Novosti

Politika

Brendovi otkazali robu i tekstilne radnice gurnuli u glad

Modni brendovi zbog pandemije su otkazali narudžbe vrijedne milijune dolara, premda je roba već bila sašivena, ali je korporacije odbijaju primiti zahvaljujući posebnoj klauzuli u ugovorima koja im to omogućava

Large centri

Zaposlene tekstilke su dobile otkaze ili im je plaća smanjena prosječno za 21 posto (foto Luka Stanzl/PIXSELL)

Modna industrija otkazala je milijarde kilograma narudžbi odjeće početkom pandemije, što je diljem svijeta dovelo do zatvaranja tvornica, otkaza ili smanjenja naknada radnicama i radnicima, a time i gladi njihovim obiteljima, piše The Guardian.

Organizacija Workers Rights Consortium (WRC) provela je istraživanje u kojem je sudjelovalo gotovo 400 radnica i radnika iz Mianmara, Indije, Indonezije, Lesota, Haitija, Etiopije, Salvadora, Kambodže i Bangladeša. Više od 80 posto njih radi u industriji odjeće za najveće modne brendove, a skoro četvrtina je rekla kako na dnevnoj bazi nemaju dovoljno hrane.

Većina, oko 60 posto, još uvijek je zaposlena u tvornicama odjeće, a u svih devet zemalja došlo je do prosječnog pada od 21 posto iznosa plaća od početka godine, što je dovelo do toga da mnogi nemaju sredstava za pokriti osnovne troškove života. Drugi su pak ostali bez posla, nakon što su se tvornice zatvorile ili otpustile radnike, jer su na početku pandemije otkazane narudžbe.

"Brendovi snose najveći dio odgovornosti za neimaštinu s kojom se suočavaju radnici u industriji odjeće", rekla je Penelope Kyritsis, direktorica strateških istraživanja u WRC-u. Dodala je i kako je modna industrija dovela do toga da su njihovi radnici u ovim zemljama izuzetno osjetljivi na krizu zbog kronično niskih plaća i nezaštićenosti.

"Odgovor industrije često je još samo pogoršao situaciju. Ako se nešto ne učini da im se pomogne, vjerojatno ćemo vidjeti ogromne patnje u globalnim lancima opskrbe", rekla je Kyritsis.

Jedna radnica iz Kambodže kazala je za The Guardian da je posao izgubila u travnju kad je tvornica zatvorena jer su modni brendovi otkazali svoje narudžbe. Rekla je kako nije dobila zaostale plaće te da su još dužni više od 1.500 funti. Bila je prisiljena uzeti zajam te sada jede jedan obrok dnevno kako bi njena trogodišnja kći imala dovoljno hrane.

"Prije nego što sam izgubila posao imala sam dovoljno novca da ga rastegnem, no otkako je tvornica zatvorila, ostala sam bez ičega. Sada moj suprug i ja jedemo samo rižu kako naša kći ne bi bila pregladna. Ne znam kako da prisilim tvornicu da mi da novac koji mi duguje", rekla je.

Kako bi mogli nastaviti hraniti djecu, 75 posto radnika je reklo kako su se morali zadužiti ili uzeti zajmove od početka epidemije.

Jedna radnica iz Indonezije kaže da je tvornica u kojoj je radila bankrotirala u rujnu, a ona sada preživljava zahvaljujući susjedima.

"Ovdje nema drugog posla osim tvornice odjeće. Imam 40 godina i gdjegod da tražim posao kažu mi da sam prestara. Ne znam kako da vratim dugove", rekla je.

Jedna od suautorica istraživanja profesorica Genevieve LeBaron objašnjava kako su dugovi jedna od najalarmantnijih stvari iz istraživanja. Dodala je kako je 75 posto, od 400 ispitanica, reklo kako posuđuje novac za hranu, a gotovo pola da još uvijek rade u istoj tvornici kao i prije pandemije, što znači da čak i one koje su uspjele zadržati posao nemaju dovoljno novca.

Objasnila je kako radnice u različitim zemljama, s različitom demografskom strukturom i radnicima, doživljavaj iste poteškoće.

"Ovo je sistem unutar kojeg su radnici na dnu i preuzimaju sav rizik te plaćaju cijenu kad nešto pođe ukrivo", rekla je.

Procjenjuje se da su modni brendovi otkazali narudžbe vrijedne 15 milijuna dolara otkako je počela epidemija. Mnoge od narudžbi već su bile napravljene, no modni brendovi ih odbijaju primiti zahvaljujući posebnoj klauzuli u ugovorima zbog čega dobavljači ostaju s neprodanom robom. Tvornice su također bile prisiljene zatvoriti svoje pogone, a odbijanje stranih kupaca da nastave isplaćivati plaće za radnike dok je poslovanje obustavljeno, dovelo je do masovnih viškova i smanjenja plaća. Nedavna analiza državnih podataka o uvozu na američkom i europskom tržištu pokazala je kako je ove godine došlo do 16 milijardi dolara manjka i to uglavnom zbog otkazanih narudžbi.

"Još više zabrinjava što se čini da brendovi sada iskorištavaju očaj svojih dobavljača te snižavaju cijene i zahtijevaju sporije rokove plaćanja čime se povećava pritisak na plaće, a gubitak radnih mjesta postaje neizbježan", rekla je Kyritsis.

U izvještaju stoji kako bi modna industrija trebala osigurati novčanu podršku za strane radnice tijekom krize uzrokovane covidom-19 te osigurati da u slučaju otkaza dobivaju propisane otpremnine.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više