Novosti

Društvo

Košić za otpatke

Omiljeni biskup radikalne desnice posljednjih je godina potpisao peticiju za uvođenje ustaškog pozdrava u službenu upotrebu, ratnog zločinca proglasio moralnom veličinom i borio se za dokidanje prava žena i LGBT zajednice

U dalmatinskom izričaju frazem ‘nemoj mi držati misu’ koristi se kada osobi pred sobom želite dati do znanja da više nemate strpljena, želje, a često ni volje ni potrebe slušati držanje neprekidnog monologa koji se pred vama odvija. Silina kojom sugovornik ili govornik u tom trenutku nastupa, nadmenost i razina ignoriranja stvarnosti, u takvim monolozima slična je terminima poput držanje prodike, odnosno čitanja bukvice. Na biskupa sisačkog Vladu Košića taj je frazem primjenjiv u doslovnom i prenesenom smislu. Taj omiljeni biskup radikalne desnice godinama ne propušta priliku šokirati prvenstveno načinom na koji javno iznosi svoje stavove, a potom i njihovim sadržajem. Štoviše, Vlado Košić čini to toliko sustavno da je izostanak njegovog komentara na aktualne događaje gotovo pa zapanjujući. Posljednjih godina gotovo da nema političkog vrućeg krumpira bez dodatka njegova nazadnjačkog zrna soli.

Sisački biskup je Milanovićevu vladu prvi put nazvao nenarodnom 2012. godine, nakon što je otkazano pokroviteljstvo Hrvatskog sabora nad skupom u Bleiburgu

Košić je 2010. preuzeo vodstvo Sisačke biskupije, a promjena vlasti 2011. godine omogućila mu je da zasja u punom sjaju. Vladu Zorana Milanovića prvi put je nazvao nenarodnom 2012. godine, nakon što je otkazano pokroviteljstvo Hrvatskog sabora nad skupom u Bleiburgu. ‘Sramotno je da se Sabor tako ponio jer je toliko godina bio pokrovitelj obilježavanja najveće tragedije u povijesti hrvatskog naroda. Ti su se događaji zbili bez obzira na interpretacije i potrebno je maknuti sve ideologije da se vrednuju kakvi su doista bili. Važno je da se to ne stavlja pod tepih i da se vlast ne distancira, što pokazuje da je ovo odnarođena vlast jer je narod pokrovitelj bleiburškog skupa’, zagrmio je Košić tada s oltara.

Iako neimenovan, tadašnji premijer Milanović je bio na meti napada sisačkog biskupa i u kolovozu 2012., kada ga je posebno zaboljela izjava šefa SDP-a da neće prisustvovati ‘misi za Domovinu’ povodom Dana državnosti, zbog čega ga je Košić optužio za provođenje nasilne ateizacije. ‘Kada bi se, recimo, naši predstavnici odrekli svoje prijetvornosti, pa ne bi govorili: Mi smo nevjernici, mi nećemo ići na misu za Domovinu, mi ćemo ići na misu na Božić! Što oni time poručuju? Da nas vjernike preziru i vrijeđaju. To je pokušaj nasilne ateizacije našega hrvatskog društva, što je nedopustivo. Pa kada bi oni trebali biti na nekoj misi ako ne kad se njihov narod – kojega oni predstavljaju, a koji je većinom vjernički – moli za Domovinu? Zar je za njih misa na Božić odlazak na proslavu narodnih običaja?’ poručio je tada.

Naredna godina, ona 2013., za biskupa Košića bila je zahvalna. U svibnju je imao pune ruke posla jer je sisačkim svećenicima pisao pisma u kojima im je poručio da vjernike instruiraju da potpišu peticiju za održavanje homofobnog referenduma o definiciji braka kao zajednice muškarca i žene, a potom ponovno u studenome, kada je novim pismom poručio što na referendumu treba zaokružiti. ‘Pokažimo svoju odgovornost, iziđimo na referendum i glasajmo ‘za’ jer time ćemo zaštititi najslabije u našem društvu, a to su djeca koja trebaju zdravu obitelj za svoje odrastanje, a ona se temelji na braku koji je po Božjoj volji naravna zajednica muškarca i žene’, pisao im je on.

‘Mira neće biti sve dok postoji abortus’, zagrmio je Vlado Košić na posebnoj misi, upriličenoj lani za kraj kampanja ‘40 dana za život’

Između dva pisma o referendumu, u rujnu 2013. godine, uspio je povezati samoubojstvo Zvonka Bušića i postavljanje ćiriličnih ploča u Vukovaru, odnosno reakcije tadašnje Vlade koja se usprotivila njihovom uništavanju. ‘Po ovom vukovarskom bih događaju sad mogao slobodno reći da ova vlast nije samo ‘odnarođena’, kako sam ju nazvao kad je ukinula pokroviteljstvo Sabora nad komemoracijom tragedije u Bleiburgu, nego što više – ova je vlast očito protunarodna!’ kazao je Košić u svom obraćanju.

