Novosti

Kronika

Црквeнa слaвa у Majшу

Oкупљaњe у мeсту из кojeг су Срби oтишли прe стo гoдинa: Свaкe сe гoдинe o црквeнoj слaви у мaђaрскoмe Majшу oкупљajу пoтoмци нeкaдaшњих oптaнaтa

0djjvd04aoyth7vvyviknj9pubg

Preko 50 gostiju na crkvenoj slavi u Majšu

Na početku 20. vijeka u baranjskom selu Majšu u Mađarskoj, koje se nalazi blizu graničnog prijelaza Udvara, živjeli su Srbi i Nijemci. Prema popisu iz 1910. godine Majš je ukupno imao 1951 stanovnika. Za njih 1492 maternji jezik bio je njemački, za 379 srpski, a mađarski za 78.

Zbog razgraničenja nakon Prvog svjetskog rata, u periodu od 1921. do 1931. godine, gotovo svi Srbi iz tog sela (200 porodica) optirali su u tadašnju Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca odn. u Kraljevinu Jugoslaviju. Danas još samo crkva Sv. majke Paraskeve, groblje i srpska spomen-soba u majškoj etnokući podsjećaju na nekadašnje žitelje Srbe. Sada u selu živi samo jedan Srbin, koji je ratnih 1990-ih godina izbjegao iz Slavonije i ondje zasnovao svoju porodicu.

Ipak, svake se godine o crkvenoj slavi u Majšu okupljaju potomci nekadašnjih optanata i njihovi prijatelji. Tako je bilo i ove godine, u nedjelju 27. oktobra, kad je da dan Sv. Petke došlo nekoliko desetina vjernika iz Hrvatske (uglavnom iz hrvatskog dijela Baranje), Srbije i okolnih mađarskobaranjskih naselja kako bi prisustvovali bogosluženju u crkvi. Svetu liturgiju služili su sveštenici Budimske eparhije uz sasluženje monahinja iz Manastira Grabovca. Ove godine o crkvenoj slavi kumovala je porodica Bertić iz Novog Sada, čiji su preci 1921. također optirali iz Majša. Nakon bogosluženja nastavljeno je druženje uz trpezu ljubavi.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više