svoju nacionalnu zajednicu. Hrvati iz Srbije će predstaviti tamburicu dok će Srbi iz Hrvatske predstaviti frulu dvojnicu i otpjevati Bajaginu pjesmu ‘Moji drugovi’.