Novosti

Kronika

Рaсвeтлити судбинe нeстaлих

Упућeн je aпeл свим Вукoвaрцимa дa пoмoгну у прoнaлaжeњу пoсмртних oстaтaкa нeстaлих у рaту

Više od 400 Vukovaraca, članova porodica poginulih, predstavnika srpskih institucija i građana, okupilo se na parastosu srpskim žrtvama koji se svake godine, druge subote u septembru, održava na srpskom vojničkom groblju ‘Aleji’ u organizaciji Veća srpske nacionalne manjine grada Vukovara.

Nakon parastosa koji su služili vukovarski sveštenici protojereji-stavrofori Dušan Marković i Jovan Radivojević, vence su kod centralnog krsta položili predstavnici porodica poginulih, Udruženja porodica nestalih i nasilno odvedenih Srba ‘Protiv zaborava’, Generalnog konzulata RS-a u Vukovaru, gradskog i županijskog VSNM-a, Glavnog i gradskog odbora SDSS-a, ZVO-a, Nove srpske stranke, Srpske narodne stranke, Naše stranke i brojni drugi. Predsednik vukovarskog VSNM-a Đorđe Macut izrazio je zadovoljstvo masovnim odazivom Vukovaraca jer ih se ove godine okupilo više nego ikada.

- S obzirom da to da je nedavno obeležen i Međunarodni dan nestalih osoba, javno pozivamo i apelujemo na sve Vukovarce da bez obzira kojoj veri i naciji pripadaju, pomognu u rasvetljavanju sudbine osoba nestalih za vreme ratnih događanja u Vukovaru, čiji posmrtni ostaci do danas nisu pronađeni. Takođe, apelujemo na gradske vlasti kojima ćemo se obratiti s inicijativom da se konačno reše imovinsko-pravni odnosi vezani za zemljišnu česticu na kojoj se nalazi Aleja jer je ona jednim delom na privatnoj parceli i da se srpsko vojničko groblje pripoji obližnjem starom pravoslavnom groblju, rekao je Macut.

Svojih sumeštana poginulih u ratnom periodu od 1991. do 1995. godine, prisetili su se i Borovci. Parastos na mesnom groblju, u organizaciji VSNM-a Borovo, služili su borovski sveštenici protojerej-stavrofor Čedo Lukić, protojereji Milenko Grebić i Miladin Spasojević i protođakon Dragan Serdar.

- I ove godine smo se sastali da se setimo i odamo dužno poštovanje našim sugrađanima tragičnom preminulim tokom poslednjeg rata. Danas se sećamo ne samo Borovčanki i Borovčana, već i Srba iz čitave Hrvatske koji su poginuli blizu svojih domova. Sećamo se i svih onih koji su odvedeni sa svojih radnih mesta ili iz svojih stanova, nakon čega im se izgubio svaki trag, kao i svih onih koji su morali napustiti domove u koje se još uvek ne mogu vratiti. Prisećamo se danas i činjenice da je Srba u Hrvatskoj 1991. godine bilo 581 hiljada, a 2011. samo 186 hiljada. Prošlost ne možemo promeniti, ali želimo uticati na budućnost i graditi naprednu i bogatu Hrvatsku u kojoj pripadnost srpskom narodu neće biti greh, rekao je, obraćajući se okupljenima, predsednik borovskog VSNM-a Dušan Latas.

- Teško mi je govoriti o tome. Sećanja su još uvek sveža, kaže Leksa Živanović čiji je suprug poginuo gotovo na kućnom pragu. Jelena Milošević iz Borova poginulog oca nije ni upamtila. ‘Imala sam 16 meseci kad je moj tata poginuo. Kad god nemam obaveza na fakultetu dolazim na groblje da zapalim sveću’, kaže 25-godišnja Jelena.

Na spomenik žrtvama rata pre tri godine je postavljena spomen-ploča sa uklesanim imenima 54-oro meštana koji su život izgubili gotovo na kućnom pragu. Uz sveće koje su zapalili članovi porodica poginulih, vence su položile delegacije VSNM-a opštine Borovo i porodica poginulih, Generalnog konzulata Srbije u Vukovaru, ZVO-a, Opštine Borovo, VSNM-a Vukovarsko-sremske županije, SDSS-a, Naše stranke, SNS-a, Udruženja srpskih porodica ‘Protiv zaborava’, Udruženja antifašističkih boraca i antifašista opštine Borovo, Udruženja Plavi Dunav i Dobrovoljnog vatrogasnog društva Borovo.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više