Novosti

Kronika

Meђунaрoднa oдгoнeткa - зaгoнeткa

Нa 33. Сусрeту oдгoнeтaчa и зaгoнeтaчa Хрвaтскe oдржaнoм у Бeлoм Maнaстиру, oкупилa сe eкипa из читaвe бившe Jугoслaвиje. Eнигмaтичaри oдржaвajу приснe oднoсe свих oвих гoдинa

Prošlog vikenda, od 22. do 24. septembra, u belomanastirskom Hotelu ‘Patria’ održan je 33. Susret odgonetača i zagonetača Hrvatske, poznatiji pod kraticom SOZAH. Susret su, uz podršku predsjednika Zagonetačkog saveza Hrvatske Pere Galogaže, organizirali belomanastirska Mirovna grupa ‘Oaza’ i Zagonetački klub ‘Osijek’. Taj susret, na kome je učestvovalo osamdeset enigmatičara i poštovalaca enigmatike, ne samo da je najveći enigmatski skup održan u novije vrijeme u Hrvatskoj, nego je na njemu u vrlo respektabilnom broju bilo učesnika i iz drugih zemalja.

Osim iz Hrvatske, u Beli Manastir su došli enigmatičari iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Slovenije i Njemačke. A kolika je bila velika želja da se prisustvuje SOZAH-u, pokazuje i nekoliko primjera. Hajrudin Hodžić iz San Hozea u Kaliforniji mjesecima prije susreta kupio je avionsku kartu za Evropu, ali je u zadnji čas, zbog nepredviđenih okolnosti, morao otkazati put. Ilija Đurković iz Podgorice otisnuo se na putovanje u petak u 21 sat, u Beograd je stigao oko šest sati ujutro, a onda je još trebalo stići na vrijeme u Osijek i Beli Manastir. Osječki enigmatski veteran, 86-godišnji Antun Košir, koji živi u osječkom Domu za starije i nemoćne osobe i koji je još uvijek vrlo aktivan kao sastavljač zagonetaka, nije želio ni na koji način opterećivati organizatore SOZAH-a pa je u Beli Manastir stigao vlakom i prepješačio nekih dva kilometra do hotela.

Enigmatski susret u Baranji protekao je u izuzetno prijateljskoj, upravo srdačnoj atmosferi. Među učesnicima bilo je enigmatičara koji se često sreću na sličnim susretima u Hrvatskoj, BiH te Srbiji, ali i onih koji se dugo nisu sreli s prijateljima po zajedničkom hobiju. Zato su ta tri dana protekla kao u trenu, u druženjima i razgovorima čas s ovim, čas s onim, a u sjećanjima na nekadašnje dane, susrete i kontakte, koji često sežu desetljećima u prošlost. Kako se, na primjer, Krsta Ivanov iz Bora ne bi prepustio nostalgiji kad je 1973-74. godine služio vojsku u Osijeku, drugovao s osječkim enigmatičarem Borisom Antonićem i njegovim posredovanjem objavljivao križaljke u osječkom ‘Glasu Slavonije’?

Organizatori SOZAH-a postarali su se da učesnici susreta dobro upoznaju Baranju pa su ih u petak odveli u posjetu belomanastirskom kulturnom i turističkom biseru Etnološkom centru baranjske baštine, a u nedjelju su ih, u dugačkoj automobilskoj koloni, poveli Vinskom cestom Belje do poznatog Vidikovca iznad Karanca. Nakon kraćeg razgledanja te uživanja u lijepom danu i nepreglednim beljskim vinogradima, krenulo se dalje preko Kamenca, Kneževih Vinograda, Suze i Zmajevca, do Memorijalnog kompleksa ‘Batinska bitka’. Tu ih je predstavnica Općine Draž Eva Balatinac upoznala sa značajnom, ali izuzetno krvavom Batinskom bitkom iz novembra 1944. godine te sa spomenikom Crvenoj armiji ‘Pobjeda’ Antuna Augustinčića, najimpozantnijem spomeniku sovjetskim vojnicima u istočnoj Evropi, podignutom 1947. godine. A poslije tog historijskog časa i predaha na platou iznad Batine krenulo se natrag, prema etnoselu Karancu, do poznatog etnorestorana ‘Baranjska kuća’, čiji je vlasnik Vladimir Škrobo - Bajo učesnike SOZAH-a dočekao pićem i grožđem dobrodošlice, a potom su se svi počastili baranjskim čobancem i štrudlom od jabuka.

