Novosti

Politika

Franje mozga

Kao što škole imaju mogućnost birati između različitih udžbenika povijesti, tako bi trebali birati između različitih priručnika za nastavnike o Domovinskom ratu, smatra Vesna Teršelič

3gzuzqru13schye2bvglrfdm4m3

Vesna Teršelič (foto Marko Prpić/PIXSELL)

Ovih dana predstavljen je priručnik ‘Domovinski rat’ za predavače povijesti u osnovnim i srednjim školama autora Nikice Barića, Darka Dovranića, Tamare Janković, Ante Nazora, Domagoja Novosela i Emila Petrocija.

- Nastojali smo pokazati uzorke rata i kontinuitet velikosrpske politike, rekao je Nazor, a Dovranić da ‘smo ovim udžbenikom pokazali djeci da se brinemo za njihovu budućnost’.

- Evidentno je da se radi o nastojanju da se nastava o tom ratu promatra u sklopu mitoloških dimenzija koje su zadane 90-ih godina, kaže za 'Novosti' povjesničar Dragan Markovina.

- Taj priručnik, iako još uvijek nije u službenoj upotrebi, savršeno se uklapa u nastojanja kao što su ekskurzije djece u Vukovar ili izjave ministra Vedrana Mornara da se ‘mora što više učiti o Domovinskom ratu jer mladi o tome malo znaju’. Ovo je i gore od onog nakon 1945. jer su poruke antifašističke borbe i poruke koje se šalju ovom knjigom znatno različite. Princip je isti, ali su partizanske poruke bile poruke bratstva, jedinstva i zajedništva, a ovo je poruka jednostranog viđenja duboke traume unutar hrvatskog društva, rekao je Markovina.

Po njegovim riječima, očito je nastojanje da se mladi krajnje indoktriniraju ovakvim potezima, iako je primjetna razlika u kvaliteti aktualnih udžbenika u odnosu na one iz 90-ih. Ako se nastavi ići u ovom smjeru što je namjera priručnika i ako dođe do promjene u vlasti, indoktrinacija će jačati, a otpor će ovisiti o tome kako netko povijesne događaje tumači izvan škole.

- Djeca imaju pravo učiti povijest utemeljenu na činjenicama, što im se uskraćuje, kaže za 'Novosti' Vesna Teršelič iz Documente – centra za suočavanja s prošlošću. Očita je nelagoda oko podučavanja povijesti iz tog vremena, a pomagala za nastavnike kasno stižu, iako pokušaji u tom smislu dugo traju, rekla je i podsjetila da onaj prvi dodatak, iako naručen od ministarstva, nikad ne bi bio tiskan da to nije napravila organizacija za ljudska prava.

- Kao što škole imaju mogućnost birati između različitih udžbenika povijesti, tako bi trebali birati između različitih priručnika za nastavnike o Domovinskom ratu, rekla je Teršelič.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više