Novosti

Intervju

DAVOR GJENERO Sramota u Glini

Odluku glinskog Gradskog vijeća treba uputiti Ustavnom sudu i on će je sigurno poništiti

0nnsspzgxdd4fmlemzlxsfdxlwl

(foto Pixsell)

Da li se novi val nacionalističkog divljanja može pripisati predizbornoj atmosferi?

Tu se ne radi ni o kakvom predizbornom stanju, nego o konstelaciji društvenih odnosa i ozbiljne ekonomske krize. Loša ekonomska situacija uvijek izaziva strah kod ljudi, a u takvim okolnostima oni se vrlo lako oslanjaju na kolektivističke ideologije i obraćaju onima koji nude relativno jednostavna, ali ne i ispravna rješenja.

Meta poruka mržnje često su Srbi i antifašisti…

Odnos prema manjinskim zajednicama nije inicijalni razlog tih poruka. U Vukovaru se ne radi o sukobu između Srba i Hrvata, nego o dvjema skupinama hrvatskog političkog korpusa koje se ponašaju neodgovorno jer ne vode računa o tome da se posljedice njihovog ponašanja prelijevaju na vrlo ranjivu manjinsku zajednicu. One se poigravaju položajem nacionalnih manjina, što govori o političkoj neodgovornosti u građanskom društvu i političkoj areni općenito, a ne toliko o nacionalizmu. Što se tiče odnosa prema antifašizmu, tu se opet radi o odnosima dviju dominantnih političkih skupina. Budući da se jedna strana poistovjećuje s antifašizmom, za drugu stranu on dobiva pejorativno značenje.

Kako komentirate odluku glinskih vlasti kojom se praktički zabranjuje komemoracija žrtvama ustaša pred Spomen-domom?

To je jednostavno sramota i stvar u kojoj bi iole ozbiljna središnja vlast reagirala i suspendirala tu odluku. U najmanju ruku, tu odluku treba uputiti na pravorijek Ustavnom sudu i on će je sigurno poništiti, ali treba reagirati promptno, pa onima koji donose takve odluke dati do znanja da se to ne smije raditi.

Prijeti li nam politički povratak u devedesete?

Naravno da ne. Hrvatska je članica EU-a, ključne hrvatske političke stranke su uključene u evropske političke asocijacije. HDZ je čvrsto vezan uz Evropsku pučku stranku (EPP) i to će bitno uticati na njihovu na politiku. Kao članica EPP-a, oni nemaju manevarski prostor za bilo kakav povratak autoritarnog nacionalizma ili izgradnju etnocentrične vlasti ako se vrate na vlast. Uostalom, za to nisu imali prostora ni 2004., kada su se nakon SDP-ovog mandata vratili na vlast, pa sigurno nemaju ni danas.

Intervju

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više