Novosti

Stogodnjak

Marveni vagoni

15. 3. – 22. 3. 1924: U našoj politici vode se razgovori o beznačajnim sitnicama… Neke novine su se raspisale o mnogim grijesima vlade, o rđavom prometu, ćiriličnim natpisima na željeznici i drugom, ali olako prelaze preko sudbine ovih jadnika iz vagona

Large stogodnjak

(foto Matija Habljak/Večernji list)

Više od 500 zagrebačkih porodica i dalje živi u "stočnim dupljama", kako ih nazivaju neke novine jako sklone teškoj gradskoj sirotinji. A "stočne duplje" nisu ništa drugo nego otpisani stočni vagoni koji se nalaze na sporednim kolosijecima zagrebačkog kolodvora. Država je tu ugurala mnoge: beskućnike, svoje činovnike bez krova nad glavom i sve one za koje ne zna što će s njima. U njima je od svršetka rata više od 4000 osoba, bez osnovnih uvjeta za život i stanovanje.

"Marveni vagoni ne štite čovjeka ni od zime, ni od žege. Oni mogu da bude sklonište životinjama, najmanje pet-šest dana, a čovjeku nikako. Pogotovo sve ove godine", piše jedan novinar i ogorčeno nastavlja: "Ovo je najužasnija optužba protiv sviju vlada i ministarstava Jugoslavije od njenog početka do danas. Ni u jednoj drugoj državi, koja imalo drži do svojih građana, ne bi se moglo dogoditi da i šest mjeseci jedna familija stanuje u ovakvim prilikama, u kojima ih danas stanuje više stotina, i to već pet godina."

Novinar se osvrće i na stalnu opasnost po život uz prugu kojom svakodnevno prolazi više desetaka putničkih i teretnih vlakova. Koliko je samo usmrćenih, pregaženih, osakaćenih i smrvljenih tijela uz prugu ostalo u tom vagon-naselju! "Na našu najtežu sramotu izmijenile su se kroz tih pet godina skoro sve naše stranke na vladi i nijedna nije taj problem riješila. U isto vrijeme u našoj politici vode se razgovori o beznačajnim sitnicama… Neke novine su se raspisale o mnogim grijesima vlade, o rđavom prometu, ćiriličnim natpisima na željeznici i drugom, ali olako prelaze preko sudbine ovih jadnika iz vagona na koje otpada, sve skupa – samo pet zahoda i pet vodovodnih pipa! Za tu našu sramotu nema nikakvih isprika…" bjesni novinar.

 

Država je od beogradskog trgovca Đoke Pavlovića otkupila poznatu vilu na Topčiderskom brdu, u kojoj je posljednje dane proveo pokojni kralj Petar. Vila i zemljište plaćeni su ukupno dva milijuna dinara. U vili će biti uređen muzej kralja Petra.

 

U selu Lokve, blizu Sarajeva, buknula je epidemija pjegavog tifusa. Selo je stavljeno u karantenu: zabranjeno je vlakovima da se zaustavljaju na susjednim željezničkim stanicama, stanovnicima sela ne smiju se izdavati putne karte, a pošto postoji bojazan da mještani ipak potajno posjećuju Sarajevo, predloženo je da se Lokve stave pod naoružanu stražu.

 

Ljubitelji nogometa u Jugoslaviji jako su zabrinuti, jer postoji mogućnost da državni tim ne ode na predstojeće Olimpijske igre u Parizu od svibnja do srpnja. Jugoslavenski nogometni savez se, naime, žali da nema novca za pripreme, kao ni za put u glavni grad Francuske i da ga država zasad ni u čemu ne podupire.

 

"Želio bih upoznati bolju, elegantnu i temperamentnu damu. Diskrecija mora biti zagarantovana. Vjera nije važna. One koje reflektiraju samo na novce ne dolaze u obzir", kaže se uz ostalo u oglasu broj 5097.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više