U 2014. sisački se biskup posebno istaknuo dočekom osuđenog ratnog zločinca Darija Kordića na zagrebačkom aerodromu na kojem su, prije toplog zagrljaja, jedan drugome poljubili ruke. ‘On je moralna veličina jer je na sebe preuzeo teret krivnje koja nije utemeljena na činjenicama’, pojasnio je Košić svoje razloge dočeka ratnog zločinca, osuđenog zbog poticanja i planiranja zločina u Ahmićima i povezanim zaseocima, čiji je cilj bio etničko čišćenje. Ta ‘moralna veličina’, koja sudjeluje u Hodu za život, odgovorna je za ubojstva 116 osoba. Također, Kordić je, uz Marijanu Petir, Željku Markić, njenog supruga, Antu Gotovinu i mnoge druge, član Košićeve zaklade ‘Fra Bonifacije Ivan Pavletić’ koja stipendira studente.

S poznatim revizionističkim i filoustaškim tonom Košić je nastavio i 2015. godine. Uz Valentina Pozaića, tada pomoćnog biskupa zagrebačkog, Velimira Bujanca i druge, Košić je potpisao peticiju, upućenu predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović, za uvođenje ustaške krilatice ‘Za dom spremni’ u službenu vojnu upotrebu. Jedan od potpisnika peticije bio je i don Anđelko Kaćunko, koji bi ove subote trebao predvoditi misu u Otočcu prije postavljanja spomen-ploče na rodnu kuću Jure Francetića, ustaškog zločinca, prekršenog za tu priliku u ‘ustašu – antifašista’. Iste 2015. godine Index je otkrio da je Košić vlasnik velebnog imanja od 8000 kvadrata. Na tom imanju se nalaze i betonsko-drvena zgrada te kapelica, a obje su građevine bespravno sagrađene. Indexu je Košić svoj posjed opisao kao ‘skromnu kolibu’.

Neokrznut i nepokoleban, Košić je 2015. nastavio dijeliti lekcije. Dugi pregovori nakon prvog Mostovog nacionalnog izbornog uspjeha, kada je postalo jasno da Vlada neće moći biti sastavljena bez klike Bože Petrova, za biskupa Košića bili su izrazito stresni. Kada se činilo da Most neće ući u koaliciju ili, kako su to više voljeli nazivati, u suradnju s HDZ-om, svoju frustraciju je u više navrata ispucavao u formi Facebook-statusa. ‘Zapravo sad se pokazuje da to nije most nego mostobran za spašavanje SDP-a tj. komunista koji su hrvatskom narodu nanijeli najviše zla u njegovoj povijesti. Pa jesu li zato bili potrebni izbori i ova već skoro mjesec i po dana duga trakavica? Petrov je i nesiguran – čudne li kombinacije: psihijatar i političar! – ali i posve slijep! Onaj je stari lisac, lopina i prevarant, a ovaj naivčina i zapravo – izdajica. Neka nam se Bog smiluje’, napisao je tada Košić. Nakon burnih reakcija na njegove objave, nakratko je deaktivirao svoj profil na toj društvenoj mreži, a potom ga ponovno aktivirao kada je postalo jasno da Most ulazi u koaliciju s HDZ-om.

Vlado Košić tako je u 2016. godinu ušao s javnom isprikom Boži Petrovu. ‘Zapravo sam se rugao mogućnosti da se produži vladavina onih koji su sve učinili da se ponizi i Crkvu i hrvatske branitelje i hrvatsko obrazovanje i hrvatski sport i hrvatske radnike’, objasnio je svoj potez sisački biskup, uz najbolje želje lideru Mosta. Samo nekoliko tjedana kasnije, Košić je bio zadužen i za blagoslov Ministarstva branitelja. Tadašnjem ministru Miji Crnoji blagoslov nije pretjerano pomogao, jer je nakon manje od tjedan dana na toj funkciji bio prisiljen dati ostavku zbog niza afera. U 2016. Košić se istaknuo i kao žustar podržavatelj molitveno-maltretirajućih grupacija ‘40 dana za život’ koje pred bolnicama diljem Hrvatske uznemiravaju pacijentice i pokušavaju ih odgovoriti od korištenja medicinske usluge abortusa. ‘Mira neće biti sve dok postoji abortus’, grmio je biskup na posebnoj misi, upriličenoj lani za kraj kampanja ‘40 dana za život’.

