Novosti

Kronika

Ђурo Будисaвљeвић: Пoдaци o прeцимa

Нoви брoj Aртeфaкaтa дoнoси мaтичнe књигe риjeчкe Прaвoслaвнe oпштинe и црквe Св. Никoлe измeђу 1781. и 1907. гoдинe, кaжe риjeчки aктивист и издaвaч нaгрaђeн Прoсвjeтиним признaњeм

Al77vtjeycrh34aw027nl0g3ovz

Đuro Budisavljević

Što vam osobno znači Zlatna značka, priznanje SKD-a Prosvjeta za vaš doprinos zajednici?

Kad čovjek 30 godina života posveti bilo kojoj aktivnosti, uvjerenju, zvanju ili hobiju te sam bude zadovoljan učinjenim, sretan je ako to i drugi prepoznaju. Stoga ću Prosvjetinu Zlatnu značku s ponosom nositi, u znak zahvalnosti svima koji cijene moj doprinos vrijednostima koje nas čine onime što jesmo i što želimo biti.

U kojoj su mjeri izdavački projekti poput Bijele pčele i Artefakata utjecali na identitet cijele srpske zajednice u Hrvatskoj?

Nakon raspada bivše države i ratova devedesetih, prva naša organizacija u ovom dijelu zemlje bila je Zajednica Srba za Rijeku, Istru i Gorski kotar; osnovna nam je zadaća bila pomagati ljudima u nevolji da ostvare kakva-takva prava i socijalnu zaštitu. Skupina članova već 1993. osniva pododbor Prosvjete, za čijeg je prvog predsjednika izabran Slobodan Drenovac. Doskora kupujemo radni prostor na Trgu sv. Barbare, gdje nam je i danas sjedište. Kad je Drenovac nakon dvije godine radi bolesti napustio predsjedničku dužnost, na izbornoj sam skupštini izabran za njegova nasljednika. U to doba pokrećemo dječji časopis Bijela pčela, koji do danas sa zadovoljstvom čitaju mali i veliki ne samo iz Hrvatske nego i iz drugih zemalja nekadašnje federacije. Dosad su izišla 253 broja Bijele pčele, koju tiskamo na latinici i ćirilici u nakladi od 2.200 primjeraka: časopis besplatno dobivaju sva djeca koja pohađaju nastavu srpskog jezika i kulture, a za njihove literarne i likovne radove rezervirane su uvijek dvije stranice. Naravno, najuspjelije i nagrađujemo. Drugi naš važan izdavački projekt su Artefakti: izdali smo sveukupno 16 brojeva, od čega pet dvobroja. Da bismo razumjeli povijest i poziciju Srba u Rijeci, moramo podsjetiti da smo još od 1767. snažan ekonomski faktor ovoga grada i njegove luke, osnove otvorenosti i slobodarstva. Uz to, izdali smo dvojezičnu, srpsko-talijansku zbirku narodnih pjesama ‘Uranila Kosovka devojka’, izložbeni katalog slikarice Milene Pavlović Barili te, u cilju popularizacije ćirilice, knjigu ‘Velik si onoliko koliko si mali’ Tatjane Oluić Musić i ‘Let u novi svijet’ Vukomana Radosavljevića i Borivoja Dovnikovića Borda.

Novi broj Artefakata posvećen je matičnim knjigama rođenih, vjenčanih i umrlih Pravoslavne crkvene opštine u Rijeci između 1781. i 1907. Iščitava li se i iz tih podataka utjecaj naše zajednice na razvoj grada ovjenčanog titulom europske prijestolnice kulture?

Matične knjige čuvaju dragocjene podatke o ljudima i porodicama koje su u jednom trenutku došle u kontakt s crkvom Sv. Nikole i ovdašnjom parohijom SPC-a, neovisno o tome jesu li spadale pod njezinu nadležnost ili nisu. Broj Artefakata koji tematizira te knjige učinio je podatke iz njih dostupnima javnosti, što možda neće zaintrigirati svakoga, ali može biti od velike koristi svima koji traže informacije o svojim precima i korijenima, pogotovu one u doba intenzivnijih migracija stanovništva. Iz tih razloga Artefakte distribuiramo svim kulturnim i znanstvenim institucijama u Hrvatskoj, Srbiji i bosanskohercegovačkoj Republici Srpskoj.

Koje aktivnosti Prosvjetina pododbora još možete istaknuti?

Aktivno smo ‘spašavali’ ćirilične naslove i knjige koje se svojedobno nastojalo uništiti, pa nam je radi našega bogatog knjižnog fonda Gradska knjižnica ponudila suradnju: uz izdašnu potporu članstva, kupili smo sedamdesetak kvadrata prostora za Biblioteku Dositeja Obradovića, u sklopu koje je čitaonica i izložbeni salon sa stalnim likovnim postavom. Pododbor organizira dodatnu nastavu za učenike srpske nacionalnosti u trsatskoj Vladimira Gortana, a unutar njega djeluje folklorna, muzička i kazališna sekcija: posljednja je u Rijeci i Gorskom kotaru uprizorila izvođenu predstavu ‘Povratak kući’ temeljenu na tekstu Slobodana Uzelca. Često organiziramo izložbe akademskih umjetnika iz cijele regije, a priređujemo redovito promocije knjiga i predavanja o različitim temama; tu je, naravno, i tradicionalna svečana akademija u povodu blagdana sv. Save. Nažalost, izuzevši izdavaštvo, aktivnosti našeg pododbora zamiru, a tome pridonosi gubitak članstva, pa se sada čak i predsjedništvo sastoji od samo dviju osoba.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više