Novosti

Politika

Bilo pa prošlo

Podatak da su zastupnici zagrebačke Gradske skupštine jednoglasno odlučili da se penzionirani general, pukovnik HV-a Mladen Markač proglasi počasnim građaninom Zagreba, za što mu je na Dan grada 31. maja uručena plaketa, ostao je bez nekih posebnih reakcija javnosti

Nsq9a76pcnq0dxx1mguo7qus00j

(foto Igor Kralj/PIXSELL)

Podatak da su zastupnici zagrebačke Gradske skupštine jednoglasno odlučili da se penzionirani general, pukovnik HV-a Mladen Markač proglasi počasnim građaninom Zagreba, za što mu je na Dan grada 31. maja uručena plaketa, ostao je bez nekih posebnih reakcija javnosti. Kako je navedeno u obrazloženju, Markač je također ‘vrhunski sportaš, te jedan od onih koji su svojom hrabrošću i profesionalnošću dali izniman doprinos uspostavi teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske’.

Zagrebačke skupštinare nije naročito uzrujavala činjenica da je dotični kao zapovjednik specijalnih jedinica MUP-a bio haški optuženik te je zbog ratnih zločina u Sektoru jug u ‘Oluji’ prvostupanjski jednoglasnom odlukom sudaca osuđen na 16 godina zatvora, ali je nadglasavanjem članova Sudskog vijeća u drugom stupnju oslobođen. Nije bilo ni reakcija nevladinih udruženja, koja su zbog uloge Markača i njemu podređenih jedinica u operaciji Medački džep prije dvije godine tražile da se protiv njega provede istraga.

Generalu Mirku Norcu i Rahimu Ademiju se sudilo po komandnoj odgovornosti za likvidaciju 28 civilnih žrtava i pet zarobljenih vojnika, od kojih su neki okrutno zlostavljani i masakrirani, iako je UNPROFOR srpskoj strani nakon operacije predao tijela 76 žrtava, uglavnom civila.

- Čudi nas da se DORH nije do danas izjasnio o ovome, proveo istragu i pokrenuo procesuiranje odgovornih, a kako bi se utvrdile zone odgovornosti postrojbi koje su bile angažirane u akciji, zapovjedni lanac i zapovjedne ovlasti - govorila je tada Veselinka Kastratović iz Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, navodeći kao odgovorne admirala Davora Domazeta Lošu, pukovnika specijalne policije Željka Sačića, Markačevog zamjenika koji je na terenu zapovijedao specijalcima i samog Markača.

Iako se Hrvatska obavezala da će, bez obzira na oslobađajuću hašku presudu generalima, nastaviti procesuirati zločine u ‘Oluji’, Medačkom džepu i drugim mjestima stradanja srpskih civila, to je učinjeno samo u jednom ili dva slučaja pojedinačnih ubojstava, uz više nego blage kazne. Imenovanjem Markača kao počasnog građanina Zagreba očito se šalje poruka da od procesuiranja neće biti ništa.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više