Novosti

Društvo

Hiljadu Novosti: Želimir Koščević, Ankica Čakardić, Domagoj Mihaljević i Rastko Močnik

Želimir Koščević: ‘Novosti, koje su na kiosku obično skrivene ispod Vijenca i Hrvatskog slova, obogaćuju me mišljenjima, ali iznad svega stavom koji je u pravilu jasan i nedvosmislen’

Cc7ktqqfiuz49u9urmsd7a48buv

(foto Damir Špehar i Goran Stanzl/PIXSELL)

Želimir Koščević: Izvor mišljenja

Novosti su za mene izvor mišljenja, a ne informacija. Informacije prelistam bez obaveze u lokalnom kafiću, a one i tako ničemu ne služe. Novosti, koje petkom kupujem u Tiskovom kiosku (obično, ali ne i redovito, skrivene ispod Vijenca i Hrvatskog slova) obogaćuju me mišljenjima, ali iznad svega stavom koji je u pravilu jasan i nedvosmislen. Jasno je, da je stav opozicijski. Obzirom na uvid u ukupno opozicijsko djelovanje, Novostima se ovdje i sada ne umanjuje društvena i građanska vrijednost i to čini tu novinu zamalo jedinstvenom u medijskom okruženju. Britki i pismeno jasni, neki čak i na ćirilici, što potiče na širu recepciju i ne smeta, napisi u Novostima odašilju petkom ovdašnjem dnevnom novinskom medijskom polju poruku kako nije sve u kuhinjskim receptima, starletama, ubojstvima i nesrećama, podzemlju i nadzemlju, već da se o svemu što nas okružuje može pisati razumno i razumljivo. Hiljaditi odnosno tisućiti broj jedne novine nije mala stvar za – kako bi rekli – manjinsko glasilo. Tekstovi, duži ili kraći doduše ne proširuju uvid u svakodnevnicu, ali je produbljuju do mraka dubine ponora iz kojeg onda vrlo često zaiskri medijski dragulj. Ovdje nije potrebno navoditi sve dragocjene kamenčiće ugrađene u panoramski mozaik kronike naše svakodnevnice: od Rašetinog britkog pregleda televizijskih bisera, preko Neprijateljske propagande, Rabljene sedmice i Intrigatora, sve to predstavlja vrijedan tjedni doprinos svježini za sedam dana.

Ankica Čakardić: Nedvojbeni antifašistički sadržaj

Novosti su jedne od rijetkih novina koje se ozbiljnije čitaju. One se ne prelistavaju u brzini i nevjerici, nisu popunjene režimski oblikovanim informacijama, spektakularističkim naslovima i hrpom sličica i reklama. Taj tjednik proizvodi nedvojbeni antifašistički sadržaj, iznimno važan kao kontinuirani odgovor na sve jače ultrakonzervativne i ustaške tendencije hrvatskog društva. U svojem informiranju ne podilazi raspoloženjima vlasti i nije orijentiran prema profitnoj logici izvještavanja i komodifikaciji informacije. U vremenima ‘alternativnih činjenica’ Novosti se još uvijek zanimaju za istraživačko novinarstvo, da ne kažem istinu, a sadržaj koji nude često je i u ‘old-skul’ formatu eseja koji medijima danas tako kronično fali. Ta novina je dostupna ne samo za čitanje već i suradnju, okuplja razne ljude i sama sam nemali broj puta nešto svojih stavova u njima objavila. Konačno, nije neobično u Novostima naići na dobro pripremljene intervjue s brojnim aktericama i akterima s progresivne i lijeve scene, bilo da je riječ o aktivistkinjama i aktivistima ili teoretičarima i teoretičarkama. Čini mi se da je to jako važno jer se na taj način ne proizvodi tipični srednjestrujaški sadržaj, već se oblikuje neka drugačija javnost.

Domagoj Mihaljević: Važnost javnog financiranja

Novosti sam počeo čitati, a kasnije i govoriti za njih, jer nisu korporativni medij i jer nisu režimski bilten. Njihovu najveću vrijednost vidim u tome što političkim i ekonomskim moćnicima istinu otvoreno govore u lice. I to onu neugodnu istinu, istinu od koje bi svi najradije pobjegli, gurajući je pod tepih ili u neki tamni kut ormara. U tome leži njihov ključni društveni značaj. Sve nam to pokazuje koliko je važno da medij bude u javnom vlasništvu jer jedino se u takvom slučaju o velikim temama može pisati profesionalno, a ‘male’ teme ne prepuštati zaboravu. Jedino u takvim uvjetima može se događati kritika i refleksija s ciljem poticanja društva da si postavi pitanja o sebi. U vremenu kada su mediji pod velikim pritiskom spomenutih moćnika i tehnoloških transformacija, takva zadaća postaje sve teža. Hoće li Novosti doživjeti još najmanje 1000 izdanja, prije svega ovisi o nama i o tome jesmo li spremni boriti za društvo u kojem će se moći otvoreno misliti i pisati.

Rastko Močnik: Dragocjene analize

Novosti su značajne i dragocjene: jer redovno i pouzdano izvještavaju o društvenim, kulturnim i političkim zbivanjima na jugoslavenskom prostoru; jer prate teorijsku proizvodnju na tom prostoru i u svijetu; jer donose teorijski utemeljene analize savremenih društvenih procesa; jer su antifašističke. Čestitam na prve dvije dekade i želim uspješan rad i ubuduće!

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više