Novosti

Kultura

Filmska kritika: Između otoka i kopna

Yann Gonzalez, ‘Otoci’ (11. Subversive Film Festival, Zagreb): Onirička studija o ljubavnoj čežnji i (ne)mogućnosti pripadanja što se manifestiraju kroz seksualnu žudnju poput strastvene gladi

5101fcu4quk4sxdjypk3dx2o9k7

Film je osvojio Queer palmu u Cannesu

Početkom ovog tjedna završilo je 11. izdanje Subversive Film Festivala, a po doživljaju potpisnika ovih redaka etiketa subverzivnog s ponajviše prava pripada kratkometražnom uratku ‘Otoci’ Yanna Gonzaleza.

Gonzalez je jedan od najistaknutijih francuskih queer autora, a ‘Otoci’ su na neki način to i službeno potvrdili osvajanjem Queer palme u Cannesu. Riječ je o filmu koji ne pripada queer poetici samo motivski (eksplicitna homoseksualnost i biseksualnost) nego i oblikovno-semantički, logikom sna izmičući čvrstim značenjima, inzistirajući na takozvanim klizećim označiteljima. Film se otvara scenom mladog obnaženog muško-ženskog para koji se u estetiziranom kontekstu i bližim planovima međusobno ljubi, pri čemu nije beznačajno primijetiti da mladić ima feminu crtu i da je po standardnim kriterijima ljepši od djevojke. Kako scena relativno dugo traje, lako je steći dojam da će cijeli film proteći u istom poetičnom raspoloženju bez mijenjanja planova, međutim u nekom trenutku izrez kadra postaje puno širi, a nakon nekog vremena dolazi do nagle i neočekivane promjene žanra. Poetično-estetizirani erotski film smjenjuje bljesak horora – neposredno nakon kadra djevojčinih otvorenih usta u kojima se zrcali slika mladića kako je oralno zadovoljava slijedi pojava noža kao falusnog simbola i nositelja tog simbola – spaljena čovjeka čudovišnog lica koji djeluje kao namjeran cravenovski spoj Freddyja Kruegera i maskiranih ubojica iz tetralogije ‘Vrisak’ (usta u obliku radikalno razvučenog slova O). Horor potom zadobiva elemente pornografske poetike, ponajprije kroz mladićevo posve eksplicitno oralno zadovoljavanje čudovišnog lika, pri čemu je heteroseksualni dvojac u seksualnoj akciji prerastao u biseksualni trio. No ni tu iznenađenjima nije kraj jer zatečeni likovi otprilike istovremeno s gledateljima shvaćaju da su promatrani, da je njihova požudna igra zapravo kazališna scena kojoj svjedoči publika. U njoj je i par koji čine muškarac i transseksualna osoba, koji će se ubrzo u parku prepustiti vlastitoj žudnji potaknutoj i predstavom kojoj su prisustvovali, i oni pred publikom, ovaj put neformalnijom, sastavljenom od homoseksualnih voajera. Među voajerima otkriva se i jedna djevojka koja po štafetnom principu postaje sljedeći protagonist, no od prethodnika se razlikuje time što je njezino voajerstvo auditivno. Naposljetku, u trećoj epizodi, prisustvujemo njezinom individualnom činu samozadovoljavanja uz snimljene verbalne iskaze prethodnog ljubavno-seksualnog para što predstavljaju spoj uzvišenog i niskog (kao i film u cjelini), pri čemu u završnici djevojka plače, možda zbog samoće, ali možda i nesvjesno tužna zato što su njezini trenuci strasti (jedini) ostali bez publike, sve dok se na prizorištu ne pojavi trio s početka. No tim zaokruživanjem film ne svršava, odbijajući uspostaviti kompozicijsku harmoniju, nego se vraća paru iz druge epizode i njime dokončava.

Gonzalezov film onirička je studija o ljubavnoj čežnji i pripadanju što se manifestiraju kroz tjelesnu seksualnu žudnju poput strastvene gladi, a sam naslov sugerira da se ta čežnja/žudnja nikad ne može u potpunosti ostvariti jer iz individualne zaokruženosti otoka nemoguće je do kraja iskoračiti i ultimativno se stopiti s drugim bićem ili bićima. A ti drugi nisu bitni samo kao izravni erotski sudruzi, nego mogu postojati i kao svjesno ili nesvjesno stimulirajući voajerski kor, a poanta svega mogla bi biti u ljubavi kao subverziji ideje o otoku kao samodostatnosti, odnosno u kontradiktornosti želje za samostalnošću i pripadanjem, nemogućnosti da se istodobno bude i otok i kopno. Osovljeni na tradiciju romantizma i nadrealizma, uz nezaobilazan osobni autorski dodir, ‘Otoci’ su film kakav se ne susreće prečesto u suvremenoj svjetskoj kinematografiji.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više