Novosti

Društvo

Država na određeno vrijeme

Sindikalisti provode istraživanje i kampanju o radničkim pravima: Porazni udio zaposlenih na određeno vrijeme pao je u vrijeme korona krize, ali samo zato što su prvi dobili otkaze

Large intrigator  dragan

SSSH nastoji podići svijest radnika o njihovim pravima (foto Duško Jaramaz/PIXSELL)

Prema nacionalnim i europskim statistikama, dobro je znano da Hrvatska spada u europske zemlje s najvećim udjelom rada na određeno vrijeme. Posebno se to odnosi na iznimno kratke ugovore na određeno, po čemu smo već nekoliko godina rekorderi u Europskoj uniji. Kazao je to Novostima Darko Šeperić, izvršni tajnik za projekte, edukaciju i europska pitanja Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH). Ova sindikalna središnjica provela je novo istraživanje o ovakvom načinu obespravljenja zaposlenika.

Prema sindikalnim podacima, udio zaposlenih na određeno najveći je u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima gdje iznosi čak 39 posto. U turizmu i uslugama udio iznosi također nemalih 33 posto, što je u oba slučaja više od ukupnog prosjeka koji iznosi zamalo 18 posto. Rad na određeno iznadprosječan je također u prerađivačkoj industriji. Rad na određeno u Hrvatskoj legalizira se, prema potonjim podacima, kao novo normalno. A ne bi trebalo biti tako.

Sindikalno istraživanje u sklopu projekta "Rad po mjeri čovjeka" financirano novcem Europskog socijalnog fonda, pokazalo je da su zaposleni na određeno vrijeme znatno nezadovoljniji s plaćom, mogućnostima obrazovanja i usavršavanja, (ne)slobodom sindikalnog organiziranja i kolektivnog pregovaranja o uvjetima rada. Sindikat tek treba istražiti uvjete rada zaposlenih na određeno vrijeme i ispitati u kolikoj se mjeri suočavaju s diskriminacijom u odnosu na stalno zaposlene. Pitamo sindikalista kakvo je stanje sa zapošljavanjem na određeno od lanjskog proglašenja pandemije koronavirusa?

- Statistika tržišta rada će vjerojatno pokazati određeni pad udjela zaposlenih na određeno vrijeme tijekom pandemije. Razlog tome je jednostavan: poslodavci koji su smanjivali broj radnika prvo su se rješavali zaposlenih na određeno, tako što im nisu produživali ugovore. Riječ je o tipičnom statističkom trendu prisutnom u svakoj krizi, koji ne znači porast kvalitete radnih mjesta - kaže Šeperić.

SSSH također provodi kampanju u sklopu istog projekta koja će se odvijati narednih godinu i pol dana.

- Želimo podići svijest radnika o njihovim radnim pravima, kojih često nisu svjesni ili ne znaju kako ih ostvariti u praksi, poticati njihovo sindikalno organiziranje kako bi kolektivno ravnopravnije mogli pregovarati s poslodavcima o svojim uvjetima rada, ali želimo također educirati poslodavce o tome zašto je kvaliteta radnih mjesta važna i za njih - ističe Šeperić.

Zaključuje da našim građanima, kronično nedostaje informacija o radničkim pravima i načinu borbe za njihovo unapređenje. Cilj je doprijeti do što većeg broja ljudi kako bi se informirali i preuzeli alate za radničku borbu.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više