Novosti

Politika

Summit na marginama hladnog rata        

Da se svaki događaj na kojem sudjeluju Barack Obama i Vladimir Putin pretvara u sukob oko Ukrajine, svjedoči i dvodnevni summit grupe G20 koji je proteklog vikedna održan u Brisbaneu

F6718bndrns9an57qt47oendfwv

Vladimir Putin

Sastanci na vrhu, neovisno o tome koja im je formalna tema, pretvaraju se u retorički hladni rat između Zapada i Istoka. S obzirom na to da ni jedna strana ne želi odstupiti od svoje pozicije, sastanak koji bi se bavio temom Ukrajine čini im se suvišnim, pa se tako svaki događaj na kojem sudjeluju Barack Obama i Vladimir Putin, pretvara upravo u to – u sukob oko najvećeg europskog žarišta.

Tako je bilo i na dvodnevnom summitu grupe G20, održanom ovog vikenda u Brisbaneu. Počelo je s australskom 'koala diplomacijom', što je posebno oduševilo svjetske lidere koji su spremno pozirali pred kamerama s ovim tobolčarem.

S izražavanjem nezadovoljstva ruskom politikom prema Ukrajini počelo je na samom početku, prilikom dolaska državnika u Brisbane. Prilikom slijetanja, Putina je tako dočekao zamjenik ministra obrane, dok je kineskog predsjednika Xi Jinpinga i njemačku kancelarku Angelu Merkel dočekao više rangirani dužnosnik.

Obama je na summitu kritizirao Moskvu i rekao kako Rusija ne poštuje mirovni sporazum iz Minska potpisan u rujnu. Obama je rekao da će Rusija ostati izolirana ako nastavi s povredom međunarodnog prava i ako nastavi financirati naoružane pobunjenike koji vode njen rat na ukrajinskom teritoriju.

Putin s druge strane ostaje pri tome da Rusija ne sudjeluje u konfliktu u istočnoj Ukrajini, a politiku sankcija smatra pogrešnom i pogubnom. Ruski se predsjednik sastao s britanskim premijerom Davidom Cameronom i Angelom Merkel s kojima je iza zatvorenih vrata razgovarao do 2 ujutro. EU razmatra proširenje sankcija prema Rusiji kako bi pod još veći pritisak stavili Moskvu, koja prema njihovom stavu, krši teritorijalni integritet Ukrajine.

Premda je uobičajeno reći da su se takvi sastanci dogodili na marginama summita, u ovom bi slučaju bilo preciznije konstatirati kako se summit dogodio na marginama razgovora oko Ukrajine. Na samom summitu lideri zemalja koje predstavljaju 85 posto svjetske ekonomije dogovorili su paket od 800 mjera čija bi implementacija do 2018. trebala povećati globalni ekonomski rast za 2,1 posto. Klimatske promjene također su bile jedna od tema summita, na kojoj je posebno inzistirao američki predsjednik.

- Imamo 9 sati leta do Vladivostoka, a onda još 9 od Vladivostoka do Moskve. Moramo stići doma i biti spremni za posao u ponedjeljak. Bilo bi dobro i kada bi mogli spavati 4 ili 5 sati - rekao je Vladimir Putin i u nedjelju ujutro, prije predviđenog vremena, napustio summit. Premda je Putin svoj raniji odlazak opravdao potrebnom za snom, jasno je kako je to prosvjedna nota protiv zapadnih kritika na račun Rusije koje su se mogle čuti na summitu. Paradoksalno, svakim novim sastankom, odnosi između Rusije s jedne i SAD i EU s druge strane čine se sve lošijim i hladnijim.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više