Novosti

Društvo

Ravnopravna fikcija

Godinama predstavnici srpske zajednice u Vukovaru slušaju optužbe o tome kako Srbi imaju fiktivna prebivališta. No podaci pokazuju da je višak birača prilično ujednačen

I0rha2q6n63b7agcjf5g4cgn8jd

Previše manipulacija, premalo ljudi – Vukovar (foto Marko Lukunić/PIXSELL)

Na području koje pokriva Policijska stanica Vukovar, u poslednje dve i po godine odjavljene su čak 14.973 osobe. Najviše ih je bilo odjavljeno 2014. godine, ukupno 10.107 osoba, sledeće godine još 3.094, a u prvih šest meseci ove godine odjavljene su 1.772 osobe. Vukovarsko-sremska policijska uprava je u tom periodu za 1.732 osobe nakon provedenog upravnog postupka, donela rešenja o odjavi prebivališta u skladu sa člankom 12. Zakona o prebivalištu, odnosno terenskom proverom utvrdila da ne stanuju na prijavljenoj adresi i pokrenula odjavu po službenoj dužnosti.

Istovremeno je u navedenom periodu prijavljeno 5.975 osoba, od čega 2.374 osobe tokom 2014. godine, 2.200 u 2015. te 1.401 osoba u prvoj polovini ove godine. Iako se u navedenim brojkama nalaze i umrli kad je reč o odjavama i rođeni kad su u pitanju prijave, najveći deo odjavljenih zapravo je rezultat izmenjenog Zakona o prebivalištu. Ako se usporede podaci o službenoj odjavi prebivališta na području čitave županije, prema kojima je u poslednje dve i po godine ukupno odjavljeno 2.712 osoba, vidljivo je da je najveći broj odjavljenih s područja Policijske stanice Vukovar koja obuhvaća grad Vukovar i okolne opštine: Borovo, Trpinju, Negoslavce i Bogdanovce od kojih su prve tri pretežno naseljene srpskim stanovništvom.

Na osnovu podataka iz policijskih stanica te iz matičnih ureda, ažuriraju se birački popisi, koji su godinama sadržavali više birača nego stanovnika. Tako je naprimer 2011. godine, prema popisu stanovništva u Vukovaru bilo 27.683 stanovnika. Od toga broja 23 hiljade je bilo punoletnih, dok je registar birača brojao čak 32.205 onih koji imaju pravo glasa, dakle, više ne samo od broja punoletnih građana nego i od broja stanovnika.

Od 9.187 osoba koje su bile ‘višak’, 3.224 je bilo Hrvata, 4.625 Srba i 1.238 ostalih. Te iste godine u decembru, kada su održani parlamentarni izbori, u Vukovaru je bilo 32.612 birača, od tog broja 10.323 Srba i 1.086 pripadnika ostalih manjina. U maju 2014. godine ministar uprave Arsen Bauk je odgovarajući na pitanje tadašnjeg zastupnika HDZ-a Željka Reinera izneo podatak da se na popisu birača u Vukovaru nalazi 27.795 birača, što je, kako je rekao ‘negde 4.500 birača manje nego što je bilo kada je vaša (Rainerova) stranka bila na vlasti, a broj birača koji je višak u popisu birača s oko devet hiljada je pao na oko četiri’.

Od tog viška bilo je, prema Baukovim podacima, 1.849 Hrvata, 2.322 Srba i 554 ostalih. Godinama predstavnici srpske zajednice u gradu Vukovaru slušaju optužbe o tome kako Srbi imaju fiktivna prebivališta zbog korištenja biračkog i drugih prava. No podaci pokazuju da je višak birača prilično ujednačen i ukoliko stoje optužbe o tome kako su Srbi prijavljeni u Vukovaru, a zapravo žive u Novom Sadu ili negde u Srbiji, jednako tako bi se moglo reći da dobar deo Hrvata koji je prijavljen u Vukovaru živi u Zagrebu ili negde u unutrašnjosti Hrvatske.

Krajem 2014. godine, za predsedničke izbore, registar birača u Vukovaru imao je 26.968 građana s pravom glasa, dok se za nešto manje od godinu dana, u vreme parlamentarnih izbora taj broj smanjio na 26.233 birača. Budući da pripadnici nacionalnih manjina glasaju u 12. izbornoj jedinici nema jedinstvenog podatka o broju birača u Vukovaru. Ali ako podatku od 17.471 Vukovaraca s pravom glasa koji su glasali u 5. izbornoj jedinici dodamo još 7.852 Vukovaraca pripadnika srpske nacionalne manjine koji su imali pravo glasa u 12. izbornoj jedinici te 910 pripadnika ostalih manjina, lako se dođe do navedenog broja.

U susret prevremenim parlamentarnim izborima pokušali smo u Uredu državne uprave u Vukovaru zatražiti trenutne podatke iz registra birača, ali bezuspešno. Predstojnik Ureda Goran Bošnjak spominje aplikaciju iz koje je, kaže, nemoguće automatski iščitati podatke već bi ih trebalo ručno zbrajati. Podaci će, kako je rekao, biti objavljeni pred predstojeće izbore zakazane za 11. septembra. Sudeći po brojkama vezanim za odjave prebivališta koji su nam dostavljeni iz Policijske uprave vukovarsko-sremske, taj broj će sasvim sigurno biti još manji nego na prošlim izborima.

No, ono što je u Vukovaru pojedinim desničarskim udruženjima kost u grlu, a to je procentualna zastupljenost srpske nacionalne manjine od 34,87 odsto kao zakonsko uporište za uvođenje ćirilice, i dalje će ostati jednako jer nema veze s registrom birača. Oni koji se raduju kako će to pravo pasti nakon aktuelnih policijskih provera prebivališta, moraće pričekati još pet godina, do sledećeg popisa stanovništva. Međutim, i tada bi se mogli razočarati jer trend iseljavanja stanovništva, posebno mladih, koji je zahvatio siromašni istok Hrvatske, ne bira nacionalnost pa jednako pogađa Hrvate i Srbe.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više