Novosti

Kronika

Tужнo путoвaњe у прoшлoст

У Дaљу прeдстaвљeнa књигa Mилeнкa Вaсиљeвићa Чикe: Kњигa гoвoри o aутoрoвoм зaпaднoслaвoнскoм зaвичajу кojи je у рaту 1991. гoдинe гoтoвo нeстao

Xzvrb1i3gggvsj4x791pp7egkc3

U Kulturnom i naučnom centru ‘Milutin Milanković’ u Dalju predstavljena je knjiga ‘Putovanje kroz prazan drenovački i voćinski kraj sa sjećanjem na prošlost’, autora Milenka Vasiljevića Čike iz Osijeka. Knjiga, koja je izašla u izdanju Poodbora SKD ‘Prosvjete’ u Voćinu i tamošnjeg Veća srpske nacionalne manjine, govori o autorovom zavičaju koji je u ratu 1991. godine gotovo nestao.

- To je područje od 28 srpskih sela, od kojih je 11 potpuno pusto, a tri su naseljena Hrvatima sa Kosova. Od 5.100 stanovnika po popisu iz 1991. godine, danas tamo živi 200 do 250 stanovnika. Kada sam 1992. godine posetio svoje rodno selo Sekulinci i video spaljenu rodnu kuću, odlučio sam da napišem knjigu - kaže 74-godišnji Vasiljević. Monografija ‘Moje rodno selo Sekulinci’ izašla je iz štampe 2009., a tri godine kasnije, zajedno s profesorom Nikolom Živkovićem iz Belog Manastira, svojim, kako kaže, susedom iz sela Smude, napisao je monografiju ‘Rječnik, govor i običaji voćinskog kraja koji nestaju’. Treća knjiga na oko 250 stranica svedoči o životu Srba u voćinskom i drenovačkom kraju, njihovim običajima, imenima i prezimenima, krsnim slavama, stradanju tokom rata, malobrojnom povratku i današnjim pustima selima.

- Ovo je lepa i retka knjiga, s jedne strane tužna jer govori o nečemu što je potonulo, a s druge strane jako dragocena jer je bio poslednji čas da se od tog potonulog sveta nešto zabeleži i dokumentuje. Autor popisuje stanovništvo od turskih remena i 16. veka do samog pogroma 1991. godine i stanja kakvo je danas. S druge strane on se lirski seća svog detinjstva i školovanja, doba kada je kao đak pešak proputovao relaciju od svojih rodnih Sekulinaca do Voćina, gde pamti svako drvo i svaku stenu, tako da smo dobili dragocenu knjigu i sa lirskog i sa dokumentarističkog aspekta - istakao je profesor Đorđe Nešić. Promociji je prisustvovao i zamenik župana Virovitičko-podravske županije iz reda srpske nacionalne manjine Igor Pavković, koji je pomogao da se pronađu finansijska sredstva za štampanje knjige.

- Ovo je zbornik kakvog nikad nismo imali i jedini spomen koji može u budućnosti biti svedok života u tom kraju - rekao je Pavković dodajući da se nakon egzodusa srpskog naroda iz Zapadne Slavonije vrlo mali broj vratio. Stanovnika je svakim danom sve manje jer je reč o pretežno staračkim domaćinstvima. Pavković navodi primer svog sela Hum Varoši, koje imalo 47 stanovnika u vreme pripreme ove knjige, a danas je taj broj prepolovljen. Na promociji su govorili i profesor Nikola Živković, lektor i korektor knjige, i dr. med. Milorad Mišković, predsednik VSNM-a grada Osijeka čiji je Vasiljević član.

Milenko Vasiljević Čiko piše pesme, aforizme, novele i drame kratkog sadržaja. Izdao je i dve zbirke pesama za decu ‘Oni hoće mir i ljubav’ i ‘Dragulji srca’, a zastupljen je u više od stotinu zajedničkih zbirki. Član je SKD ‘Prosvjeta’ i Hrvatskog sabora kulture koji okuplja pisce amatere. Učestvovao je na više od tri stotine književnih skupova u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Kao penzioner, sa suprugom živi u Osijeku.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više