Novosti

Kultura

Sve je isto, samo njega nema

Višegodišnji pratioci pamte da je Zagreb film festival uvijek otvarao gradonačelnik Milan Bandić koji je sinoć bio spriječen zbog obaveza u zgradi policije

Uz film 'Ničije dete' Vuka Ršumovića jučer je u prepunom zagrebačkom kinu Europa otvoreno 12. izdanje međunarodnog Zagreb film festivala. Prije nego što su  direktor festivala Boris T. Matić i izvršni direktor Hrvoje Laurenta otvorili festival, Ršumović se kao režiser i scenarist ‘Ničijeg deteta’ obratio publici u dupke punoj dvorani.  

- Ovo je za mene novo i posebno iskustvo i velika mi je čast što upravo ovaj film otvara Zagreb Film Festival. I to ne samo zato što je to srpsko-hrvatska koprodukcija, već i jer je to prvi festival na kojem će film biti prikazan nakon Venecije - rekao je.

Matić je najavio da publiku na ovogodišnjem ZFF-u čeka preko sto filmova u 12 različitih programa.

- Uz stalne, imamo i nekoliko novih i zanimljivih programa, od ciklusa filmova za omladinu BIB plus, ali i filmova o Prvom svjetskom ratu. Tu svakako trebamo spomenuti i edukativni dio festivala, našu 'Industriju' na kojoj će sudjelovati skoro sto polaznika i predavača iz Hrvatske i inozemstva. Sve u svemu, očekuje nas osam dana projekcija, predavanja, predstavljanja - rekao je Matić.

 - Program će se odvijati na već uobičajenim lokacijama: u kinu Europa, kinu Tuškanac, Zagrebačkom kazalištu lutaka, Muzeju suvremene umjetnosti, Zagrebačkom plesnom centru, kao i u Dokukinu KIC - rekao je Laurenta, dodavši da je i ove godine osiguran veliki broj filmova kojima je Zagreb među prvim stanicama na njihovom festivalskom putu i koji su svoje svjetske premijere imali prije tek nešto više od mjesec dana.

- Drago nam je što ćemo ove godine u našem natjecateljskom programu, što u konkurenciji, što izvan nje, vidjeti nekoliko hrvatskih manjinskih koprodukcija - rekao je.

Ove godine nagrada 'Albert Kapović' dodijeljena je režiseru, producentu, osnivaču međunarodnog festivala ZagrebDox i producentske kuće Factum i redovnom profesoru na Akademiji dramske umjetnosti Nenadu Puhovskom za njegov izniman doprinos proizvodnji i promociji dokumentarnog filma.

- Ova nagrada meni i Factumu znači više no što bi trebala značiti jer predstavlja završetak jednog procesa u kojem je Factum prepoznat na način koji je dugo vremena bio osporavan. To nije nagrada samo meni i Factumu nego svima nama jer smo postali društvo uzajamnog poštovanja i tolerancije, stoga svima vama čestitam na ovoj nagradi -  rekao je Puhovski.

Nakon projekcije na pozornici su se poredali članovi filmske ekipe - scenaristica Ana Tomović, glavni glumci, dječaci Denis Murić i Pavle Čemerikić, producent Miroslav Mogorović, koproducentica Ankica Jurić Tilić, snimatelj Andrej Hamović i asistent režisera Szabolcs Tolnai. Oduševljeni filmom, ali i fenomenalnoj glumi glavnog junaka koji se uživio u ulogu djeteta kojeg su u šumskoj divljini odgojili vukovi i koji je, ni kriv ni dužan zbog muslimanskog imena koje su mu nadjenuli u Travniku, za vrijeme rata vraćen u BiH, gdje završava u šumi, ponovo u društvu vuka, gledaoci su dugo pljeskali i čestitali članovima ekipe na čelu s malim Denisom.

Višegodišnji pratioci festivala pamte da ga je uvijek otvarao gradonačelnik Milan Bandić koji je sinoć bio spriječen zbog obaveza u zgradi policije koja ga je nakon hapšenja saslušavala u vezi s brojnim malverzacijama u gradskom poslovanju. Tko zna, možda na nakon od narednih festivala to bude tema nekog od tada prikazanih filmova.

Prvi dani festivala prilika su za gledanje nekih regionalnih ostvarenja, švicarsko-bosansko-hrvatske produkcije filma ‘Cure – život druge’ Andreje Štake i hrvatsko američke produkcije ‘Happy endings’ Darka Šuvaka, a kreće i ciklus filmova koji se s aspekta tada zaraćenih strana bave Prvom svjetskim ratom, a koje je odabrao historičar Daniel Rafaelić među kojima su i ‘Marš na Drinu’ Žike Mitrovića i ‘Sarajevski atentat’ Veljka Bulajića.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više