Novosti

Politika

Milanoviću, izjasni se

Inicijativa mladih za ljudska prava očekuje od predsjedniku RH da konačno oduzme najviša državna odlikovanja pravomoćno osuđenim ratnim zločincima: Jadranku Prliću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Bruni Stojiću

Large pxl 091120 30787531

(foto Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL)

Inicijativa mladih za ljudska prava odaslala je otvoreno pismo predsjedniku Vlade, Sabora i predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću od kojeg, s obzirom na njegovu nadležnost, posebno očekuje da konačno oduzme najviša državna odlikovanja koja i dalje, osim Berislava Pušića, nose drugi pravomoćno osuđeni ratni zločinci: Jadranko Prlić, pokojni Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Bruno Stojić.

Pravomoćnom presudom Žalbenog vijeća Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) 2017. godine u predmetu protiv navedene tzv. bosanskohercegovačke šestorke utvrđeno je sudjelovanje vojno-političkog vrha RH u udruženom zločinačkom poduhvatu devedesetih godina tijekom rata u Bosni i Hercegovini.

- Odlikovanja ratnim zločincima simbolički su prikaz neodgovorne politike bazirane na nacionalističkom mitu. Osim njihovog oduzimanja, predsjednik Milanović svojim djelovanjem treba jasno doprinijeti politikama pomirenja te kritičkom pristupu devedesetima koji bi uključivao priznavanje svih žrtava i sprječavanje relativizacije onoga što ugledu Hrvatske ne ide na čast. Kako je Vlada ove godine napravila pomake u pogledu komemorativnih praksi prema srpskim civilnim žrtvama, ne postoje zapreke da se isto ne učini prema žrtvama ratnih zločina počinjenih s hrvatske strane u Bosni i Hercegovini - kaže pravnica Branka Vierda, koordinatorica programa Inicijative mladih.

Dva su moguća razloga, dodaje, zbog kojih osuđenici još uvijek nose državna odličja: prvo je da predsjednik države ne poštuje presude MKSJ-a i drugo, da ne smatra da je osuđujuća presuda za ratne zločine dovoljan razlog da odlikovanja budu oduzeta. Oba su razloga problematična jer se ovakvim stavovima žrtvama negiraju status i patnja, a u javnosti se zločince predstavlja kao heroje. Time je obezvrijeđen i doprinos onih koji su odlikovanja stekli poštujući običaje i zakone ratovanja.

Osim navedene šestorke, nekoliko visokih odlikovanja i dalje nosi Dario Kordić, unatoč činjenici da ga je MKSJ osudio na kaznu zatvora od 25 godina za zločine protiv čovječnosti, kršenje zakona i običaja ratovanja te teška kršenja Ženevskih konvencija, između ostalog i za pokolj u Ahmićima 1993. godine.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više