Novosti

Politika

Reprizni program

Slab odaziv na akciju skupljanja novca za obnovu vukovarskog vodotornja: Kada je Željko Sabo pokrenuo akciju prikupljanja donacija za Vukovar, u HDZ-u su mu prigovarali da se ponižava i prosjači po Hrvatskoj

Et277asq4n6sq1f5y2numperg9f

Platila i deca iz vrtića – vodotoranj (foto Marko Lukunić/PIXSELL)

U julu 2009. tadašnji SDP-ov gradonačelnik Vukovara Željko Sabo pokrenuo je akciju ‘Solidarnost za Vukovar’ u koju su se donacijama za obnovu ulica uključili mnogi gradovi i županije. Iz tada opozicionog HDZ-a stizale su kritike kako je ponižavajuće da prvi čovek grada heroja prosjači po Hrvatskoj i kako je tom akcijom obezvredio sve što se u obnovi učinilo.

Šest i po godina posle, HDZ-ov gradonačelnik Vukovara Ivan Penava pokrenuo je akciju za obnovu vukovarskog vodotornja. Svoju akciju nije nazvao kao Sabo, ali je suština ista. Osim od gradova i opština, Penava pomoć traži i od građana, pa su na internetskoj stranici Grada Vukovara i u medijima objavljena uputstva na koji način donirati. Predstavljajući u januaru ove godine projekat ‘Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva’, Penava je, čini se, očekivao da će se za nekoliko meseci na posebno otvoren račun sliti 21 milion kuna, koliko s PDV-om iznosi procenjena vrednost radova čiji bi početak, kako je najavljeno, trebao biti ovog leta.

Za tri meseca koliko traje akcija, prema podacima sa gradske web-stranice, prikupljeno je 954.046,20 kuna, a objavljen je i popis donatora od oko 170 pravnih i skoro 900 fizičkih osoba. Zanimljivo je da je među pravnim osobama svega šest iz Vukovara i to: deca Dečjeg vrtića Vukovar 1, Udruga Sveti Bono, Osnovna škola Antuna Bauera, Franjevački samostan i samo dva preduzetnika od ukupno 408 registrovanih u Vukovaru. Od 427 opština i 127 gradova, koliko ih je u Hrvatskoj, novac je dosad uplatilo tek 26 opština i 14 gradova, među kojima još nema onih većih poput Zagreba, Rijeke, Splita, Osijeka, Pule, Zadra ili Dubrovnika. Ipak, nije Penava bez razloga računao da se 21 milion može prikupiti. Evo primera: u Hrvatskoj je prošle godine bilo milion i 360 hiljada zaposlenih građana i da je svaki od tih radnika od svoje plate, pa bila ona i minimalac, izdvojio samo deset kuna za vukovarski simbol, prostom računicom se dođe do iznosa od 13 miliona i 600 hiljada kuna. Dodamo li tome oko milion i 200 hiljada penzionera, pa dijasporu, ukupan iznos bi čak mogao premašiti vrednost projekta. O tome koliko je akcija uopšte potrebna u trenutku kada Vukovarom caruje siromaštvo, a mestimično i glad, pa su najtraženije usluge humanitarnih ustanova, već smo izvestili.

Baš kao Sabo pre šest i po godina, i Penava je računao na emocije građana koje bi svojom donacijom utkali u taj simbol zajedništva, a sad je to učinilo njih manje od 900 iz čitave Hrvatske, od kojih je samo 50-ak Vukovaraca. Tvrtka Končar elektroindustrija najavljuje donaciju od 1,5 milijuna kuna, nakon što je odobri skupština društva, pa bi Penavin saldo mogao biti pojačan. Ipak, čini se da ni u samom Vukovaru od zajedništva, barem za sada, nema ništa.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više