Novosti

Politika

Bugojanski zombiji

S obzirom na pripremu izmjena zakona koje nalažu uklanjanje natpisa na nadgrobnim spomenicima koji veličaju velikosrpsku agresiju, bit će zanimljivo vidjeti hoće li zakonodavac problematizirati i natpise koji veličaju agresiju na bivšu državu

Ut15v927x78ss3o2z1ygppgoqcr

Gotovo dva mjeseca 1972. godine 19 pripadnika terorističke tzv. bugojanske skupine, pod patronatom Hrvatskog revolucionarnog bratstva (HRB), borilo se u akciji ‘Feniks’ na potezu oko Bugojna s pripadnicima jugoslavenske Teritorijalne obrane i vojne policije. Cilj im je bio podizanje naroda na ustanak, oružana borba protiv Jugoslavije i komunističkog režima te uspostava neovisne Hrvatske. Proustaški HRB je svoje programe pisao korijenskim pravopisom kakvim se pisalo u NDH, a grb im je počinjao s prvim bijelim poljem. U dva mjeseca sukoba ginulo se na obje strane, a trojicu od četvorice zarobljenih bugojanaca sarajevski je Vojni sud osudio na smrt strijeljanjem.

Među poginulima bio je i Viktor Kancijanić, kojemu je nedavno otkriven spomenik na gradskom groblju u istarskom Tinjanu. Pobunio se protiv toga uzalud načelnik Općine Tinjan Goran Hrvatin, koji je kazao da je 2012. donesena odluka po kojoj općina ne podržava postavljanje spomen-ploče. No predsjednik tamošnje lokalne organizacije HDZ-a Boris Mofardin privatno je kupio dva grobna mjesta, na kojima je Družba ‘Braće Hrvatskoga Zmaja’ postavila spomen-ploču i otkrila spomenik. Sve je blagoslovio mons. Ivan Milovan, biskup porečki i pulski u miru. Kancijanić je predstavljen kao hrvatski domoljub i mučenik koji je položio život za domovinu. Prije pet godina Konzervatorski odjel u Karlovcu odobrio je postavljanje spomen-ploče Nikoli Antuncu, također pripadniku bugojanske skupine, koji je, kaže tekst, ‘kao domoljub poginuo u borbi s jugoslavenskom komunističkom vojskom’.

O bugojanskoj skupini raspravljao je 1997. godine i Sabor na prijedlog zastupnika Ivana Gabelice da se s 19-orici boraca iz te akcije dodijele činovi i odličja te da se posmrtno izjednače s dragovoljcima Domovinskog rata. Iako je prijedlog odbijen, ti se borci, doznajemo s Hrvatskog povijesnog portala, smatraju poratnim žrtvama Drugoga svjetskog rata. S obzirom na to da Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja priprema izmjene zakona koje nalažu uklanjanje natpisa na nadgrobnim spomenicima koji veličaju velikosrpsku agresiju, bit će zanimljivo vidjeti hoće li zakonodavac problematizirati i ovakve natpise koji veličaju agresiju na bivšu državu.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više