Subota je bila rezervirana za enigmatska takmičenja. Nakon što je belomanastirski gradonačelnik Tomislav Rob otvorio 33. SOZAH, prijepodne su se nadmetali sastavljači zagonetaka, u podne rješavači logičkih zadataka, a poslijepodne rješavači klasičnih zagonetaka. Zahtjevne zadatke za sastavljače i rješavače sastavio je Nedjeljko Nedić iz Ugljare kod Orašja, dok ih je Osječanin Josip Dubrović na radu u Zagrebu grafički oblikovao. Logičke zadatke pripremio je Valter Kvalić iz Vozilića kod Plomina, glavni urednik časopisa ‘Logo’. Oni su i žirirali ono što je sastavljeno i riješeno, s tim da se prvom žiriju pridružio i Ilija Ozdanovac iz Privlake.

Kompletni rezultati objavljeni su na blogovima ‘Enigmatika (tupljenje i oštrenje)’ i ‘Deseta umjetnost – enigmatika’, a ovdje će se spomenuti samo najbolji: u sastavljanju prva tri mjesta osvojili su Boris Nazansky (Zagreb), Slavko Bovan (Kikinda) i Pero Galogaža (Rijeka), u logičkim zadacima Petar Štambuk (Split), Zrinka Kokot (Zagreb) i Sanda Reić-Tomaš (Split), a u rješavanju Pero Galogaža, Darko Galić (Varaždin) i Boris Nazansky.

S enigmatičarima na takve susrete dolaze i ‘enigmatske supruge’. Za njih je glavna organizatorica SOZAH-a Vesna Nedić, direktorica i projekt-koordinatorica Mirovne grupe ‘Oaza’, organizirala dva posebna izleta u vrijeme dok su se njihovi muževi takmičili. Prijepodne su u Belom Manastiru obišle katoličku i pravoslavnu crkvu, mađarsko Pučko otvoreno učilište Baranja i Julija (s etnografskim muzejom) te glavni belomanastirski Trg slobode, a poslijepodne Tikveški dvorac i poznatu šetnicu uz Prijemni centar Parka prirode Kopački rit.

U subotu uveče, na svečanoj večeri u Kristalnoj dvorani Hotela Patria, u programu koji je vodila blogerica-lutaljka Sonja Nedić, proglašeni su rezultati takmičenja uživo, ali i Dopisnog sastavljačkog natječaja ‘Boživran 2017’, koji je organizirao splitski Enigmatski klub ‘Božidar Vranicki’, te rezultati 1. Memorijala Mladena Đurđevića, također dopisnog sastavljačkog konkursa, raspisanog u spomen na prerano preminulog križaljkaškog majstora Mladena Đurđevića (1944-2004) iz Darde. Priznanja i nagrade pobjednicima Memorijala uručio je Mladenov unuk Vanja Đurđević, a na svečanoj večeri bili su i Mladenova supruga Sofija, stariji sin Miodrag, snaha Tamara i mlađi unuk Saša. Za najuspješnijeg učesnika ‘Boživrana’ proglašen je Radoja Racanović (Gradiška), a najuspješniji u Memorijalu bio je Ivan Hrgović (Zagreb).

Na koncu ponestaje prostora da se opiše sve što se na SOZAH-u dešavalo i događalo pa samo još jedan zanimljiv podatak: na susretu je bilo čak 26 članova Enigmatskog kluba ‘Kikinda’, a taj klub ima članstvo ‘od Vardara pa do Triglava’.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više