Novosti

Društvo

Hercegovka Pipi

Teško je da će radnici Dalmacijavina biti vraćeni na posao, pa čak i dobiti zaslužene otpremnine – dio proizvodnje bit će preseljen u Hercegovinu

Z1696b1efy0e12ozrbsdxlfnkv9

Popularna Pipi seli se na kontinent – Dalmacijavino (foto Ivo Čagalj/PIXSELL)

Nakon deset neuspješnih pokušaja, splitsko Dalmacijavino, koje je posljednje tri i pol godine provelo u stečaju, prodano je za 70,5 milijuna kuna, koliko je za imovinu i brendove (Pipi, Amaro, Pelinkovac, Vecchia) nekoć uspješne firme platio Marinko Zadro.

On je najveći dioničar tvrtke Viro grupa koja u svom sastavu ima sladoranu i šećeranu, i koja je bila jedan od najvećih donatora HDZ-a na prošlim lokalnim izborima. Imovinu Dalmacijavina – 67 hiljada četvornih metara skladišno-proizvodnog prostora u sjevernoj splitskoj luci, vinariju i zemljište u Hvaru te drniške tvornice kvasine, vinograde, kao i poslovne i skladišne prostore u Velikoj Gorici, Vukovaru, Rijeci i Zadru – Zadro je, kao jedini zainteresirani, preko svoje tvrtke Oštrc platio prilično jeftino, uzmemo li u obzir da je na prvoj dražbi vrijednost navedenih nekretnina iznosila čak 281 milijun kuna.

S obzirom na skorašnju primopredaju nekretnina stečajnog dužnika (Dalmacijavina), do kraja ovog mjeseca 212 radnika na određeno, kojima možemo dodati još četrdesetak sezonaca, završit će na Zavodu za zapošljavanje, dok će zbog zaliha pića još kratko vrijeme raditi samo maloprodaja. Zadro proizvodnju vina namjerava preseliti u Drniš, a najpoznatiji brend Pipi u Grude, jer prodaja tog pića navodno najbolje ide u Hercegovini.

Lukica Bucat, predstavnik Nezavisnog sindikata Dalmacijavina, kaže za ‘Novosti’ da tvrtka ima 1,3 milijarde kuna duga prema vjerovnicima, među kojima su i radnici, a najveći je država.

- Svi smo imali ugovor o radu na određeno i znali smo da ćemo izgubiti posao prodajom našeg stečajnog dužnika. Nervozu među radnicima stvara činjenica da ne znamo kada i u kojem obimu će novi vlasnik u budućnosti trebati radnike i kada će se pokrenuti proizvodnja. Nadam se da će je Zadro, koji sada kreće od nule nakon primopredaje nekretnina, vrlo skoro pokrenuti. Sindikat se još nije sastao s njim, postoje naznake da bi to trebalo biti za tjedan-dva, ali službene potvrde nemamo - kaže Bucat.

Cijena koja je postignuta prodajom nekretnina, odnosno imovine Dalmacijavina, ne garantira ni isplatu otpremnina radnicima i drugim vjerovnicima u obimu priznatih tražbina, dodaje Bucat. Razlog je taj što je stečaj trajao tri i pol godine, njegovi troškovi su veliki, a stečajni dužnik je u tom periodu stvorio dodatne gubitke i, dakako, dug prema državi.

- Teško da će netko s priznatim tražbinama od primjerice 150 tisuća kuna dobiti više od jedan do dva posto od tog iznosa. Jedino da se država odrekne svojih potraživanja, poput troškova stečajnog postupka, a u korist isplate otpremnina radnicima - kaže Bucat.

Je li ipak moglo bolje završiti za ovog splitskog velikana, pitamo sindikalca. Pogotovo jer je prije nekoliko godina poništen ugovor vlasniku tvrtke Traubi International Salamonu Berkowitzu koji je prije Zadra bio najveći interesent za kupnju Dalmacijavina i to po znatno višoj cijeni.

- Imam tu odluku, ali prema mojim informacijama, Berkowitz nije donio bankarsko jamstvo u iznosu od sto milijuna kuna, pa je ugovor poništen. Ili nije imao taj novac ili ga je netko uvjerio ili mu, još gore, obećao da može i bez toga ako malo odugovlači. Bilo kako bilo, možda i nije moglo bolje. Zadrove godine u poduzetništvu garantiraju neku ozbiljnost, kao i njegovo poslovanje sa šećerom i tvornicom alkohola, gdje ljudi ipak primaju plaću. Mada u Hrvatskoj ne postoji stečaj nakon kojeg su radnici dobro prošli - zaključuje Lukica Bucat.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više