Novosti

Politika

Утaмничeњe чoвeкa диjaлoгa

Хaпшeњeм Oливeрa Ивaнoвићa пoстигнутo je вишe циљeвa: зaстрaшивaњe прeoстaлих Србa и eлиминисaњe пoлитичaрa кojи смeтajу и српским и aлбaнским стрaнкaмa jeр зaгoвaрajу мир и диjaлoг

J900kij9plpbc78ea07c9z5her3

Suđenje Oliveru Ivanoviću paradigma je balkanske nesreće, dvostrukih aršina i političkog licemerja postratnoga kosovskog društva, čije rane još niko nije uspeo ni da prebroji, a kamoli da zaceli. Njegov slučaj pokazuje da se rat nastavlja drugim sredstvima, sve u ime pravde, zakonitosti i međunarodnih standarda, a uz prisustvo i aktivno učešće međunarodnih faktora, čije je učinak minimalan a promašaji kolosalni.

Šta je skrivio čovek koji je poslednje dve decenije bio 'atipičan kosovski Srbin', pa je nebrojeno puta od strane 'ispravnih' nacionalnih snaga označavan kao 'srpski izdajnik', 'strani plaćenik', 'političar koji služi međunarodnom faktoru na Kosovu'? Zašto od kraja februara čami u pritvoru zatvora u Mitrovici, čekajući suđenje na kome bi trebalo da se razmrse konci žestokih optužbi za koje je predviđeno od pet godina do večite robije?

Stavlja mu se na teret da je kao vođa srpske paravojne policijske formacije podsticao grupu podređenih pripadnika da 14. aprila 1999. počine zločine nad albanskim civilima u Mitrovici; optužnicom su obuhvaćeni i Dragoljub Delibašić, policijski rukovodilac iz Mitrovice, otac i sin Ilija i Nebojša Vučinić te Aleksandar Lazović. Kao krunski svedok pojavljuje se Haljit Berani iz Kosovske Mitrovice, koji je posvedočio da je Ivanović na pitanje nekog iz grupe paramilitaraca šta da čine sa uhapšenim Albancima rekao 'postupite po naređenju', nakon čega ih je desetak ubijeno.

Berani nije nepoznat na Kosovu, a ima i međunarodnu 'reputaciju': pre krvavih sukoba na Kosovu 16. i 17. marta 2004. na Radio-televiziji Kosova izjavio je da su Srbi iz Zupča, sela u opštini Zubin Potok na severu Kosova, ubili dvojicu dečaka iz susednog sela Čabra tako što su na njih pustili pse, a deca su stradala dok su bežala, utopivši se u nabujalom Ibru. Istraga je pokazala da je sve izmišljeno, osim činjenice da su dva dečaka našla smrt u reci. OEBS je kasnije, ocenujući ulogu medija u izazivanju haosa, zaključio da je izveštavanje RTK-a bilo netačno i ratnohuškačko.

Sa druge strane, Ivanović nikada nije bio pripadnik policije ili vojske: bio je zamenik direktora Feronikla iz Glogovca, a šta je radio i kuda se kretao 1999. može da potvrdi preko 200 svedoka, među kojima i puno Albanaca. Ksenija Božović, zamenica predsednika Građanske inicijative 'Srbija, demokratija, pravda – Oliver Ivanović', za 'Novosti' kaže da su Ivanovićevi branioci dostavili prigovor i predložili značajan broj svedoka, ali da zbog obimnosti optužnice prvo suđenje očekuju tek polovinom novembra.

- Optužnica i ceo proces su politički motivisani. Ivanović se javno bavio politikom, 15 godina se kretao širom Kosova i ušao u Skupštinu kao poslanik sa liste Povratak. Radio je u odeljenju Svetske banke u Prištini do 2007., kada je izabran za državnog sekretara u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju u Vladi Srbije i na toj je funkciji ostao do 2011. godine - kaže Ksenija Božović.

