Novosti

Kronika

Бoжић нa пaрoхoв нaчин

Пeтрињски пaрoх Сaшa Умићeвић и oвoг je Бoжићa oбилaзиo врeмeшнe, бoлeснe, зaбoрaвљeнe и сирoмaшнe, диjeлeћи им рaдoст, утjeху тe пригoднe дaрoвe

Kkujcd77yuui8xf194fkohgu2iu

Osoblje Odjela palijativne skrbi, ravnatelj Tomislav Dujmenović, Saša Umičević i fra Dragan Grizelj

Petrinjski paroh Saša Umićević i ove je godine nizom humanitarnih akcija uljepšao Božić mnogim svojim sugrađanima, ne samo srpske nacionalnosti.

- Kao i uvijek oko Božića i Vaskrsa, obilazim stotinjak štićenika petrinjske bolnice za psihičke bolesti: prijašnjih godina donosili bismo im obično sokove i voće, ali sam sada u razgovoru s ravnateljem te ustanove doznao da se najviše raduju slatkišima, pa smo im pripremili pakete sa slatkim i slanim grickalicama, vodeći računa o tome da među njima ima dijabetičara – kaže paroh.

Umićević nije zaboravio ni pacijente Opće bolnice ‘Dr. Ivo Pedišić’ Sisak, odnosno one koji leže na Odjelu dugotrajnog liječenja i palijativne skrbi u Petrinji, pa je za njih 60 također pripremio prigodne darove, poklonivši im pritom ljudsku pažnju i utjehu kroz razgovor o životnim tegobama i bolničkim uvjetima.

- S ravnateljem Tomislavom Dujmenovićem sam u svakodnevnom kontaktu, a ovakve akcije provodimo uz podršku Bolnice i njezinih zaposlenika te u suradnji s kolegama iz drugih vjerskih zajednica. Tako su se sredinom decembra ondje, na odjelima, pekli kolači za najteže bolesnike, kako bismo ih tako, unatoč patnji koju trpe, podsjetili na obiteljsku atmosferu u predbožićno vrijeme i barem na trenutak vratili u neke bezbrižnije dane – kaže paroh.

Obišao je također više od dvije stotine štićenika Doma za stare i nemoćne, podijelivši im prigodne darove u velikoj dvorani koja im služi za društvena okupljanja, među ostalim i bogoslužje. Isto tako, paketima s higijenskim i drugim svakodnevnim proizvodima obradovani su pojedinci i porodice kojima je to najpotrebnije.

- Broj paketa ovisi o tome koliko se pomoći prikupilo, a obično ih bude između 15 do 20. Osim toga, ove smo godine uspjeli prikupiti novac za četiri tableta učenicima; nadamo se da ćemo ih moći podijeliti još nekoliko. Prikupili smo zimsku odjeću za mališane i mlade, kojima nastojimo pomoći i početkom svake školske godine kada za one iz manje imućnih obitelji nabavljamo školski pribor, od sveski do olovaka i bojica; zapravo sve osim knjiga, koje dobivaju u školi. Moram podsjetiti da je ove jeseni nekoliko porodica dobilo ogrjevno drvo, neke i peći za grijanje. Najmlađe smo razveselili triciklima, a roditelje novorođenčadi pelenama i ostalim potrepštinama za bebe – kaže paroh, s ponosom istaknuvši da se pomoć prikuplja u zajedništvu svih vjernika te opštine SPC-a.

- Želja mi je da se svi zajedno pokrenemo i pomognemo onima kojima treba: Bog voli i siromašne, a ljudi nikad nisu istog ili podjednakog imovnog stanja. Bog nam je dao različite darove, pa oni bogatiji treba da daju za spas svoje duše ne ono što im je suvišak nego ono čega će se svjesno odreći u korist drugoga. Crkva je uvijek imala funkciju da pomaže najugroženijima, pogotovu u vrijeme posta kad vjernici intenzivno treba da pomognu zaboravljenima, obespravljenima, gladnima, bolesnima – podsjeća nas Umićević.

U petrinjskoj je parohiji, koja se prostire od Sunje do planine Šamarice, oko 2.500 pravoslavnih vjernika, ali taj broj tijekom godine varira, jer mnogi od starijih koji žive po selima odlaze prezimiti kod djece u Srbiji ili u hrvatskim gradovima pa se vraćaju tek u proljeće. Nažalost, i takvih je sve manje, jer je zub vremena nemilosrdan prema svima, ali im Umićević nastoji pomoći kolikogod je moguće.

- Ranije smo surađivali s organizacijom ‘Srbi za Srbe’ pa im kupovali krave ili traktorsku opremu, a u takvim su nam akcijama pomagali i još nam pomažu i oni koji ne vuku porijeklo s Banije. Sve se to u ovo internetsko doba zbiva javno i transparentno, preko Facebook stranice Parohija petrinjska. Jedna od najnovijih objava na tom korisničkom profilu je zahvala svima onima koji su nam proteklog novembra i decembra pomogli u prikupljanju 10.290 kuna za nastavak radova na izgradnji petrinjskoga hrama Svetog Spiridona, koji je zadesila teška sudbina. Naime, srušen je još 1991. godine, pa se bogoslužje sada održava u improviziranoj kapeli, odnosno prilagođenom dnevnom boravku u koji stane četrdesetak osoba. Ipak, uspjeli smo ishodovati sve građevinske dozvole i lani dovršiti temelje novoga hrama, tako da se nadamo da ćemo ove godine sazidati zidove do krovne konstrukcije te u što skorije vrijeme služiti Bogu pod novim crkvenim svodom. Zato i ovim putem ponovno pozivam sve parohijane, pravoslavce iz bliže i daljne okoline, naše prijatelje vjernike i ostale ljude dobre volje da se uključe u obnovu hrama i pomognu nam svojim prilogom – poručuje petrinjski paroh, navodeći nam detaljnije tko su sve dosadašnji donatori obnove Svetog Spiridona.

Unatoč tome što oko blagdana pojačano obilazi najugroženije, posjete selima širom parohije za Umićevića su svakodnevnica cijele godine, neovisno o tome što u nekim zabačenijim naseljima živi svega jedna, najviše dvije pravoslavne porodice

- Takvim ljudima odlazimo dati podršku i kad nisu materijalno ugroženi, samo da se ne osjećaju usamljenima – kaže nam, pa dodaje kako je posljednje decembarske subote u selu Blinja održano jedino pravoslavno vjenčanje u 2019. godini. Pored rijetkih krštenja, to ovdašnjim stanovnicima, naviklima na sahrane i konačne odlaske, bude ipak kakva-takva utjeha te prigoda za slavlje i radost.

Na kraju razgovora, petrinjski se paroh zahvalio na podršci koju parohiji pružaju gradske vlasti, ali i lokalni mediji koji redovito prate brojne aktivnosti i humanitarne akcije što ih pokreće.

- Pored svega, očekujem nastavak dobre suradnje s petrinjskim VSNM-om, jer djeci namjeravamo dijeliti prigodne darove povodom ovogodišnjeg blagdana Sv. Save – najavljuje Umićević.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više