Novosti

Manjinski zastupnik

Kaљужa мржњe

Ствaрaњe oсjeћaja стрaхa, a нe нeзaинтeрeсoвaнoст рaзлoг je смaњeњa брoja зaхтjeвa зa издaвaњa дoкумeнaтa нa српскoм jeзику и ћириличнoм писму, упoзoрилa je зaступницa СДСС-a Дрaгaнa Jeцкoв

6jgq8ou4bliav4et1uabv0zqx53

Boris Milošević: Što da kažem djeci koja pohađaju Ljetnu školu srpskog jezika?  (foto Patrik Macek/PIXSELL)

Slobodni govor zastupnik SDSS-a Boris Milošević započeo je podsjećanjem na nedavnu nogometnu utakmicu reprezentacija Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Srbije, koja je po njemu bila lijepa priča uz fer i korektno navijanje. Milošević je bio dio političke delegacije koja je u Hrvatskom nacionalnom vijeću i Demokratskom savezu vojvođanskih Hrvata razgovarala o boljoj suradnji i jačem povezivanju, u smislu da Srbi iz Hrvatske i Hrvati iz Srbije budu snaga koja smiruje i povezuje dvije zemlje.

- Kad sam došao nazad, htio sam vidjeti kako su mediji popratili taj posjet. Prvo sam vidio naslov o napadnutom Srbinu iz Supetra koji je dobio toliko ružnih i prijetećih poruka da nije mogao ostati na Braču. Meni je prosto nevjerojatno da žrtva ničim izazvanog napada dobiva prijetnje i da ne može ostati zarađivati za svoj kruh. Netko je odmah poslije tog napada na internetu napisao ‘zašto su ti Srbi išli dolje ako znaju da mogu imati problema, zašto provociraju’. Da, stvarno, zašto ti Srbi hrvatski državljani idu slobodno po Hrvatskoj i traže posao i provociraju? Jedan dio društva nažalost tako razmišlja i dok taj dio društva ima glas u javnosti, taj glas će nas vući po kaljuži - rekao je Milošević.

Spomenuo je izvještaj Vijeća Europe za razdoblje od 2012. – 2017. po kojem je u Hrvatskoj došlo do eskalacije rasističkog govora mržnje protiv Srba, Roma i LGBT osoba.

- Izgleda da će period od 2017. do 2020. možda biti i gori iako će možda na čelu Vijeća Europe biti osoba iz Hrvatske - rekao je Milošević i ukazao da nacionalna netrpeljivost izjeda društvo, što sustav i politika 30 godina toleriraju.

- Možda premlaćivanje i ubojstvo u Viškovu nije etnički motivirano iako puno toga ukazuje da jeste. Ministar je rekao da je počinitelj uhapšen, ali me taj slučaj podsjeća na onaj Jovana Borovića, koji je pretučen na svom kućnom pragu na pravoslavni Božić 1998. i kasnije umro, a pravosudni epilog je dočekan prošle godine; ubojice su dobile godinu dana zatvora. Što se tiče Supetra, ne treba to čuditi, odgajamo mlade zadojene mržnjom na nacionalnoj osnovi, ali mladi nisu krivi, kriva je politika, kriv je obrazovni sustav, kriva je i javna televizija. Nemojte mi reći da nije tako. Pa Ježurka Ježića smo izbacili iz lektire zato što ga je napisao Srbin i zato što govori srpski. Vjerujem da većina vas, ako ne i svi, imate djecu ili unuke, i pitam vas što da kažem djeci koja će ovo ljeto pohađati Ljetnu školu srpskog jezika u jednom mjestu u Dalmaciji? Da li da oni majicu s imenom škole nose ili ne nose? Da li je takva majica provokacija ili nije provokacija? - upitao je Milošević.

Čim dalje, tim gore

U saborskoj raspravi manjinski zastupnici imali su primjedbe na Izvješće o provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i o utrošku sredstava osiguranih u državnom proračunu Hrvatske za 2017. za potrebe manjinskih zajednica. Dragana Jeckov, zastupnica SDSS-a, ukazala je na niz problema Srba, od sve većeg broja slučajeva nasilja, uništavanja imovine i govora mržnje, do otpora službenoj uporabi jezika i pisma srpske manjine.

- Zakoni i propisi postoje, ali nema njihove implementacije. U ovom izvještaju se govori o brojkama i u brojkama, ali bez mjera i prijedloga za poboljšanje stanja. Srbima se poručuje da nisu dobrodošli u Hrvatsku, a sve je veći broj uništavanja imovine. Slučajevi nasilja, koji su se ranije dešavali na ratom pogođenim područjima, u 2017. su se proširili i na druga područja uz izostanak javne osude i sankcija za takvo ponašanje - rekla je Jeckov i ukazala na otpor korištenju ćirilice u 2017. kao i na preljepljivanje dvopismenih tabli hrvatskim zastavama.

- Stvaranje osjećaja straha, a ne nezainteresovanost razlog je smanjenja broja zahtjeva za izdavanja dokumenata na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu - upozorila je zastupnica SDSS-a.

Po riječima zastupnika talijanske nacionalne manjine Furija Radina, pomaci u ostvarivanju operativnih planova za nacionalne manjine su minimalni ili nepostojeći.

- Nikad nisam dobio poziv od nekog ministra ili tajnika da me pita o tome što je ostvareno, a kamoli što treba ostvariti - rekao je Radin i dodao da bi bilo dobro da vladajući za početak izvade planove iz ladica i pročitaju ih.

- Ostvaren je pomak, ali nedovoljan - rekao je Veljko Kajtazi, zastupnik romske i još 11 nacionalnih manjina. Pohvalio je povećanje izdvajanja sredstava za nacionalne manjine u 2017. na 144 miliona kuna, ističući premala izdvajanja za konkretne projekte.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više