Marko Jakšić, član rukovodstva DSS-a i bivši poslanik, smatra da suđenje Ivanoviću ima za cilj zastrašivanje preostalih Srba i etničko čišćenje severa Kosova. Milan Ivanović, predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova, tvrdi da je od državnog vrha Srbije saznao da postoje spiskovi za hapšenje više od 30 Srba: takve najave, po njemu, više nego potvrđuje najnoviji pokušaj hapšenja Slaviše Ristića, bivšeg predsednika opštine Zubin Potok, i Stevana Vulovića, sadašnjeg prvog čoveka te srpske opštine na severu Kosova.

Među preostalim Srbima na Kosovu može se čuti i da je eliminisanje Ivanovića iz političkog života smišljeno u Beogradu. Navodno, zasmetao je zato šta je jedan od retkih učesnika kosovskoga političkog života koji je mogao da ostvari dijalog sa albanskom stranom. Poznavanje engleskoga i perfektno znanje albanskoga činilo ga je političarom sa kojim se moglo razgovarati bez prevodilaca i bez uslovljavanja. Takve teze Beograd oštro demantuje, a Milan Mihajlović, šef Vladinog biroa za odnose sa medijima, kaže da nije tačno da je Specijalno tužilaštvo za ratne zločine pripomoglo EULEKS-u da se Oliver Ivanović optuži: pored toga, Vlada Srbije je dala garancije za Ivanovića, ali sud, na predlog EULEKS-ovog tužilaštva, nije prihvatio da se on brani sa slobode.

Dobri poznavaoci napora koje čini međunarodna zajednica na Kosovu kažu da je najveći problem nedostatak ljudi od kredibiliteta, koji bi poradili na uspostavljanju dijaloga zavađenih zajednica. Dosadašnji pokušaji završili su neupehom, jer 'politička boranija' nije imala ni sposobnosti ni ugleda u svojoj zajednici. Poredeći stanje na Kosovu sa stanjem u BiH posle odlaska Radovana Karadžića i Biljane Plavšić sa političke scene i dolaska ondašnjeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata, međunarodni faktori tražili su 'kosovsko-srpskog Dodika'; to šta je Ivanović do 2007. radio kao visoki rukovodilac u prištinskom odeljenju Svetske banke ne dokazuje da su u njemu videli figuru sa kojom bi mogla da počne ta nova politika. Bio je tek čovek koji je razbijao stereotipe o 'prosečnom srpskom političaru sa Kosova', pa je tako zasmetao i beogradskim strankama koje su uludo potrošile deceniju i po, i onom delu albanskih partija koje od svega najviše plaši mir i koje, poput svojih srpskih kolega, svoj opstanak mogu da zahvale stalnom stanju ni rata ni mira na Kosovu. Dok je beogradska štampa srpske građane, suočene sa pukim preživljavanjem, podsećala na projekte 'velike' a potom i 'prirodne Albanije', prištinski su tabloidi redovito zastrašivali stanovnike najsiromašnijega dela Evrope pričama o 'srpskim vojnim snagama koje su ilegalno prisutne na severu Kosova i spremaju se da zauzmu Prištinu'.

Na toj je razdelnici moguć i odgovor na pitanje zašto je čovek koji je zagovarao dijalog dospeo u tamnicu: licemerne izjave političara, lažni svedoci, pristrasno pravosuđe i optužnica na klimavim nogama samo su posledica aktuelnog stanja na Kosovu. A Oliver Ivanović tek je žrtva održavanja takvog neodrživog stanja.

Zašto je u višemesečnom pritvoru?

Krajem septembra, Ivanovića je u pritvorskom odeljenju zatvora u Mitrovici posetio predsednik SNV-a Milorad Pupovac, koji je izjavio da ne razume zašto je Ivanović u višemesečnom pritvoru.

- Njegovo iskustvo, znanje i reputacija, i među Srbima na Kosovu a i izvan Kosova i Srbije, na prostorima bivše Jugoslavije i u svijetu, građeni su od ranije. Ne mogu razumjeti razlog zbog kojeg je Oliver dospio u status u kojem je danas - kazao je Pupovac posle posete Ivanoviću.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više