Nakon raspada Oreškovićeve vlade, Košić se ponovno dao u žustru kampanju. ‘Zar treba glasati za one koji su donijeli lex Perković? Katolik ne smije poduprijeti one koji su se rugali Hodu za život’, govorio je Košić za oltarom u Ludbregu, dok su ga iz prvih redova promatrali tada tehnički premijer Tihomir Orešković i HDZ-ov Željko Reiner. Na misi u Ludbregu toliko je pričao o izborima da je jedna iziritirana vjernica povikala: ‘Dosta politike, slušamo o Bogu.’ ‘Neki me pitaju zašto se miješam u politiku. Što bi bilo da se blaženi Stepinac nije miješao u politiku?’ odgovorio joj je Košić. Manji dio prisutnih je negodovao, dok mu je većina pljeskala, izvijestila je tada N1 televizija.

Košić se primio zagovaračkog posla i nakon što su Novosti krajem prošle godine otkrile da je u centru Jasenovca, nedaleko ustaškog logora smrti, postavljena ploča s pozdravom ‘Za dom spremni’. Početkom 2017. u Kutini je blagoslovio ploču podignutu u spomen poginulom pripadniku HOS-a Zdravku Bezuku na kojoj je također ustaški pozdrav.

Ovih dana sisački biskup u centru je pozornosti i zbog sedamdesetogodišnjaka iz Tisnog koji mu je uputio prijetnju preko Facebooka, zbog čega je uhićen. Košić je tada rekao da se nadao da će ga policija samo upozoriti te da mu je žao što je uhićen. Ranije ovog mjeseca je u Košićevu nemilost, zbog koalicije s HNS-om i izbacivanja članova Mosta iz Vlade, zapao i premijer Andrej Plenković. Sisački biskup se vratio svojoj omiljenoj artiljerijskoj tehnici i u otvorenom pismu Plenkovića nazvao političkom prostitutkom. ‘Ovim koaliranjem s dojučerašnjim neprijateljem – da biste spasili svoju Vladu – Vi ste pokazali potpunu neosjetljivost za osjećaje i za vrijednosti koje gaji većina hrvatskoga naroda. Ovim potezom dobit ćete kratkoročno produljenje života ove Vlade, ali ćete dugoročno izgubiti upravo ono što je bio motto Vaše kampanje: vjerodostojnost! Ja to zovem političkom prostitucijom’, poručio je pismom Plenkoviću. Zamjerio mu je i ‘lišavanje’ Zlatka Hasanbegovića i Brune Esih, koje naziva ljudima ‘visoke moralnosti i zavidnog domoljublja’, ali i ostavku Davora Ive Stiera, donedavnog ministra vanjskih poslova. ‘Zar je demokršćanski da ste uveli za svoga potpredsjednika čovjeka koji sudjeluje u gay paradi, a riješili ste se čovjeka koji je sudjelovao u Hodu za život?’ zapitao se biskup Košić samo rečenicu-dvije prije nego što je svoju pozornost skrenuo na nedavnu pobjedu sisačke gradonačelnice Kristine Ikić Baniček. Podsjetimo, u kampanji koja je prethodila nedavno održanim lokalnim izborima, Košić je najviše demonizirao ovu SDP-ovu jer, kako je objasnio, ‘diskriminira katolike’. ‘Molim se Bogu da se ta protugrađanska i protuvjerska vladavina gradom Siskom završi i da dođe netko tko će osjećati sve građane svojima i svima jednako pomagati. Ovo vraćanje u komunizam i partizanštinu ne može Sisku u 21. stoljeću donijeti ništa dobra’, govorio je Košić u predizbornoj kampanji.

Premijer Plenković, inače osjetljiv na kritike i žustar u odgovorima na njih, za biskupa Košića rezervirao je sasvim drugačiju reakciju. Njegov savjetnik Mario Kapulica u nedavnom intervjuu Novom listu otkrio je da se istoga dana kada je Košić adresirao svoje pismo premijeru, on uputio u Sisak. ‘Isti dan sam otišao u Sisak i razgovarao s biskupom. Crkvi se zamjera da se miješa u politiku, ali ona ne može biti ograničena na sakristiju jer ima društvenu ulogu. Biskup Košić često komentira političke događaje, uglavnom je kritizirao ljevicu, no ovaj put je odlučio kritizirati i nas. Kritika je uvijek dobar povod za razgovor i razmjenu mišljenja’, blagonaklono je Kapulica komentirao Košićeve poteze i dodao da vjeruje da mogu očekivati i biskupove pohvale ukoliko budu provodili ispravnu politiku.

Na pitanje novinara je li mu Košić obećao pohvale, pokunjeni Kapulica rekao je da obećanja nije bilo, ali se i zapitao: ‘Tko sam ja da mi jedan biskup daje obećanja?